İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Rölantide Dalgalanma

Mustafa Kenar

Recommended Posts

Mustafa Kenar

Lpg de ayar denedim rölantide farları ve kaloriferi açınca dalgalanmaya başlıyor yüke binen yerleri zenginleştirdim ama nafile araba dalgalanma yaparken maf sensorunun soketini cikardim ama hırıltı ve dalgalanma kesildi yağ gibi kaldı araba resmen rahatladı ama bu seferde gaz yemesi ağırlaştı sizce sorun maf sensörumu temizliğini yapmıştım. parça alarak 2 inci ford topladım oldum bir şasesi eksik ??

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı

Mustafa bey k bakmayın şehir dışındayım gelecek hafta sonu döneceğim. O yüzden ilgilenemedim. Ama bu kadar işlemden sonra aracımda devir 650 700 lerde çalışıyordu. Şimdi 1 in altındaki çizginin tam üzerinde çalışıyor. Rolantim düzeldi ama gaza bas çek pır pır hala devam. Dikkatimi çeken olay benzinde bu durumu çok nadiren yapıyor. Siz maf sensörü demişsiniz ama bende maf yok map var sadece. Dönünce devam edeceğim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar

Bekir bey ford focus 1 ler rölantide 700 devir + - 30 fabrika devirleri sizin arabanın devri suan 1000 devirde yüksek devirde çalışıyor yapılan işlemler sonucunda deviriniz bozulmuş durumda

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar

bu ford focuslardaki dalgalanma sizce aküden kaynaklı olabilirmi

bunun bi yolu yordamı yokmu

maf sensörü rolanti de iken sinyal çıkışı kaç volt olması gerek multi metre ile ölçtüm 700rpm 650rpm dalgalanmaya başlayınca 0,6 volt sinyal veriyor maf sensörü

akünün yabancı sitelerde gümüş akü olması gerek diye bişeyler yazıyordu sizce bu kadar önemi varmı

farları ve kaloriferi açınca dalgalanma başlıyor birde üstüne arka cam rezistansını açınca kesiliyor 

gidişinde çekişinde hiçbir sıkıntı yok yakıtı da iyi

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar

Enjeksiyon pulu o-ring vs diplerinden kaçırma yapabilirmi 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Farları açınca voltaj düşer. Ecu bunu anlar ve devri yükseltmek ister.
Akü kaynaklı değildir. Devri yükseltmek için emir veriyor ama tutmak istediği devirde tutamıyor.
Rolanti valfi dahil bir çok yer ve parça buna sebep olabiliyor.
Tek tek saymayacağım.
Bu forumun yarısı bu sorundan ibaret zaten.
Eski konulara bakıp. Şüpheli parçaları ve yerleri tek tek eleyerek sorunu düzeltmelisiniz.
Nokta atışı bir cevabı yok bu sorunun maalesef.

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar

Dün yazılım yükselttik daha önceden dtc none yazıyordu simdi ise dtc262 yazıyor yazılım öncesi dtc none yazan şimdi ise dtc262

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar

Konya oto sanayisinde hic bir yerde kompresyon testi yaptıramadım kompresyon testinden haberleri yok

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Dün yazılım yükselttik daha önceden dtc none yazıyordu simdi ise dtc262 yazıyor yazılım öncesi dtc none yazan şimdi ise dtc262

Mevcut bir mesajınız var bu konuda Mustafa Bey.
Dtc konusunu takip edin.
Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar

1. Enjektör devresi yüksek ne anlama geliyor

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar

Bugün aracıma kompresyon testi yaptırdım 

1. silindir 5

2. Silindir 15

3. Silindir 15

4. Silindir 15 

Rölantide dalgalanma titreme mevcuttu sonunda sorunu bulmuş bulunmaktayız yarın üst kapak sökülerek bakıma alınacak revizyonda hangi parça marka önerisiniz subap vs.

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar

Motor silindir kapak tekrar revize edildi takıldı araba suan benzinde lpg sigortasi sokuk araba kaloriferi farları açınca dalgalanma mevcut bu araba kafayi yedirtecek sorun nedir sizce

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sadece ust kapak mi revize edildi? Subaplar, silindirler vs nasildi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar

silindir kapak sökülüp Subaplar komple değişti sorunum çözüldü ilk teslim aldığım da yapıyordu şimdi ise yapmiyor tamirci ilk lpg de deneme yapmışlar sonra ben benzinde binmeye başlayınca araba kendine yakıt karışımını duzeltmeye başladı hicbir sorun kalmadı cok şükür kurtuldum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
(düzenlendi)

herkese selamlar. 1500 km yol yaptım 600 km si benzinle. Araç lpgde farlar v.s pır pır devirde nadiren bayılma toplama var benzinde saat gibi hiçbir sıkıntı yok. Çok defa denedim. Lpg ye geçince bahsettiğim saçmalamalar başlıyor. Benim içinse lpg problem değil. Müsait olunca bi lpg filtre değişeceğim. Bi dahada oynamayacağım. Önceden benzindede net yapıyordu fakat uğraşırkenki yaptığım şeylerden birisi veya birkaçı çözdü olayı.

Tahminim akü değişimi ve devirdeki bariz farkettiğim gaz kelebeği ve rolanti valfi temizliği sonrası devirde farkedilir düzelme.

Mustafa bey rolantim 1000 de çalışmıyor ona müdahale edilmedi. 1000 in altındaki çizginin tam üzerinde.yani 700-750 lerde gibi. Sorununuz düzeldiğine sevindim bu arada. Araç güzel gerçekten çok hoşuma gidiyor sürüş keyf veriyor. Yeterki sorun olmasın:)

tarihinde Bekir Çatlı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar
(düzenlendi)

sonunda buldum rolantide dalgalandıran bunca çabadan sonra sorun fordun bulduğu akıllı şarj sisteminden kaynaklı olduğunu buldum

şarj dinamosu dediler değiştirdim. sonuç hüsran

rolanti valfi dediler değiştirdim. sonuç hüsran

maf temizliği ve değiştirdim sonuç hüsran

oksijen sensörü değiştirecektim ölçümleri yapıldı sıfırdan farksız çalışıyor deyilmedi.

kompresyon testi dediler silindir birinin subapları yanıkmış komple yapıldı subaplarda dahil kompresyon ölçümleri (1.150) ( 2.150) (3.150) (4.150)

yazılım atıldı sonuç hüsran

akü kutup başları kablo şase ve bağlantı yerleri yenilendi sonuç hüsran

akü değişimi yapıldı sonuç hüsran (en çok zoruma giden bu oldu sinirden gitti bizim sağlam akü pisi pisine neyse sağlık olsun)

farları kaloriferi açınca dalgalanma farlarda pır pır etme mevcut

sonuç olarak şarj dinamosunun üzerindeki 3 soketli pin mevcut 2 si araba beynine gidiyor 1 inde ise akü voltajı var eğer bu soket takılı olursa araba 14.80 ile 15 volt arası şarj ediyor bu sarj dinamosunu devamlı yükte tutuyor buda rolantiyi bozuyor farlar ve kalorifer işin içine girerse sorun daha çok belirginleşiyor  bu soketi cıkartınca 14 volt olması gereken değere düsüyor araba rahatlıyor farlarda pır pır etme sorunu çözülüyor araba huzura kavusuyor ama o soket sökülünce akü ışığı yanıyor bağlantı koptuğu için

forumda araştırma yaptım 162 numaralı 2 adet dirençten bahsedilmiş beyinciye giderek bu iki direncin ölçümlerini yaptırdım smd dirençlerde problem olmadığı hatta beyini ilk defa açıldığı söyledi elimde farklı beyin var istersen takalım dediler bende başladık bu işe bulacaz değiştirin dedim 2 adet beyin daha takıldı aynı 15 volt veriyor lpg kaynaklı değil 1000 km benzinde bindim yine aynı durum fark etmiyor

tek sorun fordun geliştirdiği akıllı şarj sisteminin rolantide dalgalanmayı bu yüzden yapıyor iyibir ford elektrikci usta bulabilirmiyiz ne yapmamız gerekiyor.

tarihinde Mustafa Kenar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Mustafa bey çıkmacıdan bulabilirseniz emanet alıp gaz (boğaz) kelebeğini değiştirip bir deneseniz

birde gaz kelebeği soketini ve kablolarının uçtan uca tesisatını bir iyice kontrol ettirseniz acaba hernangi bir yerde oksitlenme, korozyon yada yalıtımında bozulma mı var? Yaştan dolayı olabiliyor maalesef bunlar

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar
17 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yapar.
Onu da değiştirin. Zaten araba sıfırlanmış oluyor.

Mehmet bey neyi değiştirelim

16 saat önce, Bahadır Taşpolat yazdı:

Mustafa bey çıkmacıdan bulabilirseniz emanet alıp gaz (boğaz) kelebeğini değiştirip bir deneseniz

birde gaz kelebeği soketini ve kablolarının uçtan uca tesisatını bir iyice kontrol ettirseniz acaba hernangi bir yerde oksitlenme, korozyon yada yalıtımında bozulma mı var? Yaştan dolayı olabiliyor maalesef bunlar

Tps sensorunu değiştirdim boğaz kelebegini söküp komple 1000 lik zimpara ile kurum yapan yerleri guzelce temizledim sıkıntı tek sorun akıllı sarj sistemi

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
(düzenlendi)
4 saat önce, Mustafa Kenar yazdı:

Mehmet bey neyi değiştirelim

Tps sensorunu değiştirdim boğaz kelebegini söküp komple 1000 lik zimpara ile kurum yapan yerleri guzelce temizledim sıkıntı tek sorun akıllı sarj sistemi

Meraba mustafa bey. Bence araçta birşeyler gereğinden fazla yük çekiyor. Soket çekmek çözüm değil. Çözümü olmalı. Bendeki durum elektrikçimin yaptığı şeylerden sonra kalmadı. 

Sizin olay için takipteyim inşallah çözeriz ama masraf olacak şeylere girmeden iyi düşünün.

tarihinde Bekir Çatlı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat
8 saat önce, Mustafa Kenar yazdı:

Yok ben temizleme açısından dememiştim, eğer kelebek beyni, soketi yada tesisatı elektriksel olarak sorum taşıyorsa bunu en net anlayabileceğiniz yerlerden biri rölanti konumu bu bakımdan çıkma parça ile denemeyi önermiştim

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
On 06.02.2018 at 22:08, Bekir Çatlı yazdı:

Meraba mustafa bey. Bence araçta birşeyler gereğinden fazla yük çekiyor. Soket çekmek çözüm değil. Çözümü olmalı. Bendeki durum elektrikçimin yaptığı şeylerden sonra kalmadı. 

Sizin olay için takipteyim inşallah çözeriz ama masraf olacak şeylere girmeden iyi düşünün.

Elektrikçiniz ne yaptı ??? keşke onuda yazsaydınız 

aynı sorun bende dahil olmak üzere forumda çoğu kişide mevcut 

ben, ford lpg ile uyumsuz ve bunlar takılırken elektrik elektronik bir çok yer ve motor kurcalandığı için saçmalııyor diye düşünüyordum ,, ama akıllı sarj sistemini ilk defa duydum 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...