İçeriğe Yönlendir

Evcil Hayvan Kazaları

Haşmet Güngör

Recommended Posts

Haşmet Güngör

Değerli arkadaşlar, her ne kadar apartman da evcil hayvan beslenmesini doğru bulmuyorsam da, şartlar gereği yapıyoruz. Benim kıza söz geçiremediğimden ve ben de sıkı bir hayvan sever olduğumdan mecburen bir 1 yaşında kedimiz vardı. Daire de 6.kat ve bizim yaramaz,  dalgınlığımızdan istifade, balkondan kuşa atliyim derken düştü.Kediler, yüksekliği ölçemezmiş ve her zaman bir kuşun peşinden atlama ihtimalleri var.(kısırlaştırılmayanlar ,  kaçma eğilimden dolayıda atlayabilirler).

Kıssadan hisse, deneyim ve önerileri sizinle paylaşayım.

Düşüşte arka bacağı, bir dişi kırıldı, çenesi yaralandı tabi biz hemen her zaman bakan veterinerine koşturduk. yara ve diş çok önemli değil ama kan tahlillerin de karaciğer enzimleri aletin ölçemeyeceği kadar yüksek çıkınca, iç kanama riskine karşılık tedavi başlattı. Serum verildi, 4 iğne yapıldı. 3 gündür yapıyoruz cumartesine kadar devam edecek. Tahlil sonuçları düzelince ayağı ameliyat edilecek.  O zamana kadar, ayağın kırık   durmasında kediler için sakınca yokmuş. Klinik  de o avuç kadar panter bozması ,veterineri ve kliniği o yaralı haline rağmen dağıttığından, orada tutmadık. Bizim yanımız da sakin.  her gün götürüyoruz.72 saat kritikmiş  geçirdik, inşallah kurtaracağız. İyi gözüküyor.

Gördüğünüz gibi tedavisi  insanla aynı.Tabi bedeli de  .Evet Candır, maddiyata bakılmaz ama bu meret para yoksa, yoktur. Şükür öyle bir sıkıntımız yok ama olabilirdi.Bu durumlara hazırlıklı olmak için, ben de yeni öğrendim .Pet sigortası varmış, cüzzi bir bedele, (yıllık 100-150 tl) bu durumları sanırım 5000 tl ye kadar güvenceye alıyor. Burada topu @Mehmet Ozyurek yani Emmiye atıp kendisine bu durumu, bize bildirmediği için, Sitem ediyim. (uymadı ama olsun, illa birine sataşacağız:)) Sizin de aklınız da olsun.Yalnız Chip takma şartı varmış.  Fazlasıyla değer, zira tedavi cüzdanı sallıyor. Devlet de de fiyatlar farklı değil, anca sahipsiz hayvanlara bedava bakıyorlarmış(!)

• Beğen 3
  • Üzgün 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Hayvan sevgisi başka oluyor. Sayenizde örneğiyle beraber tekrar görmüş olduk. O da bir can sonuçta.

Bu arada panter yavrusuna da geçmiş oldun diyelim :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi geçmiş olsun.. 

Bana bu ürünü araştırma fırsatı verdiğin için de teşekkür ederim.. 

Duymamıştım, şimdi duydum ve araştırdım.. 

Ana teminatlar.. 5000 lira limitle teminat altına alınmış.  

• Trafik kazası sonucu oluşan tüm sağlık problemleri,
  • Yüksekten düşme sonucu oluşan kırık ve yaralanmalar
  • Herhangi bir kaza veya enfeksiyon sebebiyle oluşacak göz tedavileri
  • Yanma sebebiyle oluşacak tedaviler
  • Elektrik çarpması sonucu oluşacak tedaviler
  • Yabancı cisim yutma veya batması sebebiyle oluşacak tedaviler ve zehirlenmeler
  • Böcek sokması sebebiyle oluşacak tedaviler
  • Sıcak havalarda ısı çarpması, soğuk havalarda donma
  • Boğulma tehlikesi ile karşılaşma sebebi ile tedavi
  • Başka bir kedi veya köpek ile kavga sonucu tedavi

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

Haşmet abi geçmiş olsun,

Bizim kedide 3. kattan düşmüştü gece biz uyurken olmuş sabah aradı aradık yok ertesi gün akşama doğru yan bahçede araba altında bulduk,

bizimkinde kırık sadece 1 diş ve patide kırık vardı ameliyata gerek duymadılar, ama 2 hafta miyav dedi kaldırıp tuvalete, yine bir miyaz mama su çocuk gibi kendine baktırmıştı :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Abi geçmiş olsun çok üzüldüm. Kızın ve senin ne kadar üzüldüğünü tahmin edemeyiz. Geçmiş olsun.

Bizim köpek de geçen ay sokak köpeğiyle dalaştı, hem her iki köpek hem de ayırmak isterken ben (ciddi olarak) yaralandım. Böyle bir sigorta gerçekten var mı acaba, emmiden cevap bekliyoruz :)

Düz:Emmiden cevap gelmiş :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Artık yüksekliği ölçer abi merak etme, ölçmese bile tahmin eder.. ;) Uğraşıp tedavi ettirmen takdire şayan, geçmiş olsun..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi çok geçmiş olsun.

Rekor sanırım arkadaşımın kedisinde. 8. kattan düştü. Tüm gece evde arayıp bulamamışlardı. Gecenin ilerleyen sessiz saatlerinde bir miyavlama ile bahçeye baktıklarında gördüler. Ön 2 patisi de kırıldı. Sağlam ameliyat geçirdi vs. Yalnız kedi düştükten sonra karakteri değişti. Eskiden kimsenin yanına gelmeyen hayvan şimdi yanımızdan ayrılmıyor. Sıkılınca bildiğiniz miyavlayarak konuşuyor vs. Eşşek sıpası ya :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim de bir kedim vardı köydeyken... 

Sağ ön ayağı kırılmıştı.. Tedavi ettirmiştim. İyileşti.. 

Üstünden 2-3 yıl geçmiş olmasına rağmen.. beni görünce topallamaya başlardı.. Hatta bazen şaşırır, sol ayağı ile topallardı.. 

Şımarık oluyorlar :)

• Beğen 3
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
24 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Benim de bir kedim vardı köydeyken... 

Sağ ön ayağı kırılmıştı.. Tedavi ettirmiştim. İyileşti.. 

Üstünden 2-3 yıl geçmiş olmasına rağmen.. beni görünce topallamaya başlardı.. Hatta bazen şaşırır, sol ayağı ile topallardı.. 

Şımarık oluyorlar :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Alt komşumda 9 adet kedi var bir odaları kedi yuvaları ile dolu.

Ben üst kattan hep izliyorum balkon demirlerinde geziyorlar.
Uyarayım onları bu kadar riskliyse.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

4 yıl önce bir sokak kedisi sahiplenmiştim acıyıp. 3-4 aylıktı kışın sokakta bulduğumda. Valla benim kedi mayıs ayında ( kedi dişi bu arada) 3. kattan kocaya kaçmıştı hem de 3 kez, KAçıyor bir hafta sonra kapıya gelip ağlıyor, alıyorum yıkıyorum 10 gün sonra yine balkondan firar. Sitenin kapalı otoparkınada büyük su deposu var orada görüyorum sürekli falan. Site güvenliği diyor ki;

Hocam valla sabaha kadar otoparka giren çıkan kedinin haddi hesabı yok :)

Tabi 10 gün sonra yine geldi bizimki , çok da seviyorum hayvanı kıyamadım tekrar aldım ama artık dedim ki; bir daha kaçarsan bu eve geri gelme dedim. 3. defa kaçtı ve bir daha gören olmadı.

Yalnız 3. kattan atlamasına rağmen hiç bir yeri kırılmıyordu hayvanın. Demekki ne amaçlı kaçtığı önemli bu hayvanlarda :)

• Beğen 4
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Cem Dilmen yazdı:

. defa kaçtı ve bir daha gören olmadı.

Ya sokağa yani özgürlüğe yelken açmış ya da kalabalık gelecek. Yavrulama dönemi.. :D

Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

Geçmiş olsun.

Evcil hayvan sigortasını ilk defa duyuyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Cem Dilmen yazdı:

Demekki ne amaçlı kaçtığı önemli bu hayvanlarda :)

Bilinçli atlama ile düşme farklı oluyor demekki :)

Yorum bağlantısı
Fikri Keleş

bizim kedi de birkaç uçuş yapmıştı ve sorun olmamıştı 3. kattan.Ama son atlyışında boynu kırılmıştı.Malesef

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Haşmet abi geçmiş olsun benim kız da evcil hayvan çok istiyor şimdilik almadık ama bakalım ne kadar duracağız

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Öncelikle geçmiş olsun, kısa süre önce hastalık sonucu kaybettiğim köpeğimden tecrübe ile biliyorum, veteriner masrafları bu tarz durumlarda oldukça can yakıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Papağan alın. Balkondan atlasa da hiçbirşey olmaz :rolleyes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Papağan alın. Balkondan atlasa da hiçbirşey olmaz :rolleyes:

Çocuk bakmaktan daha beter bişey papağan bakımı.
Papağanla yollarımızı ayırdık :)
Hergün temizlik mi olur ya. Oda da koku yapmaya başlayınca bye bye dedik.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2
24 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Çocuk bakmaktan daha beter bişey papağan bakımı.
Papağanla yollarımızı ayırdık :)
Hergün temizlik mi olur ya. Oda da koku yapmaya başlayınca bye bye dedik.

Koku olmaması için kafes tabanına mısır granülü koyuyorum. Kuş dışkısını çabucak kurutuyor. Ayrıca kafese sürekli asılı banyoluk olduğu zaman tüy toz vs. çok az oluyor. Etrafa pislik dağılmaması için de kafes olarak vision kafes kullanınca sıkıntı olmuyor. Tek sıkıntı akşam şöyle kanepede rahat rahat televizyon izleyeyim diyemiyorsunuz. Üzerimden inmiyor. Kovuyorum gitmiyor.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

O candan ben sorumluysam sağlık sigortam onun masraflarını da kapsamalı. En azından ilaçlar konusunda. Ama bu ütopik bir düşünce tabi. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
8 saat önce, Fatih Keskin yazdı:

Haşmet abi geçmiş olsun benim kız da evcil hayvan çok istiyor şimdilik almadık ama bakalım ne kadar duracağız

Destekliyoruz başkanım.

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...