İçeriğe Yönlendir

Focus I - Motor Isısı Normal mi?

Enver Çatak

Recommended Posts

Seyit Gazi
(düzenlendi)
4 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

neyi çözüyoe bu işlem?

114C okunurken mi hava alınma tavsiye edilmiş?

kim etmiş?

Ankara Öner OTO Ford Özel Servis'in yaptığı işlemdir bu.
Bilen Bilir Zaten Tuncay Ustayı

tarihinde Seyit Gazi tarafından düzenlendi
ek
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile yazayım da, okuyan biri olur, haşlanmayın, uzaktan bazı teşhis yöntemleri farklı gözükür, 114 C o kapağı açmak çok riskli.

teknik olarak çözümü nasıl sağlıyor demiştim.özelikle  Lpg vs. varsa su hortumlarına T hortum ilavesi yapılması anlık ibre yükslemesini engeller

Yorum bağlantısı
Seyit Gazi
7 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

neyi çözüyoe bu işlem?

114C okunurken mi hava alınma tavsiye edilmiş?

kim etmiş?

bu işlem düz yolda giderken bile arabanın hararet göstergesin dibe vurup bir kaç saniye sonra geri tekrar normale dönmesi durumunun çözümüdür.

1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile yazayım da, okuyan biri olur, haşlanmayın, uzaktan bazı teşhis yöntemleri farklı gözükür, 114 C o kapağı açmak çok riskli.

teknik olarak çözümü nasıl sağlıyor demiştim.özelikle  Lpg vs. varsa su hortumlarına T hortum ilavesi yapılması anlık ibre yükslemesini engeller

kapak açılmayacak zaten

az bir şey gevşeteceksiniz havasını alacaksınız.
yazızı dikkatli okursanız kapak açılacak demedim bu işlemi gözümün önünde defalarca kez yaptıklarını gördüm kimseyede bir şey olmuoyr merak etmeyin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

114 dereceye çoğu durumda çıkabilir zaten.
Bence başka bir püf noktası vardır yapılan işlemde.

Yorum bağlantısı
Enver Çatak
On 07.05.2018 at 15:08, Seyit Gazi yazdı:

Focus 1 Teknik veriler!!!
Fabrikasyon Termostat Çalışma Sıçaklıkları 82*-97* arasıdır.
Fanın 1 evresi 104 derecede açar 2 evresi 106 derecede açar

*Sanal hararet sorununa gelince bu sorun focus 1 lerin kronik bir sorunudur 100 focusun 90 nında vardır.
Çözümü  Ön kabut açılıp sigorta kutusundan fanların sigortaları sökülecek en baştaki iki büyük sigorta.
Daha sonra aracın gauge menüsü açılıp Motor sıçaklığı bölümüne gelinip aracı çalıştırıp sıcaklık 114 derecelere gelene kadar arabayı rolantide çalıştırıp 114 görünce araba çalışır vaziyette sigortaları takarsanız fanlar hemen çalışacaktır ve hemen yedek su haznesinden  dikkatli bir şekilde kapağı tam açmadan ufak ufak havası alınacak sorun çözülecek.

Dediklerinizi yaptım. İşe yaradı gibi. 

Yalancı hararet sorunum yoktu ama kısa mesafede bile 2. Fan da devreye giriyordu. 108C`ye çıkıyor, düşmesi geç oluyor ve çekiş biraz düşüyordu.

Hafifçe kapağı açtığımda çıkan hava kabarcıklarını gördüm. Şimdi 104C görür görmez hızla düşüyor sıcaklık. Çekiş de bozulmuyor. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Zamanında devreye giriyor ise devam. Su hattında hava kalmadığı sürece sıkıntı yok

Zaten anlık ibre yükselmesi üst kapakta biriken havanın sonucu

Yorum bağlantısı
Koray Demir
17 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Fan 104 derecede açar zaten.
Kaçta kapatır tam hatırlamıyorum.

100 derecenin altına düşünce genelde 99-98 derecede kapatıyor. 104 de birinci kademe 108 derecede ikinci kademe fan açar. 114 derecede hararet göstergesi orta konumdan sağa doğru ilk hareketini gerçekleştirir. Yani 70-114 derece arası göstergede ibresi tam ortada sabit kalıyor. 120 derece ve üstünde ise ibre en sağda oluyor 🔥 💀 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Enver Çatak

104 de açıyordu zaten önceden ama yeterli olmayıp 2. Fan da çalışıyordu.

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Obd cihazı ile kontrol ettiğimde motor suyu sıcaklığı(etc) ile gage menü göstergedeki sıcaklık arasında 15 derece fark var.Gage menü 104 olduğu an fan açılıyor obd cihazı bu sıcaklığı 120 119 olarak gösteriyor neden bu kadar fark var acaba?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
23 saat önce, Çağatay Kılınç yazdı:

Obd cihazı ile kontrol ettiğimde motor suyu sıcaklığı(etc) ile gage menü göstergedeki sıcaklık arasında 15 derece fark var.Gage menü 104 olduğu an fan açılıyor obd cihazı bu sıcaklığı 120 119 olarak gösteriyor neden bu kadar fark var acaba?

göstergye bakıp sürücü paniklemesin diyedir. eskiden beyne geleni direkt gösteren ibre ile mondeolarda ibre dans eder dururdu

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Enver Çatak

Motor ısısı normal degilmis. En son yuksek hizda hararet ibresi sona vurdu. Osman usta diger cozumlerde bahsedilen, kalin hortumdaki islevini yitirmis parcayi cikardi. Valf mi neymiş... Suyun akisini yavaslatiyormus. Havasini da aldi. 

Bayağı zorlayarak test ettim arabayi. Sorun bu sefer gercekten cozuldu gibi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
6 saat önce, Enver Çatak yazdı:

Motor ısısı normal degilmis. En son yuksek hizda hararet ibresi sona vurdu. Osman usta diger cozumlerde bahsedilen, kalin hortumdaki islevini yitirmis parcayi cikardi. Valf mi neymiş... Suyun akisini yavaslatiyormus. Havasini da aldi. 

Bayağı zorlayarak test ettim arabayi. Sorun bu sefer gercekten cozuldu gibi.

vesile ile yazı üstünden arıza teşhisi fikirleri yazarken her zaman orjinal aksamın doğru düzgün yerinde olması gerektiği gibi çalıştığı var sayılır, yanıltıcı olabilir yani , her aracın arızası nokta atışı aynı olmaz denir sektörde. işine yarayan olursa ne Ala

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mikail Alazcı
On ‎9‎.‎05‎.‎2018 at 00:09, Mehmet Ozyurek yazdı:

114 dereceye çoğu durumda çıkabilir zaten.
Bence başka bir püf noktası vardır yapılan işlemde.

Mehmet bey yapılan işlemin tek püf noktası aracın önünü yaklaşık 50 cm yukarı kaldırmaktan geçiyor harici yapılan işlemler aynı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...