İçeriğe Yönlendir

Fiesta Otomatik Şanzımanı Nasıldır?

Onur Oflaz

Recommended Posts

Onur Oflaz

Son kasanın makyajsızı olan kasada benzinli modellerde kullanılan otomatik şanzıman nasıldır? Sorun çıkarır mı? Performansı nasıldır? Şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mehmet Ayan

performans manueldeki gibi olucağını sanmıyorum fakat malum artık tırafikte araç sayısı hızlıbir şekilde çoalıyor ve şehir içi trafikte otomatik vites hem yormaz hemde daha eylenceli oluyor.yeni araçların otomatikler artık sorunlu olmaz teknoloji hızlı ilerliyor

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

performans manueldeki gibi olucağını sanmıyorum fakat malum artık tırafikte araç sayısı hızlıbir şekilde çoalıyor ve şehir içi trafikte otomatik vites hem yormaz hemde daha eylenceli oluyor.yeni araçların otomatikler artık sorunlu olmaz teknoloji hızlı ilerliyor

Manuele göre kesinlikle ağır olur. Ancak otomatikler arasında durumu nedir diye merak ediyorum. Alınır mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dsg gibidir. manuel şanzıman dişlilerine çift debriyaj. performans kaybını bırakın en doğru vitesi en hızlı şekilde seçtiği için daha bile lezzetlidir. kronik arıza çevremizde duymadık

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

dsg gibidir. manuel şanzıman dişlilerine çift debriyaj. performans kaybını bırakın en doğru vitesi en hızlı şekilde seçtiği için daha bile lezzetlidir. kronik arıza çevremizde duymadık

Teşekkür ederim.Abi powershiftten bahsetmiyorum ben. Yanlış anlaşılmaya yol açmamışımdır inşallah makyajsız kasanın otomatiği.

Yorum bağlantısı
Ergin Ertuğrul

Teşekkür ederim.Abi powershiftten bahsetmiyorum ben. Yanlış anlaşılmaya yol açmamışımdır inşallah makyajsız kasanın otomatiği.

Klasik tork konvertörlü şanzıman sanırım,Çağlar abinin de dediği gibi sorunsuz,4 ileri vites ve bana göre çok hantal

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Klasik tork konvertörlü şanzıman sanırım,Çağlar abinin de dediği gibi sorunsuz,4 ileri vites ve bana göre çok hantal

Anladım teşekkürler. Sanırım mk3 mondeo benzinliyle benzer bi şanzıman

Yorum bağlantısı
Ergin Ertuğrul

Anladım teşekkürler. Sanırım mk3 mondeo benzinliyle benzer bi şanzıman

Focus mk 2-2.5 ile aynı şanzıman ama mondeodakini bilemiyorum

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
M.Tuğrul Yücel

Otomatik Fiesta 1.4 Benzinli araç sahibi bekleniyor. Değerli yorumlarınız için bende teşekkür ederim ama daha çok cevaba ihtiyacimiz var. Bende ortalama 2011 model titanium 1.4 Benzinli araç almayi düşünüyorum. DSG tadı olmayacak farkındayım ama MCP şanzıman in çalışma şekline mi yakındır. Performans aksine sakin kullanım düşünüyorum. Bu yüzden gaza yuklenmeli değil devir alması beklenerek kullanılacağı aşikar.

Yorum bağlantısı
Hasan Baş

Ben kullanmadım ama arkadaşımda bu araçtan var ve performans konusunda araç gitmiyor diyebilirim. Aracın performansından memnun kalmayabilirsiniz. Araçta kronik sorunları bilmiyorum ama arkadaşın araçta vites düşüşlerinde bir vuruntu vardı ve ikibin lira ödeyerek şanzumanı değiştirdi. Ustalar araçtan için kolay kolay arıza vermez  demişler ama kullanmadığım içi bişey diyemem başka

Yorum bağlantısı
Bertan Çeviren

Otomatik Fiesta 1.4 Benzinli araç sahibi bekleniyor. Değerli yorumlarınız için bende teşekkür ederim ama daha çok cevaba ihtiyacimiz var. Bende ortalama 2011 model titanium 1.4 Benzinli araç almayi düşünüyorum. DSG tadı olmayacak farkındayım ama MCP şanzıman in çalışma şekline mi yakındır. Performans aksine sakin kullanım düşünüyorum. Bu yüzden gaza yuklenmeli değil devir alması beklenerek kullanılacağı aşikar.

2012 modeli kullanıyorum lpg'de takılı araçta. Açıkcası muhteşem bir şanzıman değil bence iyi bile değil. denildiği gibi hantal. ağır trafikte 1'den 2'ye sarsıntılı geçer 10 dur kalktan 4ünde. ama eski model tork konvertörlü şanzıman olduğu içinde bu 3-4 yaşındaki arabalarda herhangi bir sorun yaşatmaz hatta uzun yıllar yaşatmaz. dsg, powershift bunların ne olacağı belli değil:) ama tork konvertörlü taş gibi, yağına da bakımdan bakıma bakarlar genelde sorun çıkarmaz. performans beklemeyin özellikle kalkışlarda tozu yutuyoruz:) Bir de olurda alırsanız cruise control kullandığınız zaman vitesi manuel kontrole alın ki araba en küçük bayırda bile vitesi 4'ten 2ye alıp 6bin devire çıkmasın. manuel kontrole alırsanız sorunsuz kullanılır Cruise control. Şimdiden hayırlı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Tuğrul Yücel

Öncelikle tekrar teşekkür ederim samimi cevaplarınız için. Peki bu hantallık bu sınıf için ve bu şanzuman yapısı için kronik midir? Titanium X Paket düşüncem olduğu için en azından modelin en dolusuna binmek istiyorum. Sarsıntılı geçişler bizi olduğumuz yerde ileri geri sarsmayacaktır diye düşünüyorum. Vites yükseltme ve indirmelerde sarsıntılar yolcuların başını öne eğmiyorsa sorun yok sanırım. Kalkışlarda sınıfı ile mukayese ettiğimizde durum yine hüsran mı? :) 

Her şey bir kenara bu yorumlardan sonra ciddi anlamda direksiyon başına geçmeden bu hissiyatı alamayacağım.

Örneğin B Segmentinde (5 kapılı modeller) bu ağırlık, bu motor yapısı ile bir sıralama yapsa idiniz hangisini en başarılı bulurdunuz? Sınıfında Polo, Clio, Corsa, İbiza, Auris yada Yaris, Hyundai i20 gibi modelleri düşündüğümüzde...

Yorum bağlantısı
Erdinc Erkan
(düzenlendi)

Öncelikle tekrar teşekkür ederim samimi cevaplarınız için. Peki bu hantallık bu sınıf için ve bu şanzuman yapısı için kronik midir? Titanium X Paket düşüncem olduğu için en azından modelin en dolusuna binmek istiyorum. Sarsıntılı geçişler bizi olduğumuz yerde ileri geri sarsmayacaktır diye düşünüyorum. Vites yükseltme ve indirmelerde sarsıntılar yolcuların başını öne eğmiyorsa sorun yok sanırım. Kalkışlarda sınıfı ile mukayese ettiğimizde durum yine hüsran mı? :)

Her şey bir kenara bu yorumlardan sonra ciddi anlamda direksiyon başına geçmeden bu hissiyatı alamayacağım.

Örneğin B Segmentinde (5 kapılı modeller) bu ağırlık, bu motor yapısı ile bir sıralama yapsa idiniz hangisini en başarılı bulurdunuz? Sınıfında Polo, Clio, Corsa, İbiza, Auris yada Yaris, Hyundai i20 gibi modelleri düşündüğümüzde...

2013 1.6 powershift benzinli fiesta kullanıyorum kesinlikle hantal değil tam tersine gaza dokunduğunuzda araç fırlıyor yerinden,75 tl ile hız sabitleme ile ankaradan istanbula geldim yakıt tüketimi bence başarılı araç çok yakıyor diyorlar ama benzin pahalı ondan öle geliyor bize:) araç 5200 km oldu yol tutuşu, yol sesi, donanimları,iç tasarımı çok başarılı ancak aracım 1 haftadır serviste:( kalkışlarda özellikle ani kalkışlarda 1-3 vites aralığında bir sürtünme sesi ve ufak dercede kesinlikle rahatsız edici boyutlarda değil ancak sarsıntı oluyor sanki avans vuruyor gibi (kotu benzinden kaynaklı sanmıştım) aracı bu durum için 2defa servise götürdüm bunun normal olduğunu yazılım yükledik düzeldi dediler ama hala devam ediyor bunu çok sık yapmıyor 1 haftadır serviste bakalım ne dicekler araç garantili parça değişimi istedim bekliyorum ama servis ve garanti hizmetleri ford bünyesinde b.o.k gibi açıkcası

tarihinde Erdinc Erkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Polo kaliteli ancak iç hacmi baya küçük geldi bana. İ20 derim bunların içinde

Yorum bağlantısı
Mustafa Alpay

bende 2012 titanium xplus paket kullanıyorum 1.4 benzinli otomatik, ramazan bayramından bu yana kullandım yaklaşık 7 bin kilometre yol yaptım aracımla 4 kere antalya kütahya arasında kullandım çok rahat olarak şunu söyleyebilirim sollamalarda yada aniden hızlanmanız gereken yerlerde araç sizi üzmüyor otomatik olduğu için acaba bi anda hızlanırmı diye bir korkunuz oluşuyor ilk oturduğunuzda ama sonrasında farkediyorsunuz ne kadar güç barındırdığını. Sarsıntı konusunda şunu söyleyebilirim 1.vites ile 2.vites arasında hissedilebilir bir sarsıntı oluyor oda ancak bir anda devir yükseltip sonrasına sabit tutmaya calışırsanız oluyor hızlanma anında kesinlikle ama kesinlikle vurma yada titreme yapmıyor geçişlerde. Diğer b sınıfı araçlar içerisinde çoğundan iyi bir performans cizelgesi olduğunu düşünüyorum özellikle (marka vermek umarım yasak değildir) corsa ve cliolardan kat kat daha atik ve tutarlı. B sınıfının en iyi yol tutuşuna sahip olduğu gibi benim fikrime göre b sınıfı otomatik araçlar içerisinde en atik sanzımana sahip araçtır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
M.Tuğrul Yücel

Aracinizda ortalama yakıt degeriniz nedir. 100 km / ?

Yorum bağlantısı
Öner Gündoğdu

2012 oto. fiesta kullanıcısıyım son modelde aynı sansızam mı var bilemiyorum fakat benimkinin yakıt sarfiyatı hayli yüksek. Kullanışı ve kaçısı konusunda sürücüyü üzmez fakat benzini kafama takmadığım zamanda şehir içi 10.6 lt. ye ulaşmıştım. Daha sonra benzin litre fiyatı 5.10 tl ye vardığında 9.2 lere düşürdüm. 

4 ileri olması dolayısıyla fazla yakıt sarfiyatı söz konusu.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

tork konvertörlüler fazla yakar normal. Vİtes sayısının azlığından ziyade kayıplar fazladır.

Yorum bağlantısı
M.Tuğrul Yücel

Peki şöyle sorayım birde. Focus 1.6 HB Mk2 manuel vites 2011 model aracim var. Ortalama yakitim 7.2 lt şeklinde. Yüzde 75 şehir dışı tabir edilen 90 km/saat yol aldığımız yollarda, yüzde 25 şehir içi trafikte kullanıyorum. Bu değer focus için ne kadar başarıdır. Bu kullanım tipine göre Fiesta Titanium otomatik 2011 yada 2012 araçlarla bu değerlere ulaşabilir miyim. Bu değerlere inmek çok güç farkındayım. Sadece oranlama yapıyorum ve Focus Fiesta dan en az 400kg ağır bir araç. Yani ortalama 8 lt yakıt tüketimine inmek bir hayal mi ?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

az yakmanın birinci şartı yavaş gitmek. 90ı geçmeden gidilirse çok az yaktığını görürsünüz. 

Yorum bağlantısı
Öner Gündoğdu

ortalama 8 lt ben 1.5 senedir hiç yakalayamadım şehir dışında sürekli kullanımda ulaşabilirsin fakat şehir içinde benim için hayal. Ulaşabildiğini söyleyen arkadaslar vardır, okuyorum forumdaki bazı başlıklarda. Ben araçı fiyatı uygun (düşeş) olarak yakaladığım için aldım yoksa oto. araç kullanmıyorum fakat dediğim gibi araçtan memnun kaldım yakıt haricinde ve hala kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
M.Tuğrul Yücel

Bende aslına bakarsanız aracimdan memnunum fakat çocuklu bir aile oldugumuzdan beri artık hanimin da araba kullanması gerekiyor. Sakin bir kullaniciyimdir bakalım ekonomik bir deneyim yakalariz umarım. Focus aracimla inatla ve kararli bir sekilde 90 ~ 100 km hiz ile Ankara dan Didim'e gidip gelmistim ve ortalama yakiti 6.0 lt ye indirmistim. :) Iddialiyim bu konuda. Unutmadan bi araç tavsiyeniz olur ise lütfen paylasiniz.

Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen
(düzenlendi)

en son polo kullandım şehir içi dışı karışık 350 km yol yaptım 47 TL mazot yaktı, 14 krş/km bence sırf bunun için bile düşünülebilir, herhangi bir sorun hissetmedim otomatik viteste.

tarihinde Volkan Turkmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gencay Bengli

2009 benzinli + Lpg'li otomatik Fiesta sahibiyim. 4 ileri vites olan bu araçta, vites geçişleri güzel sarsıntısız diyebilirim. Hızlanması da orta düzeyde; ama performans çok düşük. Ani hızlanma yapılamıyor.Seri bir araç değil. Ama Lpg  ve otomatik oluşu bunlardaki etkenler olabilir. Manuel ya da lpg'siz bir araç daha iyi olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...