İçeriğe Yönlendir

Focus Ii Far Sökümü..

Cavit Doğan

Recommended Posts

Cavit Doğan

Forumdaki arkadaşların önerilerini dikkate aldım ve far ampüllerini Osram night braker H7 ile değiştirdim. Far sökmek veya ampül değişmek isteyen arkadaşlar için paylaşmak istedim.

Farın üstündeki vidayı tornavida veya 30 tork allen anahtar ile sökün.

img3862pm1.jpg

Farın sol altındaki yaklaşık 30 mm genişliğindeki tırnağa tornavida veya bir çubuk ile bastırıp tırnak tarafından farı hafifçe öne çekin.

img3861eb8.jpg

Aynı işlemi sağ alttaki tırnak içinde yapın.

img3863qf1.jpg

Farı hafif oynatarak öne doğru çekin.

img3864oa9.jpg

Ampül bölümünün koruma kapağında bulunan 4 adet tırnağa teker teker basıp kapağı aralayın ve alın.

img3865og8.jpg

Ampül soketlerini oynatarak çıkartın.(Ampül için sadece ampül soketini,Farı komple almak için bütün soketleri çıkartın)

Ampül arkasındaki tel sekmana bastırıp hafif çevirin ve kaldırın,Ampülü alın.

img3866xe3.jpg

Yeni ampülünüzü koyduktan sonra(Cam kısmına el sürülmemesi öneriliyor) Yaptığınız işlemleri geri doğru tekrar edin ve farı yerine takın.

img3867ed0.jpg

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Güle güle kullan Cavit abi, elinde yakışıyormuş senin bu işlere.Ne oldu sonucu yazmamışsın, farlar yanıyormu şimdi? :clapping:

Ayrıca belirteyim büyük ihtimalle far ayarını bozdun... :D

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
Güle güle kullan Cavit abi, elinde yakışıyormuş senin bu işlere.Ne oldu sonucu yazmamışsın, farlar yanıyormu şimdi? :clapping:

Ayrıca belirteyim büyük ihtimalle far ayarını bozdun... :D

Yanıyor, hemde süper..(Enson sen önermiştin,sağol.)

Far ayarı niye bozulsun.? Far ayar vidaları ile oynamadım'ki..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Farın komplesi ile oynadın ama...Aynı yere denk gelmeyebilir, dikkat edersen farı tutan vidalar bir kaç değişik şekilde tutabilir farı, resimlerden öyle görünüyor ya da benim Fiesta'da öyle en azından.Fardaki 1 cm.lik sapma yolda bir metre olur.Ayrıca ben teşekkür ederim, memnuniyetin bizimde memnuniyetimiz olur Cavit abi.

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
Ellerine sağlık Cavit ağam. Aydınlatma resimlerini de görmek isteriz :clapping:

Halojen, mercek, xenon derken pek çok tak çıkar yapmak zorunda kaldım. Focus II farı söküp takmak gerçekten çocuk oyuncağı. Far ayarı kesinlikle bozulmuyor.

-Birazdan çekicem..

-Bilene kolay tabii.. :D

Farın komplesi ile oynadın ama...Aynı yere denk gelmeyebilir, dikkat edersen farı tutan vidalar bir kaç değişik şekilde tutabilir farı, resimlerden öyle görünüyor ya da benim Fiesta'da öyle en azından.Fardaki 1 cm.lik sapma yolda bir metre olur.Ayrıca ben teşekkür ederim, memnuniyetin bizimde memnuniyetimiz olur Cavit abi.

Bizimkilerde far uçları küçük bir kızağa geçiyor ve tırnaklar kilitliyor.Bozulmaması lazım. :clapping:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Gerek yokki benim aracım önünü gayet güzel aydınlatıyor, öyle sonradan takıleybıl söküleybil gibi parçalar halinde uğraşma dedim yok. Benim araba 6 ederse senin ABS opsiyonlu 60 beygirlik Fiestan hurdaya ayrılır :D

Abs li araba hedefe sinsice yaklaşır ama ben frene bastığımda 10. kattakiler bile koltuklarından fırlar.Hedefe kaçma şansı verir ki, bu da kazaları % 25 oranında önler. :clapping:

Aynı yere denk gelmemesi imkansız Serkan hocam. Çünkü arabada yuvası var. Çıt çıt diye ayaklar yuvasına geçip oturuyor. Boşlukta durmuyor yani. Zaten ayaklar, oturacağı yuvadan biraz kaymış olsa far yerine oturmaz, çıkıntı veya yamuk durur, kaputu kapatamazsın.

Far konusundaki tecrübelerin ışığında yazdığını kabul edip, yorumuna olumlu yaklaşıyorum Sefa hocam.Teşekkürler bilgi paylaşımı için. :clapping:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Alinin çakma xenon farından iyi aydınlatıyor.

img3870kk8.jpg

Lakin..(Ali dalga geçme :D ) Daha önce hiç dikkat etmemiştim Far içinde isli bir leke var,Neden aceba.?

img3873ea0.jpg

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Alinin çakma xenon farından iyi aydınlatıyor.

Daha önce hiç dikkat etmemiştim Far içinde isli bir leke var,Neden aceba.?

Cavit abi anladığım kadarı ile farın camında bu is lekesi.Bizim C-max ın farlarında da aynı lekeler tüm camda var.Temizleme denemesi yaparım ama bilemiyorum.Farı komple söküp içini deterjanlı su ile yıkasak ne olur acaba?

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
10 dk oldu Cebit Eğe cevap yazıyro hala :clapping:

yan yana gelip denemeye var mısın ??

yoksa Biblo gibi sende TISS mı olucaksın ?

xenon197611ge8.jpg

Al bak bakalım kiminki ne kadar aydınlatıyor :D

Resim yüklüyoz len,Dondu namussuz imageshack mıdır nedir. :clapping:

Ali bunlar sadece kısamı.. :unsure: Harbiden güzelmiş,Doğruya doğru..

Cavit abi anladığım kadarı ile farın camında bu is lekesi.Bizim C-max ın farlarında da aynı lekeler tüm camda var.Temizleme denemesi yaparım ama bilemiyorum.Farı komple söküp içini deterjanlı su ile yıkasak ne olur acaba?

Yok Serkan, Leke ayna kısmında iyi baktım..

Arabanın kalitesizliğinden bence, 7 yaşında Clio da bile yok bir tane leke :clapping:

Çok kaliteli olduğundan değiştin farları dimi.. :clapping:

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Far içindeki leke derken reflektörde var galiba. bende farkettim bugün bendede de var o lekeden ampül sanki ısınarak yakmış gibi orayı sanki. cumartesi parçalara ayrılacak o reflektör ondan pek önemsemedim. ama bence rengi, yansımayı ; dolayısıyla aydınlatmayı bozuyor.

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
valla billa kısa. uzun sarımsı yanıyor zaten.

Maşallah. Güle güle kullan,sen biraz dene belki bizde değişiriz. :clapping:

Hayda, farlar değil , içindeki ampuller değişti. Sonuçta flaman eski tip teknoloji. Ben yeni teknoloji ampul taktım.

Dilim sürçmüş, Uzatma.. :D

Neyse, birazdan gidiyorum bakalım leke çoğalacakmı..

Far içindeki leke derken reflektörde var galiba. bende farkettim bugün bendede de var o lekeden ampül sanki ısınarak yakmış gibi orayı sanki. cumartesi parçalara ayrılacak o reflektör ondan pek önemsemedim. ama bence rengi, yansımayı ; dolayısıyla aydınlatmayı bozuyor.

Evet Onur doğru, Reflektör kısmında..Kısmet artık, İnşallah çoğalmaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Cavit Abi..

Araba duvara 2 metre yanaştırılıp çekilmez resim.

10 metreden çekeceksin...

Duvar resminden bişey anlaşılmıyor..

Ayrıca; reflektöründeki leke şimdilik tozdur.. Daha sonra yanık toz haline gelecektir..

Yorum bağlantısı
Mustafa Akarslan

güle güle kullan Cavit Abi.

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
Cavit Abi..

Araba duvara 2 metre yanaştırılıp çekilmez resim.

10 metreden çekeceksin...

Duvar resminden bişey anlaşılmıyor..

Ayrıca; reflektöründeki leke şimdilik tozdur.. Daha sonra yanık toz haline gelecektir..

Emmi haklısın, Park müsait değildi o yüzden acemi işi oldu.. :rolleyes:

güle güle kullan Cavit Abi.

Sağol Mustafa..

Cavit abi güle güle kullan. Anlıyorsun bu işlerden.

Dikkatimi çekti, focus II'nin orjinal aydınlatması da çok iyi aslında. Ben acaba uzunları mı açtım diyordum başlangıçta..

Sağol Murat.

Seninki yenide ondandır, Azıcık eskisin gözünün feri kaybolur. :rolleyes:

Sağol Çağatay..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Hayırlı olsun Cavit abi.. güle güle aydınlat..

farın da yolun da hep açık olsun :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Ampul değişimi için farı sökmek mi gerekiyor focus 2 de :s

aynen ve maalesef öyle Sinan.. zaten piyasada far vidası yalama olmamış F II bulamazsın :s

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
aynen ve maalesef öyle Sinan.. zaten piyasada far vidası yalama olmamış F II bulamazsın :s

Eyvahhh çok cacık bi durum :s

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

bir de o vida direk ön panel plastiğine monte ediliyor ve her söküldüğünde birkaç diş sıyrılıp giliyor peşinden.. takribi 10-15 ampul sonra bir de 2 beden büyük vida gerekir.. :s

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Sağolun arkadaşlar.. :)

Eyvahhh çok cacık bi durum :)

Ulen mürid Sinan :) , Ali abin gibi başlama gene..

Bizim arabalar tırt, senin merci gibi içerden düğmeye basıp kendisi ampül değiştirmiyor. :)

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
Ulen mürid Sinan :) , Ali abin gibi başlama gene..

Bizim arabalar tırt, senin merci gibi içerden düğmeye basıp kendisi ampül değiştirmiyor. :)

:)

Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay
(düzenlendi)

yeni osramlarınızı güle güle kullanın.

enteresan. demekki focus2 focus1'den tırtmış. :lol2:

tarihinde Ahmet Ertugay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...