İçeriğe Yönlendir

Egsoz Sistemi... Spiral

Can Alpay Akçiçek

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Açıkçası iç kauçuğu paramparça olmuş motor kulağı bile zırıltı yapmaz, sert vites değişimlerinde kütürtü yapar, şanzıman kulapı da aynen. Zırıltıyı katalitik konvektörün bağlı olduğu spiral boru yapabilir veya kat ın kendi iç seramiği dağılmışsa o yapar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Çağlar bey incelemeye spiralden başlamak mantıklı geliyor. Yeni bir spiralmi almalı yoksa kelepçemi taktırıp denesek ? Acaba spiralin fiyatı ne kadardır ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Spiral 50 lira falan...

Ben kelepçe takmıştım yıllaaar önce... :(

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Aman Mehmet abim 50 ytl olsun canımı yesin.:( Korkulu rüyyam Katın dağılması. :soshelp:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kat değildir abi... Akılna getirme öyle pahalı şeyleri :(

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Kat dağılsın...Mertol Bey çok uçuk meblağ tutmaz çıkması bulunur dediği için şuan rahatım :(

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Bugün gidilen ikinci egzozcu spirale teşhis koydu. Kaçırma yapmıyormuş ancak ses oradan geliyormuş. Yenisi ( Orjinali ) 250 den az değildir ancak kesip yeni spiral kaynatılırsa 80 civarına hallolur dedi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yapar

Merhaba aynı zırıltı babamın toyotada mevcuttu incelemeler sonucu spirali değiştirttim..Kaynakla birleştirdiler..Ama daha sonra ses devam etmeye başladı..Bende dayanamıyarak sevisin yolunu tuttum ve burada şanzımanın içerisindeki rulmanlardan kaynaklandığı söylendi.Ustanın yaptığı açıklamada kafama yaptı ama hala içimde ya ondan değilse diye bir şüphe var.Daha şanzımanı elletmedim ama elletecem gibi..motora yük binince ses belirginleşiyor ve rölantide bu ses yok ayrıca ses varken hareket esnasında debriyaja basıldığındada kesiliyor..Birkaç yere daha gösterecem artık ona göre birşeyler yaptıracam..

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hakan Amasyalı
SIK beliniii (spiralin)

Mehmet abi sana ve bu kelepçeyi öneren ustana da sonsuz teşekkürler.. Bugün sağnak yağmurdan sonra elektrikler falan kesilince can sıkıntısından sanayiye bi gideyim dedim egzozcuya uğradım baktı spiral kaçırıyor dedi ses ordan geliyor mu dedim evet dedi değişmesi lazım dedi hatta motordan sonraki tüm egzoz sistemini değiştirsek iyi olur her yerinde problemi var ama en kötü yer spiralin olduğu kısım dedi fiyat 100 sordum 100 e hallederiz deyince "bi abim bu sesi kesmek için kelepçe fln önerdi deneyelim" dedim. kesmez fln desede sen tak bi deneyelim bişey kaybetmeyiz dedim olur dedi sanayiden çıkınca biraz gezdim ve eve geldim şu ana kadar hiç ses yok :D:) çok sevinçliyim.. kelepçeye 2 TL vererek halletmiş oldum bu işi.. egzoz için de orta ve son susturucu için toplam 180 lira spiral için de 100 lira gibi bi fiyat verdi 270 280 e tüm egzozu yenileriz dedi fiyat nasıldır sizce_?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

klasik egsozcu :) eldeki tüm susuturucu ve ve malzemeyi satmaya çalışıyor.

bizmde spral kopmuştu. önce gittim dediler orjinali manifoltla beraber. orjinal manifolt 600 lira( dışarda) yan sanayi 250 tek spral değişirsen yine aynı olur.

sonra egsozcu egsozcu gezdim. bir tanesi baktı sadece spralle kurtarrız dedi çin malı var dedi onlara garanti vermiyoz ama kalitelisi var 2 yıl garantili dedi çin malına 50 dieğrine 80 dedi diğerini taktık 70 lira para aldı birde garanti verdğine dair kağıt oldurdu. sorun gitti. orjinal egsozlar ses yapıyor diyordu bir kaç usta yan sanayi taklım içinde elyaf mi ne varmış sessizmiş sprali değiştim usta seninkiler daha kaliteli iyice dağılsın dedi yolladı beni.

Yorum bağlantısı
Hakan Amasyalı

Kelepçeyi taktırdım ve artık mutluyum yine ses gelirse bi kelepçe daha takarım.. :) benim manifolda iyi dedi ondan sonrası biraz sorunluymuş..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben spirali gösterdiğimde bu çok nadir arıza yapan bir parça dedi.Bunun görevi manifolta giren kısımda yaylanmayı sağlıyor dedi.Başkaca bir görevi yok dedi.Çok zor delinir demişti.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

delinmiyor zaten delikli bir yapı körük gibi zamanla kırılıyor bazı yerleri. beinimkinin manifolt bağlantı yeri kopmuştu

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Murat Bektaş

Merhaba.

Tekrar konu açıp kirlilik yaratmamak için bu mesaj ile devam etmek istedim.

Benim aracımda da eklediğim resimdeki yerin baglantısı kendini bırakmıs durumda. Sizce yeni spiral mi taktırayım, yoksa metal kelepçe ile tuttursam yeterli olurmu?

xBEp9Q.png

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İşaretlediğiniz yer kelepçe ile onarılmaz diye tahmin ediyorum.. Orjinal parçası ise zaten ses de yapıyordur.. Değiştirin Murat Bey. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Bektaş

İlginiz için teşekkür ederim. Konuyu incelediğimde kelepçe geçince mesajlarda sormakta fayda var diye düşünmüştüm. Sağolun.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

kaliteli bür ürün ile değişin 70-80TL civarıdır rakam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Bektaş

Aracımda bin şükür sadece o sorunum kaldı. Allah'ım inşallah başka birşey çıkmasına müsade etmeden keyif ile kullanmaya devam ederim aracımı.

Yorum bağlantısı
Misafir

Merhaba.

Tekrar konu açıp kirlilik yaratmamak için bu mesaj ile devam etmek istedim.

Benim aracımda da eklediğim resimdeki yerin baglantısı kendini bırakmıs durumda. Sizce yeni spiral mi taktırayım, yoksa metal kelepçe ile tuttursam yeterli olurmu?

Gönderilen Resim

Değiştirirken mutlaka orijinal parça kullanın egzoscu bu uyar abi deyip takmasın.Orijinal olmayan spraller orjinale göre yapı olarak sert oda motorun titreşimini içeri veriyor.Hatta bulunması güç cızırtı seslere neden oluyor.daha yumuşak spiral titreşimi emip egzosun titremesi ne engel oluyor.Tecrübeyle sabit Saygılar...
Yorum bağlantısı
Murat Bektaş

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa Karabulut

aracın alt orta kısmından gelen ses nedeniyle egsozcuya gittim ve spiral bozuk değişmesi gerek uyarısıyla oradan ayrıldım, internette yaptığım araştırmada bozuk spirale ait fotoğraflar buldum, aracımda çekiş düşüklüğü de mevcut, acaba benim spiral de aşağıdaki durumda mı ? :)

FTancrN.jpg

2pNkL5P.jpg

4IQT4ge.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...