İçeriğe Yönlendir

Fusion 1.6 TDCİ Lux

Fahri Fatih Özer

Recommended Posts

Fahri Fatih Özer

Değerli forum üyeleri bir araç tutkunu olarak aranıza katılmanın mutluluğunu yaşıyorum. Size yaklaşık 4 ay önce aldığım ford fusion marka araç hakkındaki düşüncelerimi ve aracın -bana göre- iyi ve kötü yanlarını anlatmaya çalışacağım. Öncelikle aracım başlıkta da belirttiğim gibi 1.6 dizel. Ruhsatta 90 bg yazmasına rağmen serviste aracımın 92 bg olduğunu söylediler. Elimde 17 milyar nakit param vardı ve işin doğrusu 3 aydır araştırma yapmama rağmen 1 hafta öncesine kadar kesinlikle Fusion aklımda yoktu. Aklımdaki markalar Kia Cerato 1.5 CRDİ, Fiat Albea 1.3 multijet ve piyasaya yeni çıkan honda City idi. Son hafta gittiğim ford bayisinde fusionu gördüm ve hoşuma gittiği için yaklaşık bir hafta araştırarak Fusionu aldım. Araç için 17 peşin verdim, 12 de kredi çektim ve aracı 29 milyara aldım. Şu anda memnun muyum ? Bu soruyu kendime çok sordum ve açıkçası her zaman değişik bir çevap veriyorum ama bu cevapların içinde "evetler" çoğunlukta. Öncelikle iyi yönleriden bahsedeyim. Aracımda bulunan 1.6 tdci motor gerçekten mükemmel. Bu motor sayesinde uzun rampaları 5 kişi ile birlikte klima açıkken 130-140 km ile çıkmanın keyfini yaşıyorsunuz ve aracın kasasının çok ağır olmaması sebebiyle yolda akla hayale gelmeyecek araçları rahatlıkla geride bırakabiliyorsunuz. Yüksek tork gerçekten kendini hissettiriyor. Aracın yakıt tüketim ? Aracım şu anda 11.000 km de. Şehirler arası yollarda 2000 devir civarında ve 90-100 km hızlardaki kullanımlarda 115-120 bin lira yakıyor. Bunu yol şartlarına göre bir kaç defa 100 binliraya düşürdüm. Biraz devirli kullanımlarda ise yine şehirler arası yolda 130 bin liralık bir yakıt sarfiyatı ortaya çıkıyor. Araç şehir içinde ise sakin kullanımlarda 140-150 bin seri kullanımlarda ise 160 bin civarı yakıyor. Fakat genel olarak yakıt tüketiminden çok memnunum. Araçta iyi bulduğum bir diğer nokta da ses sistemi. Aracımda 4 hoparlör yer alıyor ve ben bir uzman değilim ama ses sistemi gerçekten mükemmel iş yapıyor. Özellikle baslar gerçekten iyi. Araçta bulunan ve 1.4 tdci motorlarda olmayan elektro hidrolik direksiyon sistemi gerçekten iyi çalışıyor. Aracın 345 ltlik bir bagaj hacmi var. Bu hacim çok fazla değil ama şimdiye kadar aracımın bagajının alamadığı bir eşyaya rastlamadım ve bagajından memnunum. Aracın yalıtımında uzun yolculukar sırasında problem yaşamıyorsunuz; ama açıkça söylemek gerekirse süspansiyon çok sert ve bu da konforu biraz düşürüyor. Motor sesi ilk çalıştırdığınız anda epey fazla geliyor bu ses yola çıkınca azalarak 50-60 kmden sonra duyulmuyor. Aracın içinde kullanılan malzemenin kalitesi ise değişiyor. Örneğin ön konsol kısmı gayet yumuşak iken aracın kapılarında kullanılan plastiğin kalitesi ise çok kötü. Bozuk yollarda aracın içinden tıkırtılar duymanız mümkün. Aracınyerden yüksek olması özellikle şehir içinde ve bozuk yollarda insanı çok rahatlatıyor ama 160-170 gibi süratlerde kontrolün zorlaştığı görülüyor. Peki netice ? Neticede diğer seçenekleri değil de Fusionu aldığım için memnunum. Şimdi aracımla ilgili bazı sorular soracağım bilgisi olan arkadaşların yanıtlaması beni gerçekten çok sevindirir ?

1- Fusion marka aracım içim aksesuarları nereden bulabilirim? (yanlara ve arkalara metal basamaklar, tavan çıtaları ....)

2-Mekanik garanti neleri kapsar?

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Güle güle kullanın, yorumlarınız birçok kişinin de ortak düşüncelerini yansıtmış sanırım.

1- http://www.s-dizayn.com, buradaki ürünleri aksesuarcılardan bulabiliyorsunuz. Fusion için göremedim ama Fiesta aksesuarları uyumlu olabilir.

2- Kullanıcı hataları ile akü, lastik, camlar yanısıra yağ, balata gibi sarf malzemeleri haricindeki tüm parçaları kapsar.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sinan Uzundumlu

çok güzel özetlemişsiniz ... arabanızı sevdiğinizde belli güle güle kullanın ... benim tek kuşkum Fusion gibi bir araç için 29 milyar'ın çok olduğu ...

abi o aracın şu anki liste fiyatı 36.400 YTL. bence tam zamanında ve çok uygun fiyata alınmış bi araç..

Fahri bey Allah kazasız belasız günlerde kullanmanızı nasip etsin..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...