İçeriğe Yönlendir

yapım aşamaları 3

Murat Erşen

Recommended Posts

Murat Erşen

sizlere daha önce yapım aşamaları 2 de bahsetiğim araçlardan bir tanesinden daha izin aldım.

yapım aşamasını müzik sistemi konusunda edirne de tek olan önder abinin yapıma aşamalarını zamanım oldukça çekimlerini yaparak sizlerle paylaşmak isterim.

araç

murat 124

amaç : eski bir araçta son sistemler kullanılarak ses sistemi uygulaması.

yapım aşamaları:

1- fiberden iç tasarımın oluşturulması.

2- ses sisteminde kullanılacak modellerin seçimi.

3- ses sisteminin geçici montajlanarak ses denemeleri.

4- iç izolasyon.

5 gösterge tasarımı.

5 dış tasaarımın planlanması ve yapımı.

arabanın ilk halerinden birisi.

Gönderilen Resim

arka koltuk iptali. baslar ve anfiler için fiberden kalıpların çıkartılması.

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

baslar ters olarak montajlanması planlanıyor. şuan geçici olarak düz bağlandı.

Gönderilen Resim

aracın dıştan görüntüsü

Gönderilen Resim

ana kumanda merkezi uygulaması.

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Gönderilen ResimGönderilen Resim

kapı uygulaması.

Gönderilen Resim

şuan da araç üstünde ön çalışma yapılmakta. detaylı çalışmalar sanrım istenilen ses ve görüntü ye ulaşınca başlanıcaktır.

not ( araç cadde aracı değildir. ) vitrin aracı olarak kullanılacaktır.

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

kolay gelsin. Ispartada sigortacılık yaptığım zamanlarda ortağımda gösterge tablası bile Lancia olan ilginç bir 124 vardı. benzer bir mantıkla (tabi arka koltuğu iptal etmeden :) ) güzel bir ses modifikasyonu yapmıştık. Almanyada akrabası vardı kendi ile yaşıt, orada müzik sistemleri ile akalalı yapılanları, kullanılan teçhizatı bize anlatır, izne geldiği zamanlarda da malzeme getirirdi. bizim memleketin ses sistemi en iyi 124'u yapmıştık diyebiliriz. çok emeğimiz de vardır.

sözün özü 124 kurcalaması keyifli bir oto. fiberden istediğimiz heryere birşeyler uydurabilirdik. bagajı da tam bir kapalı bass kutusu gibidir. free-air bağlı sub'lar bile çok güzel ses verir :)

diğerlerinde olduğu gibi sonucu merakla bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Murat Erşen

bende sonuçalrını merakla bekliyorum. umarım her hangi bir engel olmaz. kısa sürede yapımları tamamlanır. bu aşamalarda çekimlerini yaparak hep beraber yorum yaparız.

şuandaki çıkan ses bile titretiyor. ama amaç net ve kaliteli yüksek desibelerde ses almak. bu da tam montajdan sonra olucaktır. fakat cihazlar benim hoşuma gitti.

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

Murat, izolasyon işine çok önem verin. biliyorsun ki sağlam ses için sağlam bir muhafaza lazım. sacları mümkün olduğunca yalıtım malzemeleri ile takviyeleyin. şahsen ben bu aracın yanına ses dinlemeye geldiğimde sac zıngırtısı duymak istemem. ama ne kadar isteseniz de bu kadar edavat, o vibrasyonu yapacak :) bu sesler müzik sesinin altında kaldığı sürece sorun yok :)

Yorum bağlantısı
Murat Erşen

uygulama olarak önce ziftleenmiş. sonra bazı bölümleri ziftle yalıtım malzemesi ile kaplanmış. son olarak tabana ve diğer ses yapabilecek heryere polyester dökülmüş. sanrım aracı bazı yerleri kullanılmayacağından sabitlenicek.

kesinlikle katılıyorum bu ses aracı metal aksamında gelicek zırıltıların altında kalırsa çok kötü olur. fakat bu zırıltıya papuç bırakmıyacak gibi önder abi.

Yorum bağlantısı
Misafir

Kolay gelsin Sonuçunu büyük bir merakla bekliyorum ...

Ayrıca sub. markası dragstarsa mükemmel bir seçim yapmıssınız :)

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

resim uzak ama ben de sanki Dragster gibi gördüm. çekiç gibi ses gelir öyleyse :D

Yorum bağlantısı
Murat Erşen

kullanılan malzemeler. cadence marka arkadaşlar. ama modellerini tam olarak bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Erşen

aracın şuan tavanı ve iç izolasyonu tekrar elden geçiriliyor. sanırım bu hafta içi tekrar ses denemeleri başlıyacak.

Yorum bağlantısı
Murat Erşen

aracın iç izolasyon çalışmaları bitti. sanırım bu hafta içinde boyatılmak üzere kaporta boya ustasına teslim edilecek.

renk ve dış aksamda nasıl bir çalışma yapıcak bende bilmiyorum. ama çok fazla abartı bir değişim olmayacak dışında.

sanırım nisan ayı içinde yapım aşamaları renklenecek.

sabırsızlıkla bekliyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Erşen

bu araç ta izolasyon çalışmaları ve ses çalışmaları tamamlanarak boyahanenin yolunu tutu.

aracın rengi siyah olarak planlanıyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Murat Erşen

bu aracın yapımı konusunda bilgilerin sizlere aktarımı konusunda uzun bir ara vermiştim.

araç boyadan gelmiş. iç tesisatı yeniden montellenmiş. şuan jant lastik koltuk ve akssesuar işi ile ilgileniyorlar.

fakat aracın desibel olarak gerçekten yüksek seviyelerde.

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Yorum bağlantısı
Fatih Işık

murat abi aracın motorunda herhengi bi modifikasyon yapılmıcakmı acaba?

Yorum bağlantısı
Murat Erşen

yok fatih araç sadece showroom aracı olarak yapılıyor trafiğe çıkmıyacak.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...