İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Cruise Control Montajı

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Arkadaşlar benim ortak Oruç, uzun süredir benim aracada cc takalım diyordu..

CC kitini ebaydan aldım; Parça numarası YS4Z 9A818 BAA, Kit aslında 2.0 ZETEC Motorlar için üretilmiş.

Malesef direksiyon yine ne olduğu belli olmayan renkten..

Gönderilen Resim

Montaj aşaması sırasıyla anlatacağım..

İlk işimiz gaz kelebeğinin yapısı 2. bir gaz teli takmaya müsait olmadığı için aşağıdaki resimlerde görünen parça gibi bir bir parçayı tornacıya yaptırmak oldu..

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Bu parçayı yaptırıp yerine monte ettikten sonra, Focus 1'lerde yeri hazır olan, esas parçayı yerine taktım..

Gönderilen Resim

Bu parça hem bu kitin beyni hemde gaz telini çekip bırakan motoru..

Bu parçadan soketle 9 adet kablo çıkıyor.. Bu kablolardan birisi kısa bu kısa olan şasi kablosu, bu kabloyu bu parçanın ayağının birinin altına bağladım ve şasiyi ordan aldım Diğer kablolar bir demet halinde ve aşağıdaki resimde görülen yerden arabanın içine aldım..

Gönderilen Resim

Bu aşamadan sonra nolur nolmaz diyerek kutup başını söktüm.

Kablonun biri şasiydi onu motor tarafında bağlamıştık içeri giren 8 kabloyu anlatayım şimdi..

1- Elektrik kablosu.. Rengi yeşil sarı.. direksiyonun altından aynı renk kabloyu bulup buna paralel bağlıyoruz.. (hem kitte hem tesisatta en kalın kablo bu)

Gönderilen Resim

Sonra alttaki resimde görülen ve kitin içinden çıkan yeşil renkli fren müşürünü takıyoruz.. içeri giren 8 kablodan 2'si bu müşüre takılıyor ve soketi falan hazır zaten.. Bunu daha fazla anlatmaya gerek yok..

Sonra araçtaki mevcut 2 pinli debriyaj sensörünü söküp yerine kitin içinde gelen 4 pinli debriyaj müşürünü takıyoruz.. Tesisattaki debriyaj müşürüne giren soket zaten 4 pinli ancak ikisi boş durumda, Bu boşluklardan birine yeşil mavi renkli kabloyu diğerine de kısa olan ve parça olan 1 karışlık aynı renk kabloyu takıp bu kablonun bir ucunu da aracın mevcut fren kablosuna paralel bağlıyoruz..

Gönderilen Resim

En uzun olan kablo, VSS'den gelen hız verisi.. Bu beyne bağlanıyor.. Beyne ulaşmak için torpidoyu söküyoruz..

Sağ alttaki benzin kesen müşürün olduğu trimi söküyoruz, torpidonun altındaki trimi söküyoruz.. Bunları söktükten sonra beyne ulaşabiliyoruz..

Ben beyni yerinden söküp çevirdim, soketleri çıkarmadım.. Aradığım kabloyu bulup, cc'nin tesisatındaki en uzun olan ve beyaz renki olan kabloyu beyindeki hız verisi olan kabloya bağladım..

Sonraki adım direksiyondu; Direksiyonun arkasında airbagi tutan iki tane vida var 5,5 lokma ile söktüm.. (Sami Hoca burayı daha iyi bilir)

Airbagi çıkardım.. 22 lokma ile direksiyon simidini çıkardım..

Teybin direksiyondan kumandasını, alt ortadaki bir deliğe tornavidayı iterek çıkarıyoruz bunu çıkardım..

Direksiyon simidinin altındaki sinyal, silecek kollarının olduğu kapağı açmamız gerekiyor.. altta vidaları var onları sökünce kapağı açıyoruz.. Sinyal kolalrının olduğu parçayı olduğu gibi çıkarmamız gerekiyor. Çıkarıyoruz..

Bu parça kitin içinde gelen aşağıdaki parça ile değişmesi gerekiyor.. Değiştiriyoruz, kolları bu parçaya aktarıyoruz..

Gönderilen Resim

Bu parçaya takılan bir soket var bu soket yanılmıyorsam 10 pinli ve 3,4,5,6 nolu pinler boş, diğer dolu olanlarda airbag ve korna zaten..

Kitin tesissatındaki 3 kabloda bu pindeki 4,5, ve 6 nolu pinlere takılıyor.. Renkeri hatırlamıyorum şimdi onları yarın yazarım..

Burda işimiz bu aşama ile bitiyor.. Daha doğrusu tüm işimiz bitiyor..

Söktüğümüz yerleri ve trimleri yerine takıp yola çıkıyoruz..

Yola çıkmadan önceki görüntü şu:

Gönderilen Resim

Testte ilk önce çalışmıyor.. Burada baya üzülüyoruz ve küfürler falan ediyoruz.. Sonra bir kez daha deneyelim nolur nolmaz diyoruz ve bir teste daha çıkıyoruz ve çalışıyor.. :D

Meğer şasiyi bağladığımız yeri iyi sıkmamışız şasi almıyormuş garibim..

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Abi eline sağlık süper olmuş..Oruç abiye de selamlar,güle güle kullansın..

Bu arada bu direksiyon siyah deriyle kaplanır kanımca çok da güzel olur..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sağolun arkadaşlar..

Bu arada bu direksiyon siyah deriyle kaplanır kanımca çok da güzel olur..

120-130 lira gibi bir para istemeseler bence de kaplanır ve çok ta güzel olur..

Ama ben benimkine alıştım yahu..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Servis bu işlemler için daha doğrusu gaz kelebeğini falan yaptıktan sonra sadece takmak için 150 lira istedi..

Yaşar'ı aradım, Fethiye'deyim 15 gün sonra ancak gelirim o zaman yapabiliriz dedi..

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

abi bu tesisatı bu arabaya takan adam , bu direksiyonu da kendisi deri kaplar ben onu bunu bilmem , hadi kapla da anlat burada nasıl yaptığını :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Onu Muhittin Komutan yapacak.. Şimdi ben yapsam O'na ayıp olur.. Bekleyelim bakalım.. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Nasıl getirttiniz?

Tamamen şans.. Hiç sorun olmadı, postacı arkadaş öğle paydosunda aldı geldi..

Ama herşeyi göze almıştık..

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Güle güle kullansın...

Şu ortağın arabanın da tamamının bir resmini alsak :blink:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

çok güzel olmuş Mehmet Bey elinize emeğinize sağlık. çok faklı bir focus oldu artık siznkisi biras daha bir şeyler eklensin satalım bunu ben alayım :blink:

Sağolun Gökhan Bey.. Sağolun arkadaşlar..

Bu ortağın 1,6 Ghia.. Benimkine takalı çok olmuştu..

Güle güle kullansın...

Şu ortağın arabanın da tamamının bir resmini alsak :blink:

Sağol Can.. İletirim..

Biber kırmızı, Sedan 2001 Ghia.. Farları makyajlı focus farı, başka bir numarası yok.. :nazar:

Bende ne görürse istiyor işte.. :nazar: Bende önemli olanlarını yapmaya çalışıyorum..

Bende de resmi yok galiba.. Çekeyim bi ara..

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Bu araba CD çalar ister, sis farı ister... Koltukların üstündeki otantik kilimler kalksın ister :blink:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Guzel olmus benim direksiyon da bej olsa keske..

Seninkine garanti veremem, Ama ailede 2,0 veya eski 1,6 varsa gel hemen yapalım en bejinden.. :blink:

Bu araba CD çalar ister, sis farı ister... Koltukların üstündeki otantik kilimler kalksın ister :nazar:

Cd çalar satayım dedim, almıyor uyanık.. Yola falan gideceği zaman, evde fazla varsa takta sıkılmayım yolda diyor..

Sis farı takmıştık yaa. Bak unutmuşum onu.. :blink:

O kilimler kafalığa kadar uzanıyor bide bi çirkin ki sorma.. Ama oğlu yaramaz her yeri çiğniyor ayaklarıyla..

Yorum bağlantısı
Metin Yıldız

Elinize saglık gercekten cok guzel olmus. Ebay dan aldım dediniz herhalde. Sorması ayıp degilse toplam ne kadara mal oldu.(Kargo masrafı dahil). Ben de taktırmayı dusunebilirim eger uygunsa fiyatı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

145 dolara aldım.. Ama almam da getirtmemde bir şanstı..

Sorun şu.. Bu ürün genelde kargo ücreti dahil edilince 150 doları geçiyor ve gümrüğe takılıyor.. Gümrükte de çok fazla sorun yaşıyorsunuz..

Yorum bağlantısı
Metin Yıldız

Çok iyi fiyata almışsınız. Biraz önce ebayda araştırdım. 345 dolar yazıyordu ama sıfır fiyatı olarak. Sizinki 2.el herhalde.

Bir de sunu sorayım otomatik vites araca takılabilir mi? Siz herhalde düz vites 2001 ghia araca taktınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Otomatik vitese de takılır.. Hatta daha da güzel olur..

Benim aldığımda sıfır dı ve orjinal Ford parçasıydı..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kıvanç Palamutlu

çok güzel olmuş ellerinize sağlık. gaz kelebeğini hallettikten sonra 2005 collectionada takılır bu meret değilmi? çok güzel ve faydalı bir modifikasyon

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

Gelirsen, hangi kablo olduğunu gösteririm.. de.. Hangi kiti aldın.. Link ver..

Uymayabilir..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...