İçeriğe Yönlendir

Frenlerimde Sorun Var

Serdar Özbekar

Recommended Posts

Serdar Özbekar

Merhabalar, geçenlerde frenlerimin çok iyi tutmadığını ve sadece yavaşlattığını farkettim. sadece ön tekerler tutuyormuş gibiydi, Sanayide bir ustaya götürdüm. Balatalarımın sağlam olduğunu ve ayarla düzelteceğini söyledi. Frenlerin havasını aldı arka kampanalarda ayar yaptı ve düzeldi. Bikaç gün sonra aynı sorun yine ortaya çıktı. Şuan frene çok sert bastığımda yavaşça duruyor Abs de devreye girmiyor. El frenim tutuyor. Fren yağı eksilmemiş. Sorun ne olabilir? Acaba usta ayarı doğru yapamadımı yoksa başka bi yerde sorun mu olabilir. fikri olan varmı arkadaşlar?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Islak zeminde deneme yap,ıslak zeminde firen pedalının şişik gibi olması gerekiyor ve abs nin pedal cok yukardayken devreye girmesi gerekiyor.

Basınc hattında kacak yoktur insallah,hava olması fren basıncınızı düşürür cünki hava sıkışabiliyor ama sıvı sıkışamıyor,kuvveti aynen iletiyor.

Yorum bağlantısı
Serdar Özbekar

Bugun hava yağmurlu hafif bi şişiklik hissettim ama tutmasi yine yavaş. Arabamda Ebd yok..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ebd nin ön arka aks firen dengelemesini yapması gerekiyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bence fren yağını değiştirip yeniden ayar yaptırın ve mümkünse başka bir frenci de yaptırın.

Yorum bağlantısı
Serdar Özbekar
bence fren yağını değiştirip yeniden ayar yaptırın ve mümkünse başka bir frenci de yaptırın.

Başka bir frenci konusunda hemfikirim ama, fren yağını neden değiştireyimki eksilmemiş bile..

Korktuğum şey olmadık biyerde sorun olması, ustaları yönlendirmezsem herkes bi yeri söküp değiştirmeye kalkacak biliyorum..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fren yağları zamanla bozuluyor..

Ben Cumartesi günü Kayseri'ye ortağımın arabasıyla gittim..

Giderken ben kullandım.. Frenlerin çok kötü olduğunu farkettim ve şuna bi bakım yaptıralım demiştim..

Kayseri'de şehir içinde Cihaner beyi takip ederken Cihaner Bey cici focusu ile ömünde duruverince ortağın focus durmadı ve arkadan çarptım.. :D

Gerçi yavaş çarptım ne cici focusta nede ortağın focusta her hangi bir iz bulamadık.. Yani ucuz atlattık..

Sözün özü.. Frenlerinize baktırın, fren hidroliğinizi değiştirin..

Ben kendi aracımınkini değiştirmiştim..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

fren yağı konusunu açalım:

fren hidrolikleri yapıları gereği 270 derce civarında kaynama noktasına sahiptir. zamanla gece gündüz ısı farkı vs sebeplerinden ötürü içine nem alma yolu ile su girer ve normaldir. bu şekilde kaynama dercesi 150 lere vs düşünce pedal sertleşmesi dednilen ve hidrolik basıncının düşmesi sonucu tam sıkmayan kaliperler söz konuz olur.

kısaca fren hidroliği (mesela ) 5 yılda bir değişim gerektirir. fren hidrolik yağ kaynama derecesini ölçen aletler mevcuttur ama çalışma hayatım boyunca çok nadir serviste çok nadir kullanmasını bilen teknisyen gördüm.

mehmet bey e de geçmiş olsun.

fark ettiyseniz 2000 2001 modellerde fren performans düşmesinden bahsediyoruz yani yıllar geçtikçe yağ değişimi gereklidir.

değişşim işlemi basitir tabiki ehil bir fren ustanız varsa.

Yorum bağlantısı
Tamer Ergen

eski focusların kullanım kitapçığında 2 senede bir fren yağlarının değiştirin ibaresi var. Ama bunu serviste çalışanlarda bilmiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ciddi misin, şaka mı yapıyorsun???

Ciddiyim yahu resmen çarptım.. Durmadı şerefsiz.. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yaşar değişmişti benimkini.. Arka sağ tekeri söküp ordan bi yerden boşaltmıştı hidroliği..

yahu çarptım dedikse biraz dokundum işte.. Ama isteyek değildi.. :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Evet,bencede bu, İlk basınc oluşamıyor,sanki emniyet valfi gbi belli bir basıncın üzerine cıktığı an kacırıyor.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Fren hidroliğini ölçtürün,kaynama derecesi düşmüş olabilir ben değiştirtmiştim zamanında.

Yorum bağlantısı
Serdar Özbekar
Yaşar değişmişti benimkini.. Arka sağ tekeri söküp ordan bi yerden boşaltmıştı hidroliği..

yahu çarptım dedikse biraz dokundum işte.. Ama isteyek değildi.. :selo:

Ben frem yağımı değiştirip Yaşar Usta'dan ayarlamasını isteyim inşallah olur..

Yorum bağlantısı
Ali Yaşar

Benimde özellikle soğuk havalarda sık sık abs devreye giriyor. Ben lastiklere bağlıyorum, impetus 2 biraz sert olduğu için özellikle soğuk havalarda tutuşu düşük olarak düşünüyorum. Sizce başka bir nedeni olabilir mi? (Lastik havalarına baktırdım. Problem yok.)

Yorum bağlantısı
Serdar Özbekar

Bu sabah Yaşar Usta'ya focusumu teslim ettim. Fren ayar cırcırının bozulduğunu tespit etti. O parçayı bi kaç somun civata ve fren yağıni değiştirdi. Şimdi frenlerim kemik gibi tutuyor. Ayar tutmayışın sebebi cırcırdanmış.Fren yağının da ömrü sonuna gelmiş. Yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar. Emeğine ,ellerine sağlık Yaşar Usta..

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Sorununuzun cözüldüğüne sevindim. :blink:

bende

Emeğine ,ellerine sağlık Yaşar Usta..

sende sag ol

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...