İçeriğe Yönlendir

Debriyaj değişti, ses çıktı!

Zafer Ofli

Recommended Posts

Zafer Ofli
(düzenlendi)

Bu durum bendemi oldu yoksa tüm mondeo da luk marka takanlardamı var bilmiyorum ama debriyaj değiştikten sonra ilk kalkışta bir ses gelmeye başladı. Sanki iki metal birbirine çarpıyor gibi. Bu sesi yarım debriyajdayken yapıyor sonra kesiyor.Ancak geri viteste kalkarken bu sesi duymuyorum. Acaba şanzımanla volan arasındaki saç mı değiyor diye usta baktı ayrıyeten egzos bağlantılarıda kontrol edildi ama hala o ses var. Acaba nedir bu ses ? Bana mondeolarda luk marka baskı balatanın uyum sorunu yaşadığı söylenmişti. Diyeceksinizki bile bile niye lades dediniz o zaman.Ancak dediğim gibi mecburiyetten. (Fiyatı 175 Ytl baskı balata(Araba 94 kasa diye geçenlerden) 50 Ytl hidrolik bilya)

tarihinde Zafer Ofli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Mondeolarda orjinal sacks Focuslarda ve diğerlerinde luk(yeni kasa mondeolarda ne olduğunu bilmiyorum)

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Yanlış anlaşılmak istemem benim bildiğim böyle maksadımı aşan bir ifade kullandıysam özür dilerim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tahmin1: Baskının ayakları takılma yapıyor olabilir.

Benim anladığım vitese atıp yarım debriyaj kalkarken ses yapıyor, ama geriye atıp kalkarken yapmıyor? Yani debriyaja basınca ses yok sadece gazla beraber kalkış anında ses var. Yani motor tek yönde esnerken!

Tahmin2: Debriyaj için bir çok parça söküldü takıldı. Bu arada bir parça kasıntılı takıldı ise ilk kalkışta vibrasyon yapıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
Tahmin1: Baskının ayakları takılma yapıyor olabilir.

Benim anladığım vitese atıp yarım debriyaj kalkarken ses yapıyor, ama geriye atıp kalkarken yapmıyor? Yani debriyaja basınca ses yok sadece gazla beraber kalkış anında ses var. Yani motor tek yönde esnerken!

Tahmin2: Debriyaj için bir çok parça söküldü takıldı. Bu arada bir parça kasıntılı takıldı ise ilk kalkışta vibrasyon yapıyor olabilir.

1. tahmin doğru aynen o şekilde yapıyor. Bu araca bir zarar verirmi ve ya zamanla alışırmı acaba?

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Bu ayakların takılması bir problem yaratırmı? Eğerki böyle bir durum varsa bunu volan üstüne bakarak anlayabilirmiyiz? Veya bunu nasıl anlarız (ustaya böyle bir durum olduğunu söylemek açısından)Bu durumda baskı balatada fabrikasyon bir arızamı var demektir acaba?

Yorum bağlantısı
Osman Bala
Yanlış anlaşılmak istemem benim bildiğim böyle maksadımı aşan bir ifade kullandıysam özür dilerim

Özür dileyecek yanlış anlaşılacak ne var?

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
Bişey daha öğrendik.

bilgiçlik taslar gibi konuştuğumu zannettiniz sandığım için o şekilde yazdım. yaklaşık 10 aydır ford kullandığım için tecrübeli arkadaşlara saygısızlık yaptığım zannedilmesin.

Yorum bağlantısı
Osman Bala

Olur mu öyle şey. Ben ciddiydim öğrenme konusunda. :s Keyfinize bakın.

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
(düzenlendi)
Bu ayakların takılması bir problem yaratırmı? Eğerki böyle bir durum varsa bunu volan üstüne bakarak anlayabilirmiyiz? Veya bunu nasıl anlarız (ustaya böyle bir durum olduğunu söylemek açısından)Bu durumda baskı balatada fabrikasyon bir arızamı var demektir acaba?

Acaba ilkmiyim bu problem konusunda??? :s

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kendi yazımı biraz karışık yazmışım:

Yani yazdığım şekilde ses yapıyorsa, sadece öne kalkarken, geriye kalkarken ses yapmıyor ise konu baskıda değil motor dışı bir parçadadır. Yani motorun esneme yönü ile ile vibrasyon yapan bir parça var demektir. Baskıda problem olsa her viteste debriyaj pedalı ortayı geçerken ses yapmalıdır!

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
(düzenlendi)

çok teşekkürler içimi rahatlattınız. Ben biraz pimpirikli bir adamım elimden gelenler doğrultusunda arabadan en ufak bir ses geldiğinde baktırmaya çalışıyorum bu ses te beni çok rahatsız etmişti malum dört teker üstündeyiz

Kendi yazımı biraz karışık yazmışım:

Yani yazdığım şekilde ses yapıyorsa, sadece öne kalkarken, geriye kalkarken ses yapmıyor ise konu baskıda değil motor dışı bir parçadadır. Yani motorun esneme yönü ile ile vibrasyon yapan bir parça var demektir. Baskıda problem olsa her viteste debriyaj pedalı ortayı geçerken ses yapmalıdır!

şanzuman kulağınıda değiştirmişti usta yan sanayisini takmıştı çünkü parça aldığımız yerde orjinali yoktu bundan dolayı yaparmı o sesi?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Zafer Ofli
(düzenlendi)

Dün itibarıyle kalkış esnasında gelen ses halloldu. Belki güleceksiniz ama ne yapayım usta anlamadıktan sonra benim anlamam zor. Meğerse klima borusu yerinden bir miktar oynamış debriyaj değişimi sırasında zannedersem ve gaz regülatörüne çarpıp ses çıkartıyormuş. dün gittiğim usta sesi dinledi soldan geliyor dedi ve kaputu açıp ses şurdan geliyor diye gösterdi ve biraz yukarı kaldırttı onu ve şu an için ses yok

İnşallah diğer sorunlarda bu kadar kolay halledilir bilmeyince herşey büyük sorun gibi geliyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...