İçeriğe Yönlendir

Enjeksiyon

Misafir

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar geçenlerde şirketimizin anlaşmalı oto servisine gittiğimde yekili ustaya aracımın enjeksiyonlarının temizletmek istediğimi söylediğimde gerek olmadığını sakın temizletme sonra problem yaşarsın dedi aslında kaliteli bir usta sirket araçları onun sayesinde problemsiz çalışıyor ytkili servise gittiği zaman araçlarımız aptallaşıyor çok denedim vede ekonomik bir usta bugün forumları okurken enjeksiyon temizliği ile ilgili konuyu okuyunca gerçekten şaşırdım sizlerle paylaşmak istedim nedersiniz temizlenmelimi yoksa temizlememelimi ? :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Enjeksiyon temizliği belirli periyotlarda gereklidir. Hatta subap temizliği gibi kapalı kutu da değildir, yani öncesinde ve sonrasında püskürtme testi ile ne kadar temizlenmiş olduğunu gözünüzle görüyorsunuz. Problem şudur: enjektörler sökülüp takılırken, yenilenmesi gereken o ringler vardır, ve geçme plastikleri kırılabilir (plastikler yeni takılaibilir ama ustanız bulabilirse). Ben yaptırmanızı tavsiye ederim. Temizlik sonrası sorun çıkar demenin teknik dayanağı yoktur, sadece enjektörler yeni gibi püskürtme yapacağı için ve hego da ömrünün sonuna yaklaşmış ise arıza lambası yakabilir, motorun gücü artacağı için yakıt sarfiyatı nisbi olarak artabilir ama bu max. verimi tekrar aldığınız içindir. Bu hususlar müşteri şikayeti gibi geri döndüğü için, çoğu ustanın verecek cevabı olmadığından sıkıntı yaşanır.

Bakım sonrası değişen parçaların araçta sıkıntı yaratması pek mümkün değil o hususu anlayamadım?

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

depoya katılanı hissetmeye çalışırsınız. sökülerek temizlendiginde gözünüzle görürsünüz.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

yaşar ustam bide şunu sormak istiyorum bakım için belli bir km varmı mesala benim aracım 78000. enjeksiyon bakımı nekadardır? yaklaşık olarak hazırlıklı olmak istiyorum . kayserinin neresindensiniz bende kayseriliyim onun için sordum

tarihinde Mustafa Bahar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

belli bir kmre var her 15000 kmrede bir. enjeksiyon bakımı burada 80 ytl civarı kayseride yeni sanayideyim

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli

Şimdi bu 15.000 km eski dizellere göre mi yoksa common raillere göre mi? Acaba common rail de basınç çok daha yüksek olduğu için temizleme aralığı artabilir mi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli
(düzenlendi)
15bin km de bir enjektör temizliği falan olmaz. 150 K dır o...

Açıkçası bana da 15.000 biraz erken geliyor ama daha önce de sanırım Çağlar Bey 20.000 de bir yaptırın demişti. Siz de 150.000 km diyorsunuz. Aradaki fark oldukça fazla. Kafam karışmadı desem yalan olur. Bunun enjektör üreticisi tarafından tavsiye edilen km si yok mudur acaba?

tarihinde Mustafa tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

onlara kalırsa her bakımda periyodik olarak yapılmasını istiyorlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Subap temizliği için 20k yazmışımdır, enjektörler için 40-60k arası bence makul. Bu rakamlar İstanbul trafiğinde çalışan motorla kat edilemeyen km hesabından ve şahsi gözlemlerimden oluşmaktadır. Supablara bakabilecek (laproskopi gibi) cihazınız olunca, baktığınızda çok zevkli oluyor (temizlik öncesi ve sonrası)

Yorum bağlantısı

benim araç 78000 çağlar bey ozaman yaptırmam gerekiyor anadolu yakasında kartalda oturuyorum bana tavsiye edebileceginiz usta veya servis varmı

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli
(düzenlendi)

Forumda yakın zamanda safra kesesine laproskopik cerrahi yöntemiyle müdahele ettirecek biri varsa Galip Bey in mesajından sonra , oradan taa safra kesesine nasıl ulaşacaklar diye, aklı çıkmıştır. ..)))) Neyseki Kemal Murat Bey verdiği bilgiyle bu elim yanlışı düzeltmiş..))

tarihinde Mustafa tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Oğuz Akarsu

yasar ustam bende 2006 ford mondeo tdcı var. arac 210 000 km de, otomatık vıtes normal veya otomatık 1.6 motorlu herhangı arac, kalkıs ta benı gecıyor. araba hıssettırıyor, bır seyler var arabada ama cozemıyorum. enjeksıyonları mı temızletsek dıyorum. 2.0 motor turbolu araba nasıl gıtmez anlamıyorum, ayrıca araba sıyah duman atıyor, bunların enjeksıyonla alakası var mıdır varsa enjeksıyon temızlıgı ne kadar masraf acar ? sadece temızlıgını yapsak sen yapabılır mısin yaparsak ne kadar masraf cıkar ,yaptırdıgıma deger mı bundan sonra arabadan haz alırmıyım ? yoksa satacagim, bana yardımcı olabilir misin ? sanayıde yerınız nerde yasar usta ?

Yorum bağlantısı
Oğuz Akarsu

muhlıs abı benzın ıstasyonumuz var herzaman eurodızel kullanıyorum kesınlıkle baska bı yakıt kullanmıorum aracı ılk aldıgımda zaten turbo yaktı sıfır turbo taktırdım turboda sıkıntı yoktur herzaman turboyu jarj ederek kullanıyorum sanzumanı ıse aracı alırken ozellıkle gosterdım. heralde benden oncekı kısıler yag yaktılar dıe dusunuorum, cunkı 4 yasında bı arac ıcın bole bı km cok fazla hesabladıgımz zaman baya yuksek rakamlar cıkıyor. yag yakılması enjeksıyonlara zararı vardır degıl mı ?

Yorum bağlantısı
Oğuz Akarsu

Abı cok az bır tıtreme var, ( d ) ye aldıgın da hafıf bır tıtreme var, ama ( n ) yada ( p ) de ıken bır tıtreme soz konusu degıl, sadece ( d ) de hafıf, oda arabayı kullanan oldugum ıcın bılıyorum, yandakı oturan farkında bıle degıl. Hıc bır arıza lambası yanmıyor ama cok fazla seslı calısıyor, 3 bın tl cıvarında dedıler enjeksıyon setıne, ama temızletsem bır degısım olur mu ?

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
yasar ustam bende 2006 ford mondeo tdcı var. arac 210 000 km de, otomatık vıtes normal veya otomatık 1.6 motorlu herhangı arac, kalkıs ta benı gecıyor. araba hıssettırıyor, bır seyler var arabada ama cozemıyorum. enjeksıyonları mı temızletsek dıyorum. 2.0 motor turbolu araba nasıl gıtmez anlamıyorum, ayrıca araba sıyah duman atıyor, bunların enjeksıyonla alakası var mıdır varsa enjeksıyon temızlıgı ne kadar masraf acar ? sadece temızlıgını yapsak sen yapabılır mısin yaparsak ne kadar masraf cıkar ,yaptırdıgıma deger mı bundan sonra arabadan haz alırmıyım ? yoksa satacagim, bana yardımcı olabilir misin ? sanayıde yerınız nerde yasar usta ?

oto deva

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Konusu mu bilmiyorum ama, bu benzinliklerde satılan yakıta karıştırılan enjentör temizleyici kimyasallar işe yarıyor mu?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Mert bey, Caglar abinin bu konuda yazdiklarini hatirladigim kadariyla cok tavsiye etmiyordu.

Eger temizlik yapmak istiyorsaniz, 15 dakika yuksek devirde kullanin. Sarsintidan iceride hic bir sey kalmaz :).

Arada bir yüklenmek gerekiyor sanırım motora :)

Yorum bağlantısı
Oğuz Akarsu

o yakıt karısımları fazla bı etkı gostermıo bı depo yakıtta kullanılıo bende satıorum ıs yerımde ama fazla bı etkısı yok dıe bılıorum

sureklı 4.5 devırı bulmadan ayagımı gazdan cekmıorum hıc bıfarkı yok :nazar: muhlıs abı yasar ustayla konustum hafta ıcerısınde bı ugrayacagım yanına olmassa satacagım aracı ford kalıtelı bı arac degıl bence sunroof acma dugmesı bıle cam otomatıgı dugmesınden yapılmıs bı mercedes audı bmw de bole degıl bılıosunuz satıp z4 almayı dusunuyorum fıkırlerınız varsa verırmısınız???

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...