İçeriğe Yönlendir

NGK Iridium IX TR5-1IX buji.

Halil Gecegörür

Recommended Posts

Halil Gecegörür

Mercury' nin rolanti problemi nedeniyle araştırma yaparken, yaklaşık 2 yıl önce Şaşmaz da bir Amerikan parçacısından aldığım ACDELCO marka bujilerin benim araca uygun olmadığını farkettim. (Amazon.com da bu tip parçaların aracınıza uygun olup olmadığını kontrol etmenize yarayan bir sistem var.) Hemen NGK Iridium IX TR5-1IX bujilerinden 4 tane sipariş ettim. Yaptığım araştırmada, bu bujinin perfonmansa katkısı olduğu ve uzun ömürlü olduğunu öğrendim. Tabi kesin sonuç motora takınca görülecek. NGK marka veya başka markanın iridyum bujisini kullanan var mıdır acaba forumda?

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Ben aracın kataloğundaki motorcraft-champion marka platin bujilerden almıştım. Ama NGK markasının çok kalite olduğunu duydum. Bu tip markaları bulmak oldukça güç buralarda. 4 tanesini nereden, kaça aldınız?

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

iridyumlu bujiler en son buji teknolojisidir, aracınıza uygun sıcaklıktaki bujiyi seçip koyarsanız , performans olarak + bir şey alacağınızı sanmıyorum, çünkü okuduğum testlerde + performans sağlanmamış fakat ömür bakımından 100 bin km garantisi mevcut .

bilinen bir yanlış bujilerde performans artırmak söz konusu değil , önemli olan bujiden çıkan kıvılcımın sağlıklı şekilde karşı elektroda çarpmasıdır,kıvılcımın çakma uzunluğu önemli kıstasdır , alfa romeo lardaki twin spark olayı gibi çift bujinin aynı anda çakma olayı değilde bazı mercedeslerdeki örneğin 3200 cc çift buji olayı gibi , biri çakarken ötekinin mikro saliselerle ardından çakması gibi .

benzini daha iyi tutuşmasını sağlamak amaç .

iridyum bujiler , maddi açıdan pahalı olsalarda bence bakım aralığı çok uzun olduğu için tavsiye ederim, önceki aracım peugeot 206 dı 10 bin km civarında uygun bosch iridyum buji takmıştım , 60 küsür binde satana kadar hiç değiştirmemiştim , benden sonraki sahibi ne yaptı bilemem :D

servisler bu tür bujilere uzaylı gibi bakmakta , bilmeden söküp attıklarını duydum, takarsanız özellikle bellirtmenizde yarar var yoksa yaklaşık 150 ytl bujiyi çöpe atarlar :)

Yorum bağlantısı
Halil Gecegörür
Ben aracın kataloğundaki motorcraft-champion marka platin bujilerden almıştım. Ama NGK markasının çok kalite olduğunu duydum. Bu tip markaları bulmak oldukça güç buralarda. 4 tanesini nereden, kaça aldınız?

Ben ebay.com dan sipariş verdim. Tanesi 6.95 dolar, postasıyla beraber toplamda 40 dolara geldi. Pazar sipariş vermiştim, pazartesi postalamışlar, bir hafta içinde elimde olacak.

Ankara veya İstanbul'dan Amerikancı Ustalara bakabilirsiniz. Ankara'da çok rahat bulunuyor. Birim fiyatı 20-25 YTL arasında orjinal Motorcraft. 100.000 km ömrü var.

Parçacının verdiği bujiyi araştırmadan takmak hatasına ben düştüm. Ellerindeki malı verme çabasındalar, arabaya uyup uymadığına bakan yok.

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

Halil bey malesef , bize özgü bir pazarlama dürüstlüğüdür elinde kalmış malı müsteriye satma arsızlığı .

bujiler yapıları gereği sıcak ve soğuk diye adlandırılır, silindir kapağının et kalınlığına göre ve motorun çevirdiği yüksek devire göre bujilerin ısıl değerleri vardır, yanlış buji seçimi yüzünden motorda aşırı yakıt harcama , motorda tekleme , gaz pedalına geç yanıt verme, vuruntulu çalışma gibi nedenlere sebep olur.

katalog değerlerinin dışına çıkılmaması gerekir.

Yorum bağlantısı
Halil Gecegörür

Ben de öğrendim ama geç oldu işte. Dediğiniz hataların hepsi var şu anda benim arabada, yeni bujilerle sorun çözülür umarım.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ben de öğrendim ama geç oldu işte. Dediğiniz hataların hepsi var şu anda benim arabada, yeni bujilerle sorun çözülür umarım.

aradan 2 yıl geçmiş ama irudyum buji hk. yorumunuz gelmemiş ne oldu sonuç olumlumu farklar neydi halil bey.performans kabloma bu iridyum buji düşünüyorum.o yüzden yorumunuz degerli olucak.şimdiden tşk.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bilimsel bir test vardı (üniversite araştırması), 8 buji ile 1 buji arasında fark olmadığı ortaya çıkmıştı... Orjinal buji + çok çok iyi bir buji kablosu masrafı ile alınacak sonuç gibisi yoktur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...