İçeriğe Yönlendir

98 mondeo ya subap ayarı yapılırmı

Aytaç Akyel

Recommended Posts

Aytaç Akyel

bugün yine sanayideydim bugün başka bir ustaya gittim buji kablolarıyla bujiler arasındaki iletişime bakarak arabanın subap ayar istediğini söyledi bunun pul benzeri birşeyle yapıldığını ama elinde bu malzemenin olmadığını söyledi bu arabalara subop ayarı yapılırmı yapılırsa bu rölantideki hafif teklemenin(hafif sarsıntılı)önüne geçilebilirmi benim pek mantığım almadı

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Buji kablolarının iletişimine bakarak, hidrolik iticili subap sistemine ayar gerektiğini söyleyen ustaya nasıl bir ayar gerekir onu bilemiyorum? Subap iticilerinde şim vardır ancak. motor vs. toplanırken o da çookkkk nadiren gerekir ki hiç bir yedek parçacıda da bulamassınız o şimleri. İticilerde doldurma sıkıntısı var ise öncelikle doğru yağ kondu mu ona bakılmalı. 5-30 mu kullanıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

doğrudur 5-30 castrol koydum yağ,hava filtresi 500 km önce değişti çağlar bey rölantide çok hafif teklemeli çalışıyor baktırmadığım hava akış metre ile lamda sensörü kaldı aklınıza gelecek her türlü şeyi değiştirerek denedik olmadı carbon clean da yapıldı ama yok akış metrededn yada lamda sensöründen rölantide çok hafif belli belirsiz tekleyerek çalışıyor çekişide sanki çok az zayıf gibi geliyor yada bana öyle geliyor giderken hiç bir sorunum yok sadece rölantide beklerken araç 800 devire düştüğünde çok hafif sarsıntılı çalışıyor bazende oda çok nadir devir 500-600 kadar inip hemen geri topluyor ama bunu çok seyrek yapıyor bu değiştirmediğim iki şeyden birinden dolayı yaparmı onlarıda fethiyede bulamadığım için değiştiremiyorum burdaki yetkili servisde bile bu parçalar yok eğer getirirsek ondan olmasa bile almak zorundasınız diyorlar anlayacağınız

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

benim bildiğim kadarı ile mondeolarda hidrolik subap topetleri vardır 0,30-0,40 ve 0,45-0,55 aralığında olmalıdır ayar gerektirmediğini zannediyorum( eğer araç rektefe yada başka kapsamlı bir işlem yapılmıyacaksa.) ve bu dediğim ayarlar motor hareketsiz ve stop edildikten 5 dakika sonra ayarlanmalıdır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Otosan ı arayın ve şunu söyleyin: Servis rölanti problemimin kaynağını tam olarak tespit edemiyor ve Maf veya hego dan olabilir, bunlar da elimizde yok, sipariş verip getirtirsek te satın almak zorundasınız diyor. Bu çalışma şekli sizin tavsiyeniz midir diye sorun.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Normal prosedürde, konu bölge müdürüne gider, bölge müdürü servis müdürünü arar ve arızayı tespit edemiyorsanız, parça denemeniz, arıza tespiti için servise gerekli hale gelmiş ise, müşteriye satın alma zorunluluğu yapmadan, parçayı temin edin ve arızayı giderin demesi gerekir. Teknisyen arızayı parça denemeden bulamıyor ise, bunun faturasını veya saat işçiliğini müşteriye yıkamaz!!!

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Servis, bazen parça denemek durumunda olaibilir bunda garipsenecek birşey yoktur, ama parçayı denemelik takacağız, ama problem sona ermez ise, faturasını keseriz diyemezler!

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ama airbag modülünü deneyemezler, zira modül boş geliyor ve aracın airbag adetine göre programlanıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Airbag modülü 1 kez programlanıyor, o da kaç airbag var ise o sayı giriliyor, ikinci programlama yok. Yedek parçada tek parça olsun mantığı ile yapılmış, başarılı bir sistem.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

mondeo 2001 sonrasında hava yastıgı modülü 5 kez programlanır. hava yastıkları açılmış olsa bile.

bugün yine sanayideydim bugün başka bir ustaya gittim buji kablolarıyla bujiler arasındaki iletişime bakarak arabanın subap ayar istediğini söyledi bunun pul benzeri birşeyle yapıldığını ama elinde bu malzemenin olmadığını söyledi bu arabalara subop ayarı yapılırmı yapılırsa bu rölantideki hafif teklemenin(hafif sarsıntılı)önüne geçilebilirmi benim pek mantığım almadı

aracınızda subap ayarı yoktur.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hava yastığı açılmış olsa bile, bilgisini silinip tekrar kullanıma açılıyor mu?

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Hava yastığı açılmış olsa bile, bilgisini silinip tekrar kullanıma açılıyor mu?

modülü nasıl tamir ettiklerini sanıyorsun

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...