İçeriğe Yönlendir

Aracı aldık ruhsatı kendimiz nasıl çıkartırız

Gökhan Çelenk

Recommended Posts

Gökhan Çelenk

Merhabalar

İkinci el bir araç aldık diyelim noterdende satışını yaptık bundan sonra

ruhsatı muameleciye vermeden kendimiz nasıl çıkartırız.

Bize ne kadara mal olur.

adım adım yazalım lütfen

çok teşekkürler.....

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
(düzenlendi)

Ek1 formu diye bir form var 5ytl ye dolduruyorlar bilgisayar çıktısı olarak alıyorsunuz,

bu formu noter satış evraklarını ve 30ytl civarında bir parayı trafik şubesine veriyorsunuz, ertesi gün(İstanbul'da birçok şubede öyle) yeni ruhsatı almaya gidiyorsunuz.

Bazı şubelerde dosya falan da istiyorlar, birkaç tanede fotokopi gerekiyor ama hepsini toplasanız 50ytl tutmaz.

Tabi gitmeden önce kendi adınza trafik sigortasını da yaptırın, sigorta olmadan işlem yapmıyorlar.

tarihinde Serkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağdaş Yalman

Bende perşembe günü LPG için gidicem bakalım ne yapıcaz. LPG yi işletimde ankara yollarında bişi olmasın...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Necat Ertan
(düzenlendi)

Dosya v.s. almadan tescil bürosunun etrafındaki seyyar takipçilere gidilir, 10YTL karşılığı devir için bir dosya hazırlattırılır. Hangi belgeden kaç suret alınacağı, belgelerin hangi sırada olacağı v.s. gayri resmi tüm uygulamaların gereği yerine getirilmiş olur. Devir alacak kişi üzerine kesilmiş zorunlu mali mesuliyet sigorta poliçesini dosyaya eklemek şart. Plaka değişmeyecekse tek yaprak ruhsat kağıdı için ayrıca 30 ytl ödersiniz.

Biliyorsunuz ruhsatlar yenilendi. Eski ruhsattan devir yapıldığında ve aracın plakası değişmeksizin, iki ruhsat yaprağı da değişiyor mu acaba?

tarihinde Necat Ertan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin Arıcı

Araca sonradan LPG falan taktırdıysanız bir de Ek.9 diye bir evrak dolduruluyor.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Atilla Mutlu

arkadaşlar peki plaka değiitirmeyecekler için soralım, ruhsatın lazım olan o tek yaprağı trafikte mi veriliyor, yoksa başka bir yerden mi alınıyor?

Yorum bağlantısı
Atilla Mutlu

İyi Akşamlar, bir konu hakkında birşey sormak istiyorum. Benim Connect 2007 Delüx var (Konya). Ruhsat babamın üzerine. Alım-Satımı (noter, ruhsat v.s [plaka değişmeyecek] sizce kaça malolur bana?

Birde araç kredili alındı ve borcu bitti, Ruhsatta rehinli görünüyor. Alım-Satım aşamaları:

"Rehin kaldırma yazısını al, sonra trafiğe git, oradan rehin kalktığına dair yazı al, sonra notere git satışı yap, sonrada sigortacıya git sigortayı üzerine al" şeklinde mi yoksa farklı bir yol mu izlemeliyim. Ne dersiniz...Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İyi Akşamlar, bir konu hakkında birşey sormak istiyorum. Benim Connect 2007 Delüx var (Konya). Ruhsat babamın üzerine. Alım-Satımı (noter, ruhsat v.s [plaka değişmeyecek] sizce kaça malolur bana?

Birde araç kredili alındı ve borcu bitti, Ruhsatta rehinli görünüyor. Alım-Satım aşamaları:

"Rehin kaldırma yazısını al, sonra trafiğe git, oradan rehin kalktığına dair yazı al, sonra notere git satışı yap, sonrada sigortacıya git sigortayı üzerine al" şeklinde mi yoksa farklı bir yol mu izlemeliyim. Ne dersiniz...Teşekkürler...

Noter ne kadar alır bilmem.. 300 lira civarında alır heralde.

Rehin kaldırmanın masrafı yok.. Çünkü trafikten bir hafta geçerli bir yazı alacaksınız.. Bir hafta içinde satış alacaksınız noterden.

Satıştan sonra sigortacıya gidin, eski sigortayı iptal ettirip, yeni sigorta yaptıracaksınız.. Eski sigortadan para kalıyorsa yeniye kullanabilirsiniz..

Ruhsatın biri değişecek.. 35 lira falandır heralde..

Bu aşamadan sonra işiniz trafikte.. Başka masrafınız da olmayacak..

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Misafir

Konuyu hortlatıyorum,yeni bir konuya gerek görmedim.

Gelelim sıkıntıya

Kardeşime araç aldık 31/12/2012 de haliyle ruhsat değişecek.internetten randevu almamız gerekiyormuş,siteye giriyorum ama bir sürü seçenek var.hangisini seçiceğim bilemiyorum...Bu konu hakkında bilgi sahibi olan varmı ?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Yalova'da sıkıntı yok, gidiyorsun 15 dk.da veriyorlar ruhsatını. Randevu işini hiç duymadım.

Yorum bağlantısı
Çetin Kılıç

Konuyu hortlatıyorum,yeni bir konuya gerek görmedim.

Gelelim sıkıntıya

Kardeşime araç aldık 31/12/2012 de haliyle ruhsat değişecek.internetten randevu almamız gerekiyormuş,siteye giriyorum ama bir sürü seçenek var.hangisini seçiceğim bilemiyorum...Bu konu hakkında bilgi sahibi olan varmı ?

Hakan bey e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ sitesin den trafik tescil bölümü seçilecek daha sonra da size en yakın trafik şubesi hangisi ise onu onu işaretleyip uygun gün ve zaman dilimi seçilip randevu alınacak.Eğer sorunuzu yanlış anlamadı isem prosedür bu şekil de.

Yorum bağlantısı
Misafir

Hakan bey e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ sitesin den trafik tescil bölümü seçilecek daha sonra da size en yakın trafik şubesi hangisi ise onu onu işaretleyip uygun gün ve zaman dilimi seçilip randevu alınacak.Eğer sorunuzu yanlış anlamadı isem prosedür bu şekil de.

Teşekkürler...

Oraya kadar geliyorum fakat sonra bir sürü seçenek çıkıyor,işte orda hangisini seçicem bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Teşekkürler...

Oraya kadar geliyorum fakat sonra bir sürü seçenek çıkıyor,işte orda hangisini seçicem bilemiyorum.

hakan noter satışı yapılmış araç di mi bu.

noter satışıyla ve geçici ruhsatla,noterin sana söylediği trafik şubeye (verilen kağıtta da yazar hangi şube olduğu) randevusuz gidiyorsun ruhsatı alıp geliyorsun.ama başka iş olsa (yenileme-lpg işletme) randevu alıyorsun.yani benim bildiğim,senin randevu almana gerek yok

en azından 2012 şubatta böyleydi

Yorum bağlantısı
Misafir

hakan noter satışı yapılmış araç di mi bu.

noter satışıyla ve geçici ruhsatla,noterin sana söylediği trafik şubeye (verilen kağıtta da yazar hangi şube olduğu) randevusuz gidiyorsun ruhsatı alıp geliyorsun.ama başka iş olsa (yenileme-lpg işletme) randevu alıyorsun.yani benim bildiğim,senin randevu almana gerek yok

en azından 2012 şubatta böyleydi

Önder abi satış yapıldı noterden.

Evet bahsedilen yere gittik randevusuz olmaz demişler.sanırım bu lpg ile alakalı bir durum o zaman.şimdi çözdüm olayı abi teşekkürler....

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Noterden aldığım satış kağıdı ile Trafiğe basvurdum. Yaklasık 1 saat içinde yeni ruhsatımı plakam ile aldım.. Randevu almadım bende..

Yorum bağlantısı
Misafir

Noterden aldığım satış kağıdı ile Trafiğe basvurdum. Yaklasık 1 saat içinde yeni ruhsatımı plakam ile aldım.. Randevu almadım bende..

İlteber lpg'den dolayı demişler,zaten biradere ruhsatı vereceklermiş ama sonra tekrar masraf yapma diye randevu al hepsi bir seferde bitsin demişler.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

İlteber lpg'den dolayı demişler,zaten biradere ruhsatı vereceklermiş ama sonra tekrar masraf yapma diye randevu al hepsi bir seferde bitsin demişler.

şimdi anlaşıldı. :) sadece devir olduğunda randevu istemiyorlardı.

Yorum bağlantısı
Misafir

Benimde martta muayene var,lpg'yide işletecem o zaman :)

Benim 2 yıl sonra var :) filmleri sökmemiz gerekiyormuş,inşallah o zamana kadar şu film olayı yasalaşırda yırtarız. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...