İçeriğe Yönlendir

2.0L Motorlu araçların LPG tüketimleri

Ali Tütün

Recommended Posts

Engin Evni
Aracınızın bilgisayarı benzin tüketiminizi gösteriyor. Bu doğru. Rakam olarak uzun yolda tam doğru hesap yapmışsınız. Çünki gaz tüketiminize göre zatern %20 daha fazla oluyor. Şehir içinde ise tüketimde yol bilgisayarınız ile tüketiminiz arasında hata olması normal. Çünki aracınızı her stop edip çalıştırdığınızda bir süre benzinle gidiyorsunuz. Yol bilgisayarında oluşabilecek sapmaları da düşünürsek bence bilgisayarınız çok sağlıklı çalışıyor ayrıca kalibrasyon ayarlarınız ideal olarak yapılmış.

Saygılarımla.

+1

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Süleyman Akdoğan

Kullanım kılavuzunda Fabrika çıkış testlerine göre 2000 motor focus şehir içinde benzinle 12lt / 100km yazarken lpg de bu değerin altına nasıl düşülüyor?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kullanım kılavuzunda Fabrika çıkış testlerine göre 2000 motor focus şehir içinde benzinle 12lt / 100km yazarken lpg de bu değerin altına nasıl düşülüyor?

Bu motor ayrı gayrı bir motor... Ne gm motoruna benzer ne de Vw motoruna ;)

Ben 7 yıl kullandım...

Kitapçıkta yazan tüketim değerlerinin % 20 altında kaldım hep...

Focus ile ortalama uzun yol tüketimim 6 litredir.. Rekorum 5,5 litredir..

Mondeomda da aynı motor var..

Bununla da 46 litre lpg ile 645 km yol yapmıştım...

Olay sağ ayakta biter... Siz ona ne kadar haşin davranırsanız o da size o kadar haşin davranır ve yakar..

Sağ ayağınızın altında yumurta varmış gibi ve amacımızın o yumurtayı kırmamak olduğunu söyleriz..

İşin özü budur..

Yaktırmak istersen illaki yakar...

2,0 motorun güzelliği şudur... : Bu motoru istediğin performansta kullanabilir, istediğin oranda yaktırabilirsin...

İşin acele değilse, hırs yapmazsan 1,6 gibi gidersin 1,6 gibi hatta bazen daha da az yakar.. 2,0 gibi kullanırsan katologta yazana yakın yakar...

Yorum bağlantısı
Ömer Gürgen

mehmet abiye katılıyorum 3 yıldır o değere ulaşamadım ki prformanslı kullanırım.

ş.dışında 7.2 yazıyor katalogda. bu rakama 130-140 hızlarla gidersem ulaşabiliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Katolog değerlerindeki kadar yaksa binemeyiz ki bunlara.. Batırır adamı :p

Yorum bağlantısı
bu rakama 130-140 hızlarla gidersem ulaşabiliyorum.

Geçen pazar otobanda deneme amacı ile ortalama 120km/h olmak üzere en yüksek 150km/h çıkarak yol bilgisayardında 9-10lt ortalama tüketim aldım. Oldukça makul değerler 2.000 motor araca göre bence.

2,0 motorun güzelliği şudur... : Bu motoru istediğin performansta kullanabilir, istediğin oranda yaktırabilirsin...

İşin acele değilse, hırs yapmazsan 1,6 gibi gidersin 1,6 gibi hatta bazen daha da az yakar.. 2,0 gibi kullanırsan katologta yazana yakın yakar...

Zetec 130 bg'lik motor hem performans hem de tüketim değerleri açısından çok tatminkar. Güç hp olarak az gelebilir ancak max. torka yakın değerleri düşük devirlerde verebilmesi ile kendinden beygir gücü olarak çok daha güçlü araçlardan üstün performans yakalıyor. Üstelik çok daha ekonomik olarak.

Saygılarımla.

Bu arada son tüketim değerleri; Ankara şehir içi 57lt gaz ile 570km.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

28lt ile 220km. bu sefer çok az yol yapabildim. Ancak yakıtın bir bölümünü otobanda 70km bölümde harcadım, biraz süratten fazla yaktı sanırım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal
28lt ile 220km. bu sefer çok az yol yapabildim. Ancak yakıtın bir bölümünü otobanda 70km bölümde harcadım, biraz süratten fazla yaktı sanırım.

Saygılarımla.

İşte bende ancak o kadar yapabiliyorum.Fazla yakmasının nedenini anlamıyorum.Siz bulabilirseniz haberleşelim Evren bey.

Yorum bağlantısı
Abdülkerim Demir

şehir içinde 60 tl lik gaz+5 tl'lik benzinle, 40-80 km/h arası seyirde 350 km gidebiliyorum. şehir dışında ise aynı gazla 80-120km/h arası seyirde 380 km, en fazla 400 km gidebiliyorum. 2.0 cc litreye sahip bir aracın bana sunduğu performansı (hele hele rampalarda) ve lüksü gözönüne aldığımda gözüme pek çok gelmiyor.

Yorum bağlantısı
İşte bende ancak o kadar yapabiliyorum.Fazla yakmasının nedenini anlamıyorum.Siz bulabilirseniz haberleşelim Evren bey.

Sebebini bimiyorum Şükrü Bey ancak sanki aracın sürati arttıkça tüketilen LPG'nin tüketim oranı çok daha fazla oluyor gibi(*). İlk uzun yol denememde 44lt ile 400km gittiğimde anlam verememiştim. Ancak zamanla anladım ki, sürati biraz yüksek tuttum mu şehir dışında şehir içinden bile daha fazla gaz tüketimim oluyor. Ancak normal kullanımlarda şehir içinde tüketim değerlerinden çok memnunum.

Saygılarımla.

(*) Benzine göre normalde %17 fazla olan LPG tüketim farkı sanki %30 gibi oluyor. 28lt ile 260-270km arası yol gidebiliyorken, 220 km'ye kadar düşüyor. LPG istasyonu ve LPG markası aynı. Milangaz.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Engin Evni

son hesabım 60lt gaz = 710 km

(100kmsi şehiriçi) ortalama:8,4

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Cumhur Unay

--ford granada 2.3-- LPG 1.49'dan ( 37 lt = 50.00 TL )

şehir içi toplam 230 km... km'de (0,23) 23kuruş

100km'de 16lt. tüketim...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hasan Aksüt

Ankara'dan 66TL'ye 1.49 dan 44.3 lt. LPG alarak 505 km yol yapabildim. İlginç bir şekilde aynı performansla İsatanbul TEM gişelerini ancak geçerek 430 km yol yapıyordum. Otaban'da 120-160 km/h hızlarda yolculuk ettim. Genel'de 130km/h. Öncesinde 25 km kadar Ankara'da şehir içi kullandım. İstanbul şehir kullanımına da 50 km kalmış oldu. 8.77 lt LPG yakmışım. Daha önce 10.3 lt'lik yakıt tüketimi arasındaki farkın nedeni yeni değiştirdiğim lastikler olabilir. Başka bir bakım ya da amortisörler dışında değişiklik araçta olmadı. Eski lastiklerim Conti.Pre.Contact'dı. Şimdi Conti.Sport.Cont.2 kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

izmirden fullediğim depo ile 1 saat izmir içinde sıkışık trafikte kaldıktan sonra yola devam ve afyondan 1,56 tl den 50 ytl ve 340 km yol devamında konyada şehir içi gezisi devamında aksaraydan 1,59 tl den 55 tl lık 325 km bitmeden 40 tl lık aksaray dönüş 1,49 tl dan 350 km yol 10 ytl 1,76 tl dan 70 km 60 ytl 1,76 tl dan 335 km yani

1,56 50 ytl 340 km bitti

1,59 55 ytl 323 km dolum

1,49 40 ytl 350 km bitti

1,76 10 ytl 70 km bitti

1,76 60 ytl 330 km dolum ve eve geldim

1,76 50 ytl fullendi ve yolculuğa başladığım yere geri geldim

80km benzin

cıkış km 143620 dönüş km 145550 km toplamda 1930 km 265 ytl yakıt aldımm ortalama 1,70 diyelim 160 lt yakıt ile 1850 km yol

8,5 gibi bir ortalama çıkıyor

ama hiç şekilde girriğim yoldan geri gelmedim

Yorum bağlantısı
Serkan Çok

okadar yöneticim var hiçbiride bu serkanın canımı sıkılır bu değerleri görmesin diyip bu konuları kapatmıyor. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...