İçeriğe Yönlendir

Kavrama boşluğu normalmi?

Nuri Başer

Recommended Posts

Nuri Başer

Selamlar..

arkadaşlar benim focusun kavramada bir boşluk var sanki.. özellikle gazda ayağı çekip tekrar basınca bir tık sesi geliyor.. vites geçişlerinde de oluyor haliyle... çok abartı değil ama fark edilebilecek düzeyde..

Nedir anlayamadım.. varmı bilen duyan??

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Nurhak Çelik

Normal.. Benim aracımda (2007 tdci ghia focus) da var. Kullanımdan kaynaklı olduğu gibi mekanizmanın işlerliği bakımından da oluyor. Hatalı, sıkıntılı bir durum değil. Özellikle vites geçişlerinde debriyaj kaldırılırken vurmaya benzer bir tık sesi geliyor. Araç vitesteyken gazdan ayağınızı çekip tekrar gaza yüklendiğinizde de yapıyor. Sorun yok. Biraz daha yumuşak geçiş ve kullanışlarda yapmıyor..Selamlar

Yorum bağlantısı
Levent Eksen

Aynı ses benim araçtada var.. Herhangi bir işlem gerekir mi tamir vs. acaba? Yoksa önemli bir durum değil mi?

Yorum bağlantısı
Burak Karadeniz

benzer durum bendede mevcut. ben kendi acemiliğimden şüpheleniyorum ama dediğiniz gibi bir vida gevşemesi vs... durumlarında kullanıcı hatasımıdır garantidenmidir sizce?

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Bende de arabayı kaldırırken ve ya 1. viteste gaza basıp bırakırken cik diye bir ses geliyor. Egzoz spiralinden dendi ama ne derece doğru bilemiyorum...

Yorum bağlantısı
Erkan Özel
(düzenlendi)

aslında kavrama boşuğu değilde akis boşluğu desek daha doğru olur fordların şanzumanında bu biraz fazladır tavsiyem sert kalkış yapmaktan kaçının sert kalkışlarda boşluk zamanla çoğalır.

tarihinde Erkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Başer
aslında kavrama boşuğu değilde akis boşluğu desek daha doğru olur fordların şanzumanında bu biraz fazladır tavsiyem sert kalkış yapmaktan kaçının sert kalkışlarda boşluk zamanla çoğalır.

Bunu gidermenin yolu yokmudur?? çok can sıkıcı bir durum..

Yorum bağlantısı
Erkan Özel

giderme olasılığı yok 0 araçlardabile aynı boşluk var zaten arabayı ilk aldığım gün dikkatimi çekmişti

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

bahsettiğiniz eğer gazdan ayağınızı çekip tekrar yüklendiğinizde gelen hafif bir tık sesiyse evet doğrudur.. aynı sorun bendede var servise danıştım bu boşluğun normal olduğunu, hatta olmasaydı akis yada öle bişeyin ilerde kırılıp hasar görebileceğini söylemişti.. (başer/ankara) kısacası iyi bişeymiş...

Bende de arabayı kaldırırken ve ya 1. viteste gaza basıp bırakırken cik diye bir ses geliyor. Egzoz spiralinden dendi ama ne derece doğru bilemiyorum...

bendeki arabada debriyajdan ayağımı çekerken ciiik (sanki kuş eziyormuş gibi) diye hafifden bi ses geliyordu.. servis bunun üretimle alakalı olduğunu debriyajdaki plastik bi parçadan kaynaklandığını söyledi ve ücretsiz değişti.. aynı dönemdeki birçok focusda oluyomuş ve değiştiriyorlarmış.. üzerinden bir yıl geçti o gün bugündür o sesi hiç duymadım

tarihinde S tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Ben arabayı lifte kaldırdığımda usta egzozu salladı ve bu sesi duyduk. Egzoz spirali dedi. Daha değiştirmedim ama en kısa zamanda değiştireceğim...

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Mertcan ın arabasındaki ses eksoz sprali, Doğrudur..Diğer arkadaşların bahsettiği, lık diye gelen ses,eğer gevşek bir yer yoksa, şanzuman üst kulağının kalkışlarda yaslandığı lastik takozdan geliyor..parça değişimi sorunu çözmez..takoza binen aşırı yük,lastiğin kendi bünyesinde bir ses çıkarmasına yol açıtor..Çözüm... Araya takviye edilecek yumuşak bir lastik parçası...SESSİZ SÜRÜŞLER...

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Yakup özdemirci

Arkadaşlar aynı ses bende de mevcut araç viteste iken gazdan ayağınızı çekip tekrar basınca klik diye bir ses geliyor Ford özel servise götürdüm akis bozulmuş dedi değişmesi gerekir dedi hızlı kalkış yapma dedi.Bu sesin ilerleyen zamanlarda yukseleceğini ve değiştirilmesinin gerektiğini söyledi fakat ben hala biniyorum ayrıca kendim test ettim arac soğukken bu ses daha az var yada yok ama araç ısındımı bariz bir şekilde ses duyuluyor.Bu ses bende aracın baskı balata ve volant değiştikten sonra piyasaya çıktı soyledim ama onunla ilgisi olmadığını söyledi usta sabırsıazlıkla cevaplarınızı bekliyorum..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Bence de bu bir problem.. tahminimce aks yada şanzımandaki dişlilerden kaynaklı bir boşluk sonucu oluşuyor.. servisler genelde normal diyor.. kullandıkça alışıyor insan daha az tekrarlıyor ama ara hızlanmalarda, gazı bırakıp basmalarda bariz bir vurma sesi mevcut.. ben alıştım artık.. yapacak birşey yok.. forda binen nazına katlanıyor maalesef..

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Burak Cal

Merhaba

Benimde 2009 model Ford Focusum var.Kalkislarda vites kolunun bulundugu yerden tıkır tıkır sesler geliyor ve bu tıkırtıyı elimle vites kolunda hissediyorum ayrica yine kalkislarda dikkat ile dinlersem on takimdan ufak bir tik sesi geliyor.Vitesden gelen tıkırtı genelde araba ısındıktan sonra oluyor. Bunlar sizce normalmi? Teşşekürler

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...