İçeriğe Yönlendir

Biodizel

Barıs Akıncı

Recommended Posts

Barıs Akıncı

Herkese merhaba...

Connectlerde biodizel kullanan var mı?Varsa aracının özelliklerini (yani kaç beygir kaç km'de falan) ve kullanım sonuçlarını paylaşır mısınız?Malum mazota gelen zamlar diğer seçenekleri düşünmeye zorluyo insanı :) ))

Yorum bağlantısı
Selçuk Mert

Servise sormuştum TDCI lara önermiyoruz dediler ama TDDI yakabilir.

Yorum bağlantısı
Çağlayan Engin

bizim bir arkadaş kullanıyordu. 98 model renault expresinde. Edirnenin uzunköprü ilçesinden yağ fabrikasından alıyorduk. geçen sene 1.20 YTL litre fiyatıydı. Sadece egzosttan çıkan koku farklıydı. Turbo dizellerde olurmu bilmem.

Yorum bağlantısı
Ömer Açay

samanyolu tv de(avrupa olanı)haftasonu izledim.almanyada bi kişiyle bu konuda konuşuluyordu.adam gitti marketten yağı aldı ve arabasına kattı.arabası peugeot 307 sw idi.yalnız arabanın zarar görmemesi için 80 euroluk bi parça takılması gerekiyormuş.parçayıda gösterdiler.bu parçanın görevi yağı ısıtmakmış.yağ ısınınca arabanın hiç zarar görmeyeceğini sadece eksozdan yağ kokusu çıktığını söyledi

Yorum bağlantısı
Murat İmeci

Valla benim arac ttdi ama bu biodiesel hic aklıma sarmio :seytan: cok iyi detayını bilmek lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

plastik hortumlarla uyumsuz olabiliyor. ayrıca korozyonu da fazla oluyor. VW TDI kullanım kitabında kullanabilirsiniz diyor RMA 30 muydu neydi klasik biyodizel. düz yag ise yine korozyon ve yapışma yapıyor valflerde vs de. Bunu yakanlar var tabi ama uzun orta kısa vadede hemen sorun çıkabiliyor. hele nazik motorlarda. Pancar motorlu tekneniz varsa olur tabi..

bkz:

http://www.pancarmotor.com.tr/tr/HaberDetay.asp?id=34

8 milyara ayağını yerden kes... (anadolu kasabalarında)

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

bio dizeli pek bilemiyorum ama yolcu otobüsleri sanırım 10 numara yağ kullanıyorlar 10 belki yanlış olabilir ama kesinlikle yağ kullanıyorlar.gözümle şahit oldum. yol kenarlarındaki bazı benzinliklere dikkat edin tabelası bile var.

Yorum bağlantısı
Fatih Demir

valla şahsen 5 numara yağı 75 psı lık connectimde kuıllanıyorum şimdilik bi problem yok arabanın gidişi felanda bi harika ama sonunda ne olur bilinmezzz... dediğinede sonuna kadar katılıyorum son zamlar insanı başka yollara itiyor. Bazen düşünüyorumda hadi bizler gene neyse bi çiftçi litre fiyatı 3 ytl nin üstünde olan mazotu nasıl traktörüne alıp koyacakta nasıl tarlasını ekecek de nasıl ürün üretip kar edecekk ???????? Bence bilinçli bir şekilde (artık tarımda dahil) dışa bağımlı hale getiriliyoruzz...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

10 numara yag kanserojendir. hele ki yakıp havaya dumanını saçarsanız. "kul hakkı" oluyor bir anlamda.

Koç'un filtreyi biyodizel akmayın diye seçmiş olması komik. Öyle şey olmaz. İnce filtredir tıkanıyordur. yan sanayi kalın kagıt olunca tıkanmıyordur.

Benim bildiğim çiftçiler mazot parasından çok gübreden ve ürün fiyatlarının yetersiz olmasından şikayetçiler. O kadar çok aracı var ki bilemezsiniz. Burada 5 ytl ye aldığınız biber anadolu'da 500 ytl bile etmiyor.

Yorum bağlantısı
Ali Turhan Baş
10 numara yag kanserojendir. hele ki yakıp havaya dumanını saçarsanız. "kul hakkı" oluyor bir anlamda.

Koç'un filtreyi biyodizel akmayın diye seçmiş olması komik. Öyle şey olmaz. İnce filtredir tıkanıyordur. yan sanayi kalın kagıt olunca tıkanmıyordur.

Benim bildiğim çiftçiler mazot parasından çok gübreden ve ürün fiyatlarının yetersiz olmasından şikayetçiler. O kadar çok aracı var ki bilemezsiniz. Burada 5 ytl ye aldığınız biber anadolu'da 500 ytl bile etmiyor.

Aynen katılıyorum.

Alanya'da 15 kuruş olan salatalık İstanbul'a giene kadar 1ytl'yi geçiyor.Bu işten aracılar zengin oluyor.

10 numara yağı otobüslerde kullanıyorlar.Ama bizim araçlarda ne olur bilemem.Daha 15000'deki aracımı riske de atmam.Bizim araç 2006 model olduğundan eurodisesel değil normal motorin kullanıyoruz.

Yorum bağlantısı
Melih Mütevellioğlu

Ali bey aracınız yeni nesil diesel,Eurodiesel motorin kullanmazsanız aracınız 100.000 km yi göremez.

Yorum bağlantısı
Ali Turhan Baş
(düzenlendi)

Araç Common Rail değil TDdI.Yukarıdaki mesajımda 2006 model diye belirtmemin sebebi şu an çıkan 75BG olan Conncetlerde GLX'in enjektör sistemi kullanılıyor diye biliyorum.Ondan dolayı yeni istem daha hassa olabilir şeklinde düşüncem var.Bizimki eski olmasından dolayı bir problem çıkmaz diye biliyorum.Zaten biz Türkiye'deki motorin kalitesinin büyük bir bölümünün yerlerde sürünmesinden dolayı özellikle bu seçimi yapmıştık.

tarihinde Ali Turhan Ba? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yunus Bager

merhaba arkadaslar ben aranıza yenı katıldım 75 lik connektım var her zaman mazotu shell den normal dizel alıyorum denemek icin birkerede totaldan aldım 50 yetelelık mazotla totalden 210 km gıdebıldım ama shell den aldıgım zaman 260 km gıdebiliyorum bu denemeyı aynı gun aynı yolda yaptım . ancak totalın performansı harıka ama işime yaramaz devir ekonomi devri...

Yorum bağlantısı
Murat İmeci

Yunus bey öncelikle hoşgeldiniz,

sizin bu tespitiniz(260km 50ytl sell)bu şekilde 6lt100km yakıyorsunuz, bu şehir ici mi yoksa dışı mı?ben 7lt altına duşemedim şehir icinde, hep opet'en aldım biz de mi sellden alsak acaba?aracımın garantisi devam ediyo bir sakıncası olur mu!

Yorum bağlantısı
Yunus Bager
Yunus bey öncelikle hoşgeldiniz,

sizin bu tespitiniz(260km 50ytl sell)bu şekilde 6lt100km yakıyorsunuz, bu şehir ici mi yoksa dışı mı?ben 7lt altına duşemedim şehir icinde, hep opet'en aldım biz de mi sellden alsak acaba?aracımın garantisi devam ediyo bir sakıncası olur mu!

hoşbulduk murat bey öncelıkle ben bu km yi uzunyolda yaptım ama cok ekonomik gitmeye calıstım yanı 85 90 kmh gecmedım ortalama 1900 2200 devir aralıgında ama ben normalde sureklı sehir ici kullanıyorum ortalama 6,4 yakıyorum

valla ford tan duymasınlar connect i alalı 8 ay oldu opet hiç kullanmadım kullanmamda bence shell ancak benım aracım tddi tdci olanlara normal mozot tavsıye etmem ama illada opetten almak gerekmez ancak dedigim gibi ford duymasın garanti bıter zate bahane arıyorlar yanı yakıt sıstemınden olmasa bıle bı arıza olsa motorda kesınlıkle garantıden cıkarırlar benden demesi

Yorum bağlantısı
Barıs Akıncı

Cevaplarınız için teşekkürler.Şimdi bazı arkadaşlar haklı olarak Türkiye'deki biodizel kalitesi nasıldır malum diyerek açıklamalar yapmış.Ancak ben biodizeli kendimiz üretsek ve kullansak nasıl olur diye düşünerek sormuştum.Açıklamadığım için kusura bakmayın.Bir arkadaşım bana bunu sordu.Bende sizin gibi yeni sistem dizel araçların hassas olduğunu ve sadece eurodiesel kullanılabileceğini söyledim.3.32 ytl/lt mazot fiyatı olunca böyle birşey düşünmüş.

"Makinasını alsak tarlamıza bitkisini(kantaron diye biliyorum) eksek ve yağından biodizelimizi üretsek, kullansak nasıl olur?"

Böyle bir durumda kalite standart oluyor ve maliyet minimum düzeyde kalıyor.Ama cevaplarınızdan anladığım kadarıyla, genel olarak biodizeli kimse tavsiye etmiyor.Bende taraftar değilim ancak az km yapan biri olarak bunu söylemek mümkün.İşinizde araç önemli bir paya sahipse mazot fiyatları çok can yakıyor...

Paylaşımlar için tekrar teşekkürler...

Saygılar...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...