İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Araç Seyir Halindeyken Stop Ediyor

Lütfü Can Düzgören

Recommended Posts

Lütfü Can Düzgören

Selam arkadaşlar Foruma yeni katırlım ve konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın lütfen.

Benim 2002 model Ford Focus Ghia Otomatik Vites Sedan bir aracım var ve aracım ile Yolda Seyir halindeyken Birden Devir Düşüyor Gaz yemiyor ve Stop Ediyor. Bu sorunu ilk başlarda Yüksek rakımlı yerlere (1500 ve daha yukarı ) çıkarken yapıyordu ve hava basıncından diye düşünüyordum şimdi Şehir içerisinde giderkende yapmaya başladı ve Bazen Çok sık aralıklarla yapıyor.

Sorunun ne oldunu henüz hiçbir Usta bulamadı Bilgisayara bağlanıyor Sorun yok Arıza vermiyor Ateşleme Bobini Bujiler Oksijen Kelebeği...vs.. değişip denendi ama sebeb bulunamıyor.

Bu konuda yardımcı olabilecek fikir sahibi bir arkadaş varsa sevinirim

Hepinize teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ruhi Gökhan

Lütfü Bey Forumumuza hoş geldiniz, musait bir zamanınızda "Arabam" bölümüne mesaj bırakırsanız sizi daha yakından tanıma fırsatımız olur. Bendede 2001 OV var, 2 sene önce arabayı ilk aldığım zaman 1 kez aynı stop işlemi yaptı, ondan sonra hiç yapmadı. Umarım kısa sürede arkadaşlar bilgi verip sebebini bulabilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Alaattin Çakıroğlu

benimde eski 2001 ghia mı değiştirme bahanem bu tür birşeyden olmuştu. krank mili yatağında bir sensör varmış ve yüksek devirlerde vites küçültmemden dolayı sensöre bişi olmuş ve araba stop ediyordu.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

stop ettikten sonra tekrar çalışırken kolay çalışıyormu. araçta lpg varmı

Yorum bağlantısı
Lütfü Can Düzgören

Araçda LPG yok Benzinli ve stop ettikden sonra marşa basınca Hemen çalışıyor ama kısabir süre sonra aynı şekilde tekrar stop ediyor

Normalde araç çok iyi bir şekilde yola gidiyor bir sorun çıkartmadan saatlerce gidiyor

Ama 1 kere stop edince peş peşe stop etmeye başlıyor kısa aralıklarla

Stop etmesi belli bir zaman yada sıcaklığa balı değil değişik zaman ve sıcaklıklarda bu sorun ortaya çıkabiliyor

İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Lütfü Can Düzgören

Geç Saatlere Kadar Ustanın Yanındaydım Söküp Ölçmediği Test Yapmadığı Parça Kalmadı Arabada Sorun Belli Değil

Ancak Yakıt Deposunun İçinde Bulunan Yakıt Pombasını Çıkarttığımızda İçerisindeki Ufak Motorun Aşınıp Metal Tozlarının Filitreyi Tamamen Sardığını Gördüm Enson Ustam Onları Temizlemekle Uğraşıyordu ve bunun Sorunun Kaynağı Oldunu Düşünüyür.

Bense Arabamın Heryerini Sökülmesini Daha Fazla Seyredemediğim İçin Oradan Ayrıldım.

Sizce Sorun Bununla Bitecekmidir?

Yorum bağlantısı
Buğra Gündoğan

aracınızın sorunu otomatik vitesle ilgili bir sorun

Yorum bağlantısı
Lütfü Can Düzgören

Otomatik Vitesle ilgili Sorun Ne Olabilir Sorun Şanzumandamı Yani Biraz Daha Açıklayıcı Söylermisiniz? Eğer Şanzumanda ise Sorunun Boyutu Ne oalabilir?

Yorum bağlantısı
Okan Yeşim

aynısı benim arkadşımın bmwsinde yapıyordu bi tane boru kelepcesi düşmüştü onu buluncaya kadar canları cıkmıştı bide borularda yırtık falan delik vs gibi seylerde olabilir

Yorum bağlantısı
Lütfü Can Düzgören

İlginiz İçin Hepinize teşekkür Ederim arkadaşlar.

Sorunu Tespit Ettik;

Deponun İçerisinde Bulunan Penzin Pompasına Ait Motor Ömrünü Yitirmiş Motor aşınmadan Oluşan Demir Tozları Deponun Filitrelerini Tıkamış. Benzin Pompa Motoru ve Depo Filitresi Değiştirildi Gerekli Tümyerlere Temizlik Yapıldı.

Şimdi Gaza Dokunmadan Rolantide Rampayı Bile Sorunsuz ve hiç Zorlanmadan Çıkıyor Ayrıca Yakıt Miktarı Bile Azaldı Depoda Hiç Benzin Yokken 50 YTL lik benzin aldım ve Şehir İçerisinde 275 Km Yol Yaptım Bence Çok İyi Bir Değer aracın Akışı bile Değişti Resmen Gaz Pedalına Basmama Bile Gerek Yok.

Usata Bir Şöför Olsam Daha Az Yakıt Harcayabilirim Belki

Servisin Dediği gibi Bu arabanın Bilinenin Aksine Çok Az Yakıt Harcıyor Söylemine İnandım. Anladım ki aracta En Ufak Rahatsızlık Olduğunda İyi bir Ustaya Gitmek Gerekiyor

Bu Arızanın Onarımı Bana İşcilik Dahil 300 YTL ye patladı ama Değdi doğrusu.

Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan
Depoda Hiç Benzin Yokken 50 YTL lik benzin aldım ve Şehir İçerisinde 275 Km Yol Yaptım

Otomatik vites benzinli focus şehir içinde 18 kuruş mu yaktı? :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Lütfü Can Düzgören

Rakam Doğru Bir Hata Yok Benzin Fiyatındada bir anormallik Yok ama Şuda Gerçek Burası İstanbul Trafiği Değil Yani Düşük Devir Uzun Süre Trafik Gereksiz Benzin Saryiyatı Olayı Yok

Hesaplamamda Bir Yanlışlık Yok

Aracımın Hatası Benzin Pompasında Çıkınca Zaten Depoda Olan Az Benzinide Temizlikte Kullandık ve Sanainin Girişindeki Opet İstasyonundan 95 Oktan 50 YTL lik benzin aldım ve tam 275 km yol yaptım

Benzini 3.42 YTL den aldım Şimdi Biraz Daha Düşük olması gerek

50 YTL / 275 KM = 181,8181818 YTR KM de yapar

Düz Hesap 1 km de 182 YKR Yakıt demektir.

Bu Hesabın Farkındayım Rakamlarda Bir Sorun Yok

Pompa Sorunlu İken Yakıtım 1 KM de 210 YTR idi Ama Şimdi Düştü

Ayrıca Arabada Enjeksiyon Temizliğinden Manifolt Borularından Bujilere Hava Filitresinden Yağ Filitresi ve Yağına Kadar Değişmesi rerekli herşey değişti ve tam bir bakım yapıldı bunlarında bir etkisi olur galiba

Yorum bağlantısı
Cansel Kansu

tanktaki yakıt bitene kadar mı kullandınız arabayı? boş depoya 50 liralık yakıt, 275 km sonra motor yakıtsızlıktan durdu ise o zaman bu kadar net hesap yapabilmişsinizdir. değilse daha da fazla km yapmış olma ihtimaliniz bile var.

Yorum bağlantısı
Cansel Kansu

buji, hava filtresi, yağ filtresi ve manfold hortumların yeni ve enjektörlerin temizlenmiş miydi ki kıyaslıyorsun kardeşim? :)

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
Neyse herkesin yaktığı kendine boşver :seytan: Az yakana ne mutlu .

Benim bir arkadaşım vardı ve imrendiği şeylere ''Gözümüz yok ama niye olsun'' derdi..

Boş depo ve 50 ytl benzin ile yapılan hesaplar doğru sonuç vermez ama, Şimdi aynısını ben diyorum ''Gözümüz yok ama niye olsun'' :)

(Forumda az yaktığını söyleyen çıkınca herkes bir iç geçiriyor,Bende dahil)

Yorum bağlantısı
Cansel Kansu

15 litreyle şehir içi 275km. üstelik otomatik vites arabayla hakikaten imrenilecek bir menzil.

Yorum bağlantısı
Musa Aygör

Öncelikle geçmiş olsun çok uğraştırmış sizi. Yakıtınızında böyle devam etmesini temenni ediyorum. Ankara lpg 1km 190 krş

Yorum bağlantısı
Lütfü Can Düzgören

Arkadaşlar Sizinle Bir Polemik İçerisine Girme Taraftarı Değilim

Herhangi Bir İddiada Bulunmuyorum

Çok İyi Bir Şöför Oldumuda İddaa etmedim

Aracın Sonunu sordum Sizler Sağolun Farklı Birtakım Şeyler Söylendi

Aracın Hatasının Nereden Olduğunu tespit ettik ve sizlerle Paylaştım

Ve Sonucu Yakıta Yansıdığını Gördüm bunuda Bildirdim

Kusura Bakmayın da Böyle Polemik Olacağını Bilseydim Bildirmezdim

Herhangi Bir Kişiyi Kandırarak elime Hiç bişi Geçmez

Ama Bir Gerçek var Hiç Kimse Kusura Bakmasın İstediğiniz Ustaya sorun ama Ustasına

Otomatik vites Düz Vitesten Daha Az Yakar Kullanmasına Bağlı

Ayrıca 2007 Şubatta İlk arabamı aldım Ondan Beri Araba Kullanırım Bu aracımı 2008 Şubattan Beri Kullanıyorum Şuana Kadar 60.000 KM yol Yaptım ve 2008 Şubattan Şuana Kadar 24.000 KM yolu Bu aracımla Yaptım

Ve Kusura Bakmayın Hesap Yapmasını Bilirim

Tekrardan Böyle bir Polemik Oluştuğu İçin Kusura Bakmayın

Hepinize Saygılarımı sunarım

Yorum bağlantısı
Anıl İmaca

Sadece merak etigimden depoyu doldurup yaklasik 45 km kadar uzun yolda kullandim arabayi. Cikisli inisli bir yoldu. Ama o kadar kastim ki rampalarda 60km ye kadar bile dustum. En fazla hizim 80 i gecmedi. Yol bilgisayarindaki anlik yakit degerlerine gore hareket ettim. Ve evet gercekten ortalama 100km / 5.5 lt yakalanabiliyor. Ama cok kastirmak gerekli. Kanser olursunuz. Yolda kamyoncular bile korna calip basinizin etini yiyor :rolleyes:))

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
çekici ile gönderdim bi süre sonra aradı karnk yemiş dedi bana.Tabi afarladım dedim hiç dokunma servise götüreceğim, götürdümde , servisin söylediği rakam yaklaşık 9 milyar masraf!!!!!!!!!!

ford focus 1.6 amb.

2000 Model

127000 km

O paraya focus alınır.. servisin dediğini boşverin siz ama sorunu anlamadım...

Krank mı sorunlu olan..

Yorum bağlantısı
Suat Sözbir
(düzenlendi)
Selam arkadaşlar Foruma yeni katırlım ve konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın lütfen.

Benim 2002 model Ford Focus Ghia Otomatik Vites Sedan bir aracım var ve aracım ile Yolda Seyir halindeyken Birden Devir Düşüyor Gaz yemiyor ve Stop Ediyor. Bu sorunu ilk başlarda Yüksek rakımlı yerlere (1500 ve daha yukarı ) çıkarken yapıyordu ve hava basıncından diye düşünüyordum şimdi Şehir içerisinde giderkende yapmaya başladı ve Bazen Çok sık aralıklarla yapıyor.

Sorunun ne oldunu henüz hiçbir Usta bulamadı Bilgisayara bağlanıyor Sorun yok Arıza vermiyor Ateşleme Bobini Bujiler Oksijen Kelebeği...vs.. değişip denendi ama sebeb bulunamıyor.

Bu konuda yardımcı olabilecek fikir sahibi bir arkadaş varsa sevinirim

Hepinize teşekkür ederim.

Arızanızın sebebi bulunmuş..Geçmiş olsun..Sevgiler..

tarihinde Suat S tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Lütfü Can Düzgören

Sayın Görkem bey ilginiz için teşekkürler ayrıca 1 ayı gecen süredir foruma giremediğim için yazınızı yeni gördüm.

Anlattığınız sorunla ilgili bir problemim yok şükür.

Ayrıca Yukarılara doğru bakarsanız sorunun benzin pompa motorunda bulunduğunu ve tamirini yaptırdığımı görebilirsiniz.

Yinede İlginiz için teşekkür ederim İyigünler Diliyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...