İçeriğe Yönlendir

İstanbul - Trabzon 1250 km Yol İzlenimi

Ömer Yüce

Recommended Posts

Ömer Yüce
(düzenlendi)

Yaklaşık 1 ayı geçik zaman önce ben dahil 3 kişi ve 100 kg yük ile yola koyulduk. İstanbul - Gerede arasındaki yol dilimini babam ortalama 110 km hızla gitti. Gerededen sonra ben kaptanlık pazubandını devraldım :) . Gayet sıcak ve bunaltıcı bi hava olmasına rağmen arabada tek bir sorun yaşamadım. Sadece bir şey gözüme çarptı. 90 km sabit hızla seyrederken kmyi kontrol ediyordumki birden devir saati düşer gibi oldu yaklaış 70 kmye kadar düştü hızlı şekilde tekrar 90 km çıktı. Üstelemedim devam ettim. Yolda ihtiyaç molaları dışında bir tek Samsun'da durduk. Samsunda 1 gün konakladık. Aşağı yukarı 15-20 km de şehirde gezmişizdir. Ertesi günü yola çıktıktan 20 km sonra ışık yandı. 30 - 35 km kadar gittikten sonra Opet'te durduktan sonra depoyu fulledik.

Araba İstanbul - Gerede arasında 110 km ortalama hız, Gerede samsun arasında 90 km sabit hızla kullandık. Klimayı hiç açmadık 3 kişi ve 100 kglik yükle toplam 800 km yol kat etti. Mazot fiyatını tamamen unuttuğum için hesaplarıma göre 6,7 litre yakıt (20 kuruş). Açıkçası bu rakam beni hiç tatmin etmedi.

Artı ve eksilere gelince; Artı olarak müthiş sağlam bir araba. Araba genş olduğu için hiç yorulmadım ve annem babamda öyle. Hatta Ford Ranger Hi-rider 143 PS 2.5 tdi motorla Trafiğe kapalı alanda kalkış yaptık. Kafa kafaya gittik ve buna çok şaşırdım. Hatta 100 km'den sonra geçtimde. Tabi o 2 ton ben 1.5 tondum :)

Eksi olarak aracı bakıma soktuğumda bir sprey yardımıyla bütün ses yapan yerler izole edilip tık ses kalmamıştı. Ta ki Trabzona gidene kadar. Aracımda bir orkestra kurulmuşçasına sesler geliyo :)

Bu arada Araba 1.8 Tdci Connect Toruneo 110 ps glx. Ve şimdi farkettimki konuyu yanlış yere açmışım :(

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Biraz fazla yakmışsınız..ben yaklaşık 3500 km yol yaptım ve yeni geldim..Muğla-kayseri-eskişehir üçgeninden sonra istanbula vardığımda aracın performansı gerçekten etkileyiyci...bazı yollarda 2,7 ye bile indi sabit 90km hızda.bu 2,7 lik olay konya ovasını bilenler bilir yaklaşık 3 saate yakın sanırım dümdüz bir yol.ama ortalaması 100 km de 4 litreyi geçmedi...yolun durumuna göre hızı biraz arttırdığımız oldu tabiki...

Yorum bağlantısı
Çağdaş Yalman

Benim focus benzinli iken İstanbul'dan fulleyip Samsuna kadar gitmiştim. Samsunda ışık yandı. Hatta Otobanda kaza oldugu için bir ara baya bi trafik çektik sonrada kaybettiğim zamanı kazanmak için ve arabayla ilk kez uzun yola çıktığım için denemek maksadıyla yüklenmiştim gaza.

Konu Transit / Connect / Ticari Araçlar bölümüne Taşınmıştır.

Yorum bağlantısı
Biraz fazla yakmışsınız..ben yaklaşık 3500 km yol yaptım ve yeni geldim..Muğla-kayseri-eskişehir üçgeninden sonra istanbula vardığımda aracın performansı gerçekten etkileyiyci...bazı yollarda 2,7 ye bile indi sabit 90km hızda.bu 2,7 lik olay konya ovasını bilenler bilir yaklaşık 3 saate yakın sanırım dümdüz bir yol.ama ortalaması 100 km de 4 litreyi geçmedi...yolun durumuna göre hızı biraz arttırdığımız oldu tabiki... ilk balık ben oldum sanırım :)
Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Uçakla gidersen tatil uçaktan inince başlar, arabayla gidersen marşa bastığın anda :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Uçakla gidersen tatil uçaktan inince başlar, arabayla gidersen marşa bastığın anda :)

+1 :)

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Trabzon'da decar var, 75 liraya 24 saatliğine dizel araba veriyorlar kasko vs dahil..

Ayder'e de gider Sümela Manastırı'na da Uzungöl'e de :)

Yorum bağlantısı
Amaç Keskin
Trabzon'da decar var, 75 liraya 24 saatliğine dizel araba veriyorlar kasko vs dahil..

Ayder'e de gider Sümela Manastırı'na da Uzungöl'e de :D

cabin crew, slides arm and cross check

Yorum bağlantısı
Haluk Şahiner

İstanbul-Fethiye-Alanya-Niğde dörgeninde toplam 2750 km yol yaptım. Muğlaya kadar ortalama 5,2 litre yaktı. istanbula geldiğimde ortalama 5,8 olmuştu. Klima sürekli açıktı. cok sakin kullanmadığım doğru ama bu kadar da fazla yakmamalıydı. şehir içi ortalamam zaten 6,4.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ayder'e de gider Sümela Manastırı'na da Uzungöl'e de :D

Benim uçakla Trabzona gitmem 1 gün sürer...

Otomobille 12 saatde Aydere çıkmış olurum...

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Maalesef Nevşehir'e uçak az..

Ama arabayla 12 saatte gitmektense 11 saat bekleyip 1 saatte gitmeyi tercih ederim..

Yorum bağlantısı
Amaç Keskin

Sivil havacılıkta ilerleme var, yakında bombardier misali küçük uçaklarla bu hatlar da açılır, bir de rent a car sektörü geliştimi deyme keyfe...

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
(düzenlendi)

Rent a car büyük şehirlerde süper ama küçük yerlerde köşebaşı rent a carları var..

Büyük bir firma olmadan araba kiralamıyorum. Adamların bir gözü kalk gidelim derken diğeri otur diyor :D

Bir de decar da arabayı bir ofisten alıp diğerine bırakınca geri dönüş ücreti vs almıyorlar. Trabzon'dan al, 24 saat sonra Samsun'da bırak yine aynı fiyat.

tarihinde Serkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ömer Yüce

Aslında uçakla gitmek mantıklı 1 saat 20 dakka güzel bi zaman ama uçaktan indikten sonra yaya trafiğini yaşıyamam. Ben Trabzon havalimanına yaklaşık 80 km uzakta kaldım (Çaykara). O yüzden araba daha mantıklı. Ben 90 km sabit hızla gitmeme rağmen o yol çekildi yani hiç sorun veya sıkıntı yaşamadım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...