İçeriğe Yönlendir

ÖTV - MTV

Utku Çay

Recommended Posts

Utku Çay
(düzenlendi)

Ülkemizde uygulanan ötv oranlarından dolayı birçok aracı düşük hacimli motorlarla satışa sunulmak zorunda kalınıyor. 1.6 motorlu avensis, mondeo gibi. hatta değişik motor çeşitliliği sunulabilecek arabalar tek motorla satışa çıkıyor. Mesela ABD'de 1.8 ve 2.4 corollalar satılırken, maalesef ülkemizde 1.6 motorla satışa çıkarılıyor.

Artık ötv oran çeşitliliğini kaldırmak ve otomobillerde tek model ötv oranına geçme gerekliliği gelmedi mi? Bunun olması için ne yapmalı ?

Ayrıca mtv fiyatlarının motor hacminden değil kasko oranları üzerinde belirlenmesi daha doğru olmaz mı?

tarihinde Utku tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Petrolü dışardan alan bir ülke olarak, küçük motor kullanımının özendirilmesi son derece normal... V8 ile 1.3 aynı vergiyi vermesin tabii. Bence asıl sorun aradaki uçurumda. 2.0 motor alan da lord değil sonuçta..

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Bizde de vergi emisyona göre alsınsa nolur? :huh:

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Utku Çay
Bence asıl sorun aradaki uçurumda. 2.0 motor alan da lord değil sonuçta..

+1k

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bizde de vergi emisyona göre alsınsa nolur? :huh:

Zetec motorlardan vergi alamazlar... :)

İkinci elde fordlar tavan yapar... :)

Yorum bağlantısı
Utku Çay
(düzenlendi)

Şu anda 1600cc altında %37, 1601-2000 arası %60, 2000 cc üstünde %84 ötv oranı. bu oranların hepsini %40 yapsınlar, firmalarda arabalara istedikleri motorları koysunlar

zaten bu devletten vergi almamalarını beklemek yanlış olur ama en azından oran tek olsun !

tarihinde Utku tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Can Karacaer
Sıkıntı ÖTV'de değil. Sıkıntı MTV'de. 2000 motorun üzerinde MTV çok ciddi artıyor. Alanlar araç fiyatından önce MTV'sine bakıyor. ÖTV ise firmalar açısından bir yük değil. Araç satılana kadar ÖTV tahakkuk etmez. Araç satıldığı anda yatırılıyor.

Alıcının cebinden çıkıyor o para sonuçta, ne zaman tahakkuk ettiği ne ilgilendirir beni :kutlama:

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
Utku bey satıcılar arabaları getirsin demiş. Ben de getirmemelerinin sebebi ÖTV değil MTV'dir dedim. Zira ÖTV satıcılar için bir yük değil. Türkiye'de araç alırken ÖTV'sinden ziyade MTV'sine bakılıyor.

Fiyat kol gibi olunca satılmıyor. Dönmeyen maldan büyük yük yoktur. üstelik 3-5 tane satılacak model için teknik destek falan derken, hiç getirmiyorlar...

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin

Ben onu bumu bilmem ama bu memlekette en iyi vergi memurlardan ve işçilerden alınıyor adam oğlunun sünnetine helikopter kaldırıyo asgari ücretli kadar vergi ödüyor

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ben onu bumu bilmem ama bu memlekette en iyi vergi memurlardan ve işçilerden alınıyor adam oğlunun sünnetine helikopter kaldırıyo asgari ücretli kadar vergi ödüyor

Bu konuda süregelen çok benzetmeler, gönderimler yapılmıştır...

DMDYD

Yoluncak kaz

Güdülen koyun vb :D

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Vergi sistemi adaletli değil... Bu da baştan anayasaya aykırı zaten, bu şartlar altında sistemin detaylarını tartışmak abes...

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Oğluna helikopter tutan adamın 8 katı vergi ödüyorum ben... Yapışın yakasına.

Ama belki 8 kat zenginimdir, devletten iyi mi bilecem :D

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Abicim çok teknik konuşuyorsun, hikaye onlar...

bordrolu çalışanı yolacaksın, kuyumcudan bahşiş misali gönlünden ne kopmuşsa... Sen onunda gerçek gelirinin %35'ini benim gibi gasp et, sonra verginin yasal dayanaklarını konuşalım...

Can, ben kimlerin yakasına yapıştım bi bilsen. Adam mahkemeye çıkıyor ve şöyle diyor :" yok benim böyle bir gelirim". Mahkeme diyor ki :" adamdan daha mı iyi bileceksiniz. Yokmuş." Bunlar gerçek. Uydurma değil.

Adaletsizlik budur işte... O zaman ben de beyanla gelir bildireyim, ayda 50 lira maaş alıyorum abi...

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
-Senin gerçek gelirin, gelirinin tamamı. Onunkisi ise iki ayaklı. Biri kazanç, diğeri maliyet. Adam hem kazancı gizliyor. Hem de maliyeti şişiriyor. Haliyle gelir az gözüküyor. Kazancın gizlendiğini ve/veya maliyetin şişirildiğini ispat edemezsen ki bu tarz küçük işletmelerde bunun ispatı çok çok zor. Mahkeme her halükarda düşürüyor. Almanya ile fark burda. Almanya'da makul olmayanı vatandaş izah eder burada sen ispatlamaya çalışıyorsun ki kanun maddeleri hem almanyada hem bizde benzer.

Sadece küçük işletmelerde mi. Eski işyerimin az çok gelir gider dengesini ve büyümesini biliyorum. Shengen için vergi levhası fotokopisi verdiler; zarar... oldu canım yedik bizde. Onun için yabancılar gelip ortak oldu...

Bu şirketi Deloitte gelip denetliyor, sonra vergiciler gelip denetliyor. Hiç birine Jeep Commander'in kiralık şirket aracı olması garip gelmiyor mu?

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Abicim şu konuda hemfikir miyiz?

Mesela vergide asgari geçim indirimi uygulaması sosyal adaleti sağlarken vergi adaletini çok kazanan aleyhine bozar. Bunu tartışmak teknik bir konudur, anayasadaki adalet kavramıyla açıklanamaz, detaydır.

Öte yandan kurumlar vergisi alma yöntemleri detay falan değildir. devlet uyuyor değil, resmen uyku hapı alıyor...

ben para kazanıorum, vergi diye yarısını kesiyorsun. Kalanını harcarken ötv kdv yarısı gene devlete, reelde 1/4'ünü harcıyorum.

Öteki adam kazanıyor, kişisel harcamalarını şirket adına yapıyor. elde birlşey kalmadı devlet babayı aldı. Üstelik harcamasının KDVsini bile mahsup edebiliyor. Neredeyse %100'ünü gelir olarak kullanıyor...

Buna göz yuman devletin hangi kurumuysa anayasaya uygunsuz hareket ediyordur. Belki değiştiremezsin ama en azından savunma...

Birçok şirkette genel müdüre maaşa karşılık, lüks araç, ev kirası, çocuklarının özel okul taksidi gibi yan ödemeler yapar, çok ciddi vergi avantajı sağlar. Amerika'da şirketler bunu yapmaz çünkü o verilen aracı değil gider göstermek, onun aylık değeri sanki maaş ödemesiymiş gibi kabul edilip vergilendirilir. Demekki istenirse oluyor...

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
Yani birinci sırada temel gıda daha sonra muhtelif gıda, temizlik malzemeleri, akaryakıt, elektrik, su doğalgaz diye gider bu liste benim için tabi.

Bende bu sıra yemek, yakıt, giyim, kasko, lastik, bakım diye gidiyo :dil:

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
var mısınız yokluk çekmeye? Var mısınız var olan servetinizin 4/3'ünü bir ideal uğruna harcamaya?

Efendim?

Duyamadım?

Bunun arkasından da şöyle bir yorum gelir genelde... "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın. Ama işte her şekilde dokunduruyo meret" :dil:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...