İçeriğe Yönlendir

EGR valfi temizliği

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Aykut Gürkan

Bir kaç aydır arabanın sesinde bir artış vardı. Ben hep egzost bağlantılarında kaçak gibi yorumluyordum. Son Alanya seyahatinden sonra baktırmaya karar vermiştim. Bugün Pendik oto sanayideki Yavuz otoya götürdüm. Oradaki başteknisyen (Tamer adlı genç bir arkadaş, Doğan otodan ayrılıp gelmiş) ile beraber kontrol ettik. Vites boşta iken gaza yüklenince çok abartılı olmasa da siyah duman atıyor. Bunun sebebi EGR valfinin kirliliği olup ses de yaparmış. Temizlenmesi lazımmış. Ben zaten arabayı aldığımdan beri %97 (Son 4 depoyu PO'dan aldık) Opet kullandığımız için tetikte bekliyordum böyle bir şeyi. Benim anlamadığım, 2 ay evvel Şahsuvaroğlu'nda özellikle bu konuyu gündeme getirdiğim halde problem yok demiş olmaları. Kime nasıl güveneceğimi şaşırdım. Allah'tan arabanın garantisi 3 yıllıktı, bakalım bu işin ucu nereye varacak. Yarın arabayı bırakacağım servise. Hayırlısı bakalım...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Aykut Gürkan
(düzenlendi)

EGR valfi temizliğini de 90k olduğu zaman yaptıracağım. Şu an için abartılı bir rahatsızlığın olmadığına karar verdik.

Asıl önemli olan benim için varolan tıkırtı sesinin giderilmesiydi, sonunda o meşhur ses de kayboldu. Bu konuda Yavuz oto'daki Tamer beyi kutluyorum. İnat etti ve sesin kaynağını buldu. Hem de sadece o ses değil varolan ama ne hikmetse benim hiç duyamadığım başka bir sesleri de giderdi. Bu işler için öncelikle bagajın içindeki sol plastik aksamı söktü. Orada alarmın parçaları ve kabloları vardı. Ama sesin kaynağı o değildi. İkinci olarak arabanın arka bagaj kapağı üzerindeki plastik rüzgarlığın bagaja değen kısımlarını kağıt bantla iyice bantladı. Sonra bagaja oturdu, ben arabayı kullandım ve keşfe çıktık. İlk keşif sonrası hem sesin kaynağını tespit etti hem de ekstaradan amortisör üst kapağından gelen sesi de bana ispatladı. Sonuçta amortisörün de değişmesi gerektiği çıktı. Bu işleri 2 hafta evvel yapmıştık. Ancak ellerinde o an için amortisör yoktu. O iş bu haftaya kaldı.

O meşhur tıkırtı sesi de sol arka çamurluğun davlumbazından geliyormuş. Klipsleri gevşekmiş meğer. Klipsler yerine oturtulunca ses kayboldu. Ne kadar rahatladım anlatamam. Özellikle otobanda giderken arkada oturanların kafası şişiyordu. Ben bile önden net olarak duyabiliyordum o melun sesi. Bir de söylemeden geçemeyeceğim, kapı içi lastiklerine de film uygulaması yapıldı. Tümseklerden geçerken arabanın esnemesi ile birtakım plastik aksam gıcırtısı duyuluyordu. Ben bunu 3 yaşındaki arabada sıcaklık farklarından plastiğin genleşip büzülmesindendir diye tahmin edip fazla önemsemiyordum. Meğer o da kapı içi lastiklerindenmiş. O sesler de gitti. Araba neredeyse ilk günkü sessizliğine büründü. Çok mutluyum çok. :)

Amortisör ve 75 k bakımı hariç diğer işlemler için yaklaşık 3-4 saat uğraştılar ama para almadılar sağolsunlar.

Fiyatları bakım ücretleri kısmına yazacağım.

İnat ettin, bunca yıl opet kullanmana ne gerek vardı.... :)

Haklısın, son olarak Total aldım. Sanırım Total kullanacağım artık.

Paçalıkların egr ye etkisi olmuş olabilir mi :)

Valla paçalıklar yeni olmasa o tıkırtının sebebi olabilir diye düşünecektik ama bu ses neredeyse 3 yıla yakındır var. Paçalıklarımın günahını almayalım lütfen. :)

tarihinde Aykut G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan
(düzenlendi)
Bir kaç aydır arabanın sesinde bir artış vardı. Ben hep egzost bağlantılarında kaçak gibi yorumluyordum. Son Alanya seyahatinden sonra baktırmaya karar vermiştim. Bugün Pendik oto sanayideki Yavuz otoya götürdüm. Oradaki başteknisyen (Tamer adlı genç bir arkadaş, Doğan otodan ayrılıp gelmiş) ile beraber kontrol ettik. Vites boşta iken gaza yüklenince çok abartılı olmasa da siyah duman atıyor. Bunun sebebi EGR valfinin kirliliği olup ses de yaparmış. Temizlenmesi lazımmış. Ben zaten arabayı aldığımdan beri %97 (Son 4 depoyu PO'dan aldık) Opet kullandığımız için tetikte bekliyordum böyle bir şeyi. Benim anlamadığım, 2 ay evvel Şahsuvaroğlu'nda özellikle bu konuyu gündeme getirdiğim halde problem yok demiş olmaları. Kime nasıl güveneceğimi şaşırdım. Allah'tan arabanın garantisi 3 yıllıktı, bakalım bu işin ucu nereye varacak. Yarın arabayı bırakacağım servise. Hayırlısı bakalım...

Geçmiş olsun Aykut Abi. Reklamsız söyliyorum kesinlikle BP al. Total'de iyi. Ama TOTAL'ın yakıtı performans iyi avans sesi oluyor. BP her iki durumda en iyi neticeyi veriyor. dinle kardeşini sen. Tamer iyi bir ustadır. Kendisini çok iyi tanırım. Bir daha gidersen görürsen selamımı mutlaka söyle. Temizlenmesi lazım diyorsa güvenebilirsin. Dikkat etmen konu bu EGR valfi denen alet temizlenirken zarar görebiliyor. en fazlada 3 yada 4 defa temizlenebiliyor. Sonrasında arızalanıyor zaten. Benden sana tavsiye uzun süre öyle kullanmaman yönünde olur. Zira bu EGR valfi kaklışlarda vs arabayı zamanla zorluyor. bu sefer debriyaja baskı biniyor ve Turbo zamanla düzensizleşen motor çekişinden nasibini alıyor. enjektörlerde öyle. Benim bütün problemler bu EGR'nin düzensizliğindne başıma geldi. Ben üzüldüm sen üzülme.

Zaten forclubtr cam çıtalarımı çalmaya kalkışmışlar ve başarmışlar. ve çıtaları sökerken sürücü kapısını cam fitilini de kırmışlar. 57 YTL + KDV. vatana millete hayırlı olsun.

tarihinde Mehmet Mercan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan
kapı içi lastiklerine film uygulaması nasıl bişey?

Valla direkt uygulanırken görmedim açıkçası ama fitillerin üzerine sürülen bir sıvı olması lazım. Kauçuk fitillerin rengi parlak siyah oluyor, sanki her an ıslakmış gibi görünüyor, fitillerin birbirine değerken oluşan sürtünmeyi en aza indirerek hem fitillerin birbirine yapışır bir hal almasını hem de oluşan sesi minimize ediyor ha bir de rüzgar sesine etkisi var. Tüm ford yetkili servislerinde yapılabilen bir uygulama.

Geçmiş olsun Aykut Abi. Reklamsız söyliyorum kesinlikle BP al. Total'de iyi. Ama TOTAL'ın yakıtı performans iyi avans sesi oluyor. BP her iki durumda en iyi neticeyi veriyor. dinle kardeşini sen. Tamer iyi bir ustadır. Kendisini çok iyi tanırım. Bir daha gidersen görürsen selamımı mutlaka söyle. Temizlenmesi lazım diyorsa güvenebilirsin. Dikkat etmen konu bu EGR valfi denen alet temizlenirken zarar görebiliyor. en fazlada 3 yada 4 defa temizlenebiliyor. Sonrasında arızalanıyor zaten. Benden sana tavsiye uzun süre öyle kullanmaman yönünde olur. Zira bu EGR valfi kaklışlarda vs arabayı zamanla zorluyor. bu sefer debriyaja baskı biniyor ve Turbo zamanla düzensizleşen motor çekişinden nasibini alıyor. enjektörlerde öyle. Benim bütün problemler bu EGR'nin düzensizliğindne başıma geldi. Ben üzüldüm sen üzülme.

Zaten forclubtr cam çıtalarımı çalmaya kalkışmışlar ve başarmışlar. ve çıtaları sökerken sürücü kapısını cam fitilini de kırmışlar. 57 YTL + KDV. vatana millete hayırlı olsun.

Zaten Tamer 90000'de valfi temizleyelim diyor, ben de olur dedim.

E bir de BP'yi deneriz parasıyla değil mi? Seni mi kıracağız Mehmet. :p Zaten şu avans sesi türedi bizimkinde de, o yüzden yakıtı değiştirme kararı almıştım.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Erkan Yancar

aykut ben egr yi tamamen ipotal ettirdim.ses ve siyah duman kayboldu. bu cihaz zaten avrupa birliğinin zorlamasıyla konuluyormuş araçlara euro3 euro 4 muhabbeti.sadece zararlı gaz salınımını azaltıyormuş ama motoru mahvediyormuş.opet kullananlarda hep aynı sorun.shell in gtl ni öneriyorlar ama oda her istasyonda yok

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

GTL Kesinlikle ve Kesinlikle.. Sırf almak yol bile uzatıyorum. Herkese tavsiye ediyorum ama ilk başlarda fark gözlemlemeyebilirsiniz 1 yada 2 depo sonra farkı görürsünüz.

Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun, mehmet abi ne insanlar var :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...