İçeriğe Yönlendir

Pardus İşletim sistemi

Murat Çavaş

Recommended Posts

Cihan Tiftik

Valla ben de ciddi düşünmeye başladım pardusu. Win7 başta güzeldi de bi kaç update'den sonra saçmalamaya başladı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Valla ben de ciddi düşünmeye başladım pardusu. Win7 başta güzeldi de bi kaç update'den sonra saçmalamaya başladı.

+1 Şu anda verileri yedekliyordum... Basacağım formatı...

Pardus kursam.. :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Bu konudaki fikirlerim çoğu insanı kızdırıyor ama sene 2010, Windows XP kullanmak ne kadar mantıklı bilmiyorum.

Bilgisayar dandik olunca mecbur xp oluyor. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhasebe veya sigorta için kullandığın programlarda sorun çıkabilir abi. Ha web üzerinden çalışıyorsa bilemiyorum.

Eve kuracağım...

Sigorta programın VPN ile bağlanıyor...

Muhasebe programım muhtemelen çalışmaz bunda...

Çift işletim sistemi pardus ve win xp :nazar:

+1 Aynen yapacağım..

Kur kur mehmet abi kurrrrrrr :D

Yarısı indi bile... :p

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Millet bir dürtük mü bekliyormuş ne, o kadar da uğraşmıştık zannımca :D

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

Bende 2007 den 2008e kadar 1 yıldan biraz fazla pardus kullandım fakat microsoft office ve photoshop taki yeteneklerimi kaybettiğimi anlayınca mecburen (tekel piyasası!) geri döndüm win'e. Tabi photoshop pardusa kurulabiliyor ancak çok eski bir sürümü kuruluyor ancak veya alternatif olarak gimp var fakat 3 çekşrdek yapıdan oluşan o programı kullanmak farklı bir uzmanlık gerektiriyor, office alternatifi olarak open office var fakat şirketler genelde office üzerinden yetenek istiyorlar. Pardus kullanıcı için gerçekten çok güzel bir program. Herhangi özel bir program kullanmıyorsanız winde çalışan mutlaka pardusu tecrübe etmenizde fayda var çünkü; ihtiyacınız olan tüm programlar tek bir cd ile kuruluyor. wine göre kullanım oranı daha az oldugu için daha güvenli. Pardus kullanan arkadaşlar mutlaka müzik dinlemek için audacious kursunlar 2x stero özelliği var hayatımda duyduğun en net en berrak dijital müzikti. Amorak ı beğenmiyorum ama media playere göre başarılı olduğu tartışılmaz, kodek aramak zorunda kalmıyorsunuz :D

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Ki küçük bir bilgi: Şu anki amarokun sıfırdan tekrar yazılmaya başlanıp eksikliklerinin çok olduğunu unutulmamalı, ve halen daha kaliteli, bir de eksikliklerin bittiğini düşünün :D

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
Ulusal işletim sistemi tanımı tamamen palavra. Yok öyle bir şey. Pardus bir Linux dağıtımıdır. Bırakın çekirdeğini kabuğu bile ulusal değildir. KDE masaüstü yöneticisini kullanmaktadır. Bunlarda anormal bir şey yok. Anormal olan "Ulusal İşletim Sistemi" olarak lanse edilmesi.

Haklısınız linux ve kde kullanıyor ancak "ulusal işletim sistemi" dememizde teknik açıdan hiçbir sakınca bulunmuyor, şuan Pardus olarak tam anlamıyla tubitak tarafından ne katıldı bilmiyorum ama böyle bir organizasyonla insanları win tekelinden çıkartmak için girişimde bulunulması bile yeter. İnşallah tüm devlet daireleri Pardusu kullanmaya başlar, önce buradan başlamak gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

Yavuz bey teknik açıdan sakınca yok dememin sebebi gnu lisanslı olmasıdır. Ubuntu konusu ise bu hep tartışmalıdır evet ubuntu daha köklü ve başarılı bir yazılım ancak normal internet kullanıcıları için Pardus her açıdan yeterlidir, debian, suse, redhat, centos vs farklı uzmanlık alanları gerektirir ve ihtiyaca göre kullanılır. Farketmez benim amacım insanlar freedos kavramını pek bilmediği için her aldığı pc de bilinçsiz olarak Bill amcaya 90-300tl para vermesin yeter :D

Yorum bağlantısı
Vural Dirimeşe

Birkaç yıldır masaüstü bilgisayarımda çeşitli linux sürümleri denedim. En son pardus 2009.1 i de yükledim. Bence çok başarılı olmuş. Her donanımı sorunsuz tanıyor ve tüm gerekli programlar yükleniyor. Eğer eşim de aynı bilgisyarı kullanmasaydı sadece pardus yeterli gelirdi bana. Ama eşim alışkanlıklarından vazgeçemediği için pardus ile birlikte XP ve win7 de yüklü. ve onlar malesef orj. değil.

Ben genel olarak pardusu ubuntudan daha çok beğendim. Bir aralar da gelecek linux vardı. hatta ben destek olsun diye 2.0 sürümünü satın bile almıştım. CD leri hala durur. Çok cüz'i bir fiyata satılıyordu. Netbook için de ubuntu netbook remix sürümünü denemiştim ama o da çok hoşuma gitmedi. Onun yerine jolicloudExpres isimli windows üzerinden yüklenen bir ubuntu versiyonu mevcut açılışa kendine ait bir seçenek sunuyor ve oldukça başarılı. Gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Emperyalistlere vereceğimize ,kendimiz bir şeyler yapalım. Her ne kadar çekirdek yabancı olsa da olsun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...