İçeriğe Yönlendir

Focus I hoparlor

Hakan Amasyalı

Recommended Posts

Hakan Amasyalı

Merhabalar herkese.

2004 model GHIA Focus'umu yeni aldım sayılır 5-6 ay oldu. Ama aldığım arkadas sanırım ses sistemiyle biraz uğraşmış ve hoparlörlerde deişikliğe gitmiş sonra da bana sattığında ses sistemini topladığını söyledi bende tamam dedim. Gelelim soruna...

Arabanın ön kapı hoparlorlerinden şikayetim yok orjinal olup olmadığı hakkında bi fikrim de yok. arka kapı hoparlorlerinin yerinde ise yeller esiyor :mellow: bagaj üstündeki rafta 2 tane hoparlor var 6x9 boyutunda onların da sadece tiz i çalışıyor hoparlor çatlamış dediler. arka koltukta oturanlar için sesin normal seviyesi önlerde oturanlara çok yüksek geliyor. durumu düzeltmek için hoparlor almaya karar werdim raftaki hoparlorleri Sony XS-F6935 oval modeliyle deiştirmeyi düşünüyorum ama kapı içlerinin boş kalması da canımı sıkıyor kapı içine de Sony XS-F1735 yuvarlak modeli düşündüm ama bu konuda aklıma takılan bikaç soru var

1) 6000 CD RDS EON teybe 6 hoparlor bağlamak mümkün mü?

2) Arka kapılar için 5x7 inch aramak yerine 16.5cm modellerin MDF ile olacağını yazmışlar bi çok yerde bu MDF olayını her yer bilirmi? özel ya da tavsiye edilen bi şekli var mı?

3) Fazla masraf etmeden bu işi halletmek istiyorum. çok yüksek ses deil ama kaliteli, net ve arac içinde homojen ses e ihtiyacım var bunun için bahsettiğim 2 hoparlor sizce nasıl ? hoparlorler bunlar

http://www.estore.com.tr/estore/Products.a...05892(43000000)

http://www.hepsiburada.com/productDetails....d=otsonyxsf1735 Teşekkürler şmdiden.. ^_^

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Anladığım kadarı ile aracınız hb. Önceki sahibi sesi biraz iyileştirmek için, pandizoda oval hoparlör takmış ki iyi yapmış En hesaplı maliyetli çözümdür. Ancak arka kapıdaki hoparlörleri çıkardığını sanmam. Teybin arka çıkışlarını pandizoddaki hoparlöre vermiştir. 6000 teybe 6 hoparlör bağlamak teknik açıdan extra ses getirmez. Benim önerim şu olurdu:

Arka kapıda orjinal hoparlörlerin var olduğunu varsayarak:

1. Beğendiğiniz 6x9 u alarak pandizoda takın (bu tek başına yeterli gelmez ise)

2. Ufak bir anfi alın, teyp çıkışını anfiye çeviren bir cihaz ile, 6x9 ları besleyin.

3. Arka hoparlörlerin kablosunu geri takın (muhtemelen 6x9 lardan teybin arkasına hoparlör kablosu çekilmiş ve arka çıkışlara giden kablo kesilerek montaj yapılmıştır) , böylece teybiniz 4 kapıyı besler, anfi de 6x9 u.

Ama aynı anda paralel bağlantı ile arka kapı ve 6x9 u beslemeyin zira kapılardaki güçsüz olduğu için ses bozulacaktır.

Yorum bağlantısı
Hakan Amasyalı

teşekkür ederim.

kapı içlerini söküp bakmadım ama camlar açıkken kapılar kapatılınca (ki genelde binen insanlar pek dikkatli davranmazlar kapı kapatma olayında) cam biyerlere çarpıyormuş gibi bi ses geliyor hele ki biraz hızlı kapatlınca artık bi camın eksik olduğunu düşünüyorum o yüzden olmadığını düşündüm 6 hoparlörü biraz da bu yüzden istiyorum arka pandizot u deiştirmek zor iş biraz çıkma sordum 150 YTL dediler kapıda da anlattğım olay var extra sesten ziyade sesin daha iyi dağılması açısından iyi olmaz mı hem kapılar + pandizot?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Pandizoda 16cmlik ufak bir hoparlör takılı olsa idi, paralel bağlantı olabilirdi, ama kapı içleri ile paralel bağlayacğınız 6x9 için sesi çok açmanız lazım ki o zmaan kapı içleri zangırdar. Kapı döşemesini sökmeden hoparlör kontrolun yöntemi var: Karanlıkta, el fenerini hoparlör ızgarasına tam dayayın ve içini görün.

Yorum bağlantısı
Hakan Amasyalı

söylediğinizi yaptım ve arkalar boş :D bi insan bunu neden yapar yau orjinal hoparlorünü koy dursun.. benim de aklıma bile gelmedi hoparlör kontrolü yapmak ilginiz için teşekkür ederim çağlar bey size başka bi sorum olacak amfi alın dediniz ya biraz araştırdım küçük amfileri 2-3-4 kanal gibi çeşitli amfiler var bu kanal denilen şey ne işe yarıyor 2 kanal amfiye 2 hoparlor mu bağlanıyor? ya da hoparlorun 2-3 vs yollu olmasıyla mı ilgili bilginize ihtiyacım var ^_^

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Anfilerin giriş ve çıkışları ile alakalı. Normalde her girişe bir çıkış düşer. 2 kanal ise 4 hoparlör bağlanır yani 2 takım ancak o zaman anfiye 2 giriş yapmalısınız yani ön - arka gibi. Hoparlörün 2 yollu olması= normal membran + 1 tiz, 3 yollu= normal membran + 2 tiz.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Çağrı Harman
Anfilerin giriş ve çıkışları ile alakalı. Normalde her girişe bir çıkış düşer. 2 kanal ise 4 hoparlör bağlanır yani 2 takım ancak o zaman anfiye 2 giriş yapmalısınız yani ön - arka gibi. Hoparlörün 2 yollu olması= normal membran + 1 tiz, 3 yollu= normal membran + 2 tiz.

f1 lerin orijinal hoparlörleri kaç wattdır ?

Aynı boyutlarda kapıya takmak üzere kaç watt a yükseltilebilir?

küçük bir anfi ile sorun çözülebilir mi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Orjinaller 25 W

Besleyebildikten sonra, sığdırabildikten sonra her wattı takabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

4 kapıda 5x7 lik ovaldir ama pahalıdır, yani bolca bulunan 6x9 ovallerden biraz daha ufağı, mdf den ara parça ile 16 cm kendinden tizli hoparlör tavsiye olunur.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Gökhan Uçak

dün ben de ön kapılar için 16.5 cm hertz marka coax. hoparlör aldım ancak kasnak olayını henüz halledemediğim için daha deneyemedim. umarım sonuç iyi olur. acaba daha önce bu işlemi yapanlar kaç mm lik mdf kullandıklarını söyleyebilirler mi. fazla kalın kullanıp sığdıramamak ya da ince kullanıp mıknatısı cama vurdurmak istemiyorum.

bu arada arka kapılar da aynı ebatta mı acaba ? arkaları da değştreceğim ama acaba onları da 16.5 cm mi yoksa 13 cm mi taksam diye karar veremedim. 13cm sizce uygun mudur yoksa yine 16.5 mi alayım. 13 cm deki amacım maliyet değil sadece farklı frekanslardaki verimden dolayı daha iyi ses alır mıyım düşüncesi. haliyle 13 cm ler orta ve üst frekanslara daha meyilli olacaktır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

16.5 cm gayet iyidir, mıknatıs derinliğini bilmiyorum ama kasnaksız TS6985 ler bile cama vurmamıştı. 1.2 lik mdf yeterli dayanıklı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Gökhan Uçak

teşekkürler cevap için. peki farklı boyutlar konusunda ne düşünüyorsunuz sizce ses kalitesi için iyi mi olur yoksa arkalara da aynı hoparlörden mi takayım. tam tersi de olabilir tabi 13 lükler öne 16.5 likler arkaya gibi.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ercan Ergül
Pandizoda 16cmlik ufak bir hoparlör takılı olsa idi, paralel bağlantı olabilirdi, ama kapı içleri ile paralel bağlayacğınız 6x9 için sesi çok açmanız lazım ki o zmaan kapı içleri zangırdar. Kapı döşemesini sökmeden hoparlör kontrolun yöntemi var: Karanlıkta, el fenerini hoparlör ızgarasına tam dayayın ve içini görün.

çağlar abicim bnde 500rds kasetcalar var (sedan) 4kapı hoparlorlerıde ıyı calısıyo bnde (1000wattlık) bass var bunu arka bagaja bağlamak ıstıyorum bunun ıcın ne gereklı..anfı lazım dimi ayrıca 5000rdsye bağlaya bılırmıyız hepsını bırden kaldırır mı?5000RDS nın anfi cıkısı varmıdır?

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Barış Üzümkuşu

Yeni başlık açmamak için konuyu hortlatayım dedim.Focus ghia'ların orjinal kabinlerinin markasını bilen var mı? Ebatları nedir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hoparlörleri FOrd markadır, Jbl üretimi diye bir rivayeti vardır, 5x7 ölçüsündedir.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
ilyas yücel

4 ohm 30 w bir tane buldum sol arka hoparlörüm patlakti . pc için satilansunny 5.1 ses sisteminin subwofer inin 4ohm 30 w olan hparlörünü taktım ses te en ufak bir problem yok

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Serkan Ünsalan

5x7 kaç cm yapıyor anlamadım gitti.hoparlöl patladı arka sol kapının değiştircem ne alacağıma karar veremedim 5x7 ne olduğunu bilmediğim için

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

oval hoparlörlerde 5x7 ve 6x9 diye geçiyor. siz 5x7 alacaksınız yani o zaten ölçü

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

focus 1 arka hoparlör değiştirecem uygun olan hoparlör link verebilirmisiniz bana hepsiburada tercihimdir.orjinallerine en yakın olanıda olabilir

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

focus 1 arka hoparlör değiştirecem uygun olan hoparlör link verebilirmisiniz bana hepsiburada tercihimdir.orjinallerine en yakın olanıda olabilir

yazmış oldukların ne olduklarını öğrendim yardımları için mehmet abiye teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

5x7 budur arkadaşlar.. ovaldir.. 7 inç boyunda 5 inç genişliğindedir..

hcx570.jpg

Oval hoparlörler 5x7 6x9 şeklinde ifade edilir ve bu boyutla satılır...

5x7 inç yerine 10 santim hoparlör takabilirsiniz ama şu şekilde kasnak yaptırmanız gerekir..

post-8740-1226961226.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...