İçeriğe Yönlendir

Arıza Bilgi Ekranı

Sait Ertürk

Recommended Posts

Sait Ertürk

merhabalar..arkadaşlar 98 mondi ghia aracımın arıza bilgi ekranında servis(sarı renkle anahtar işareti) uyarısı veriyor.. arabamın bakımları yeni yapıldı herhangi bir bakıma gerek yok. forumda biryerlerde bu lambanın nasıl söndürüldüğü yasıyordu ama aramayıp kolaya kçayım dedeim bilen biri link atarsa sevinirim.. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Muhtemelen bakımını yapınca resetlememişlerdir...

o lambanın yanında resetleme düğmesi var.. oraya kibrit çöpü gibi bişey sok ve resetle...

Yorum bağlantısı
Sait Ertürk

evet... ataç ucu ile denemek lazım ama kontak I yada II konmuru getirip 3-5 sn mi ne beklemek gerekiyordu galiba, tam ayrınıyı bilmiyorım deneme yanılma ile bulucağız artık.. ilgin için teşekkür ederim mehmet abi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kontak II de iken, ataş sokun , 5 s. bekleyin işlem tamam. 14.000 km veya 8 ay sayar, herhangi bir beyin bağlantısı yoktur. Süs gibi bir şeydir. Ben şeklini sevdiğim için uzun süre söndürmeden gezerim :)

Yorum bağlantısı
Sait Ertürk
Kontak II de iken, ataş sokun , 5 s. bekleyin işlem tamam. 14.000 km veya 8 ay sayar, herhangi bir beyin bağlantısı yoktur. Süs gibi bir şeydir. Ben şeklini sevdiğim için uzun süre söndürmeden gezerim :spiteful:

çağlar bey bende de psikolojik baskı yapıyor namıssız :) durduk yere niye yanıyor diye :spiteful:

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Sivri uçlu bir şeyle basılı tutun arabanın çalışıyor olması bir şeyi değiştirmez sönecektir.Yalnız bu işlemi dikkatli yapın çünkü: o ekran ince bir plastikten yapılmıştı ve çok az bir kısmı çerçeveye yapıştırılmıştır ,düşebilir.Panik yapmayın maun kısım sökülüp tekrardan yapıştırılabilir.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Muharrem Onur
(düzenlendi)

Merhaba ,

Forumda araştırdım ama bulamadım . Başka başlıkta açmak istemedim.

Benim aracın arıza bilgi ekranında bir kaç gündür çark işaretine benzeyen sarı renkli bir uyarı var. Dün bir ara kırmızı oldu sonra tekrar sarıya döndü. Acaba bu ne arzıasıdır ? İlla aracı bilgisayara sokmam mı gerekir bunun sebebini belirlemek için ?

Özellikle mondeo uzmanı sayın mehmet bey ve Çağlar bey'in yardımlarını bekliyorum..

tarihinde Muharrem Onur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

:)

Dış ısı 4 ve altına düşünce Sarı...

Dış ısı 0 ve altına düşünce kırmızı yanar...

Bende görmeye başladım onları

Yorum bağlantısı
Muharrem Onur

Teşekkürler mehmet bey , ama mantığını algılayamadım . Zaten yol bilgisayarında dış ortam sıcaklıgını sürekli gözlemleyebiliyoruz. Neden böyle bir şeye gerek duymuşlar acaba ...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yol bilgisayarlı araçlarda bu vardır..

Siz dış ısı göstergesi yerine saati açmış olursanız yoldaki buzu farkedemeyebilirsiniz diye düşünmüşler.. Bence iyi düşünmüşler...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Isı 4 derece altına düşünce ayrı bölümde önce sarı, 0 derece altına düşnce kırmızı kar işareti yanar sayın Özyürek, dikkatinize sunarım, Mondeo, üst segment.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

E ben ne demişim.. Sayın mondeo uzmanım...

Dün gece hepsini gördüm ben onların :)

Yorum bağlantısı
Muharrem Onur

mehmet bey, bu arıza bilgi ekranındaki ikonların hepsinin ne anlama geldiği bir adres var mı acaba ? Biri radyatör arızası ,diğerini siz söylediniz. Peki ya geriye kalanı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Burda mondeo kullanma kılavuzu var... Tıklayın

ekranhu0.jpg

Burda yazılı olmayanlar var sırasıyla yazıyorum....

Soğutma suyu seviyesi düşük...

Dış sıcaklık 4-1 derece arasında

Dış sıcaklık sıfır derecenin altında

Cam yıkama suyu seviyes idüşük

Arabanın bakım zamanı geldi...

Fren balataları bitmek üzere...

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...

Yeni konu acmak istemedim.

Benim radyatör uyarı ışığı bir kac sefer yandı ama baktım suyu eksiltmemiş.Işık yanıyor bir süre sonra kendiliğinden sönüyor.Ama hararet biraz yüksek oluyor.Normal yazısının L sine kadar ibre çıkıyor fakat sonra iniyor.

Bazende kontrol ediyorum motor cok sıcak oluyor ama hararet ibresi yerinden bile kımıldamıyor.

Nasıl bir yol izlemeliyim ilk önce nereleri kontrol ettirmem lazım?

Şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Soğutma suyu eksik ışığı yanıyorsa, muhtemelen rampalarda veya aracın önü yükseldiği zaman yanıyordur... Yada genleşme kabının altındaki müşürü bozulmuştur..

Ben müşürü değiştirmiştim...

Öncelikle, su seviyesini maksimum çizgisine getirip deneyin..

Motorun sıcaklığını yada motordaki 10 derecelik artışı anlamanız zor.. Bence hararet göstergesine güvenmek daha mantıklı...

Hararet; yükselmemesi gereken zamanlarda yükseliyorsa, bu ibre neden yükseliyor değil de bu hararet neden yükseliyor mantığı ile hareket ederek, hararetin sebeplerini arayın...

Termostat düzgün çalışmıyor olabilir, radyatör tıkalı olabilir, fan düzgün çalışmıyor olabilir...

Yorum bağlantısı

Mehmet abi ilgin için teşekkürler.Foruma üye olduğumdan beri tecrübelerinizden çok fayda gördüm.

Size iyi günler..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...