İçeriğe Yönlendir

Focus 1 orjinal teyp çıkışı için + ve - yi bilen !

Musa Can Koca

Recommended Posts

Musa Can Koca

Focus 1 makyajsız kasada kapılaradaki hoparlörlere gelen kablolarda hangisi + hangisi - bilen var mı?

Mavi ve Beyaz renklerdedir bu kablolar,ben renklerden anlayamadım :) bilen varsa yazarsa sevinirim

Birde yine eğer kimse bilmiyorsa benim bunu ölçerek bulma şansım var mı?

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

iki tane beyaz olandan düz olan + çizgili olan - dir,diğer aynı renk olanlarda çizgili olan - dir.

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
(düzenlendi)

Tansel bey sizden cevap gelmiş işin uzmanından :) ,hazır sizi yakalamışken bir iki bişey daha soruyum,bizim araçlarda kapı içlerinden hopalör kabloları görünmeden çekme şansımız var mı?

Ben baktığımda kablolar sonunda bir soket halini almış ve o şekilde giriyor aracın içinde ön atldan(soketler erkekli-dişili) gerçi sizde biliyorsunuz bunu,peki nasıl içeri alıyım hoparlör kablolarını? Tavsiyelerinizi bekliyorum?

Birde amplimi köprülüyeceğim 3 kanal sürüceğim kapılarda kullandığım kolonlar Jamo marka ev sistemleride dünya devi sayılır :) Tonlamasını çok beğendiğim için bunları kullandım(kıyasladıklarım BMW nokia/harman kardon,Jbli,Alpine,Philips in kompnentleri) dinlediğim en iyi mid Jamolar oldu fakat bunlar 8 ohm empedanslı ev için yani bu yüzden paralel bağlayınca 4 ohm olucak ampli ve hopalörün uyumu ve verimi için, 4 ohm parelel olması daha verimli olur sanırım

Amplinin özellikleri aşağıda bir bakarsanız köprüleme için herhangi bir şey yapmalımıyım amplinin üstünde 4ch 3 ch ve 2 ch modları var

Birde benim 8 ohmluk jamoları parelel bağlamak için ikisinide amfinin bir kanalına girsem paralel bağlamış oluyorum değil mi? yani elektirikdeki gibi değil mi? :)

4 x 250W / 2 x 500W / 1 x 500W + 2 x 250W, Bridgeable High Power Amplifier, MOS-FET Switching Supply, Built in Low / High Pass X-over, Hi / Low Level Input, Thermal speaker Short Circuit Protection

Features

Low pass filter Yes

Screw type terminals Yes

Bridgeable Power 2 x 500 watts

Gain control Yes

Max Power Output 1000 watts

1 year warranty Yes

Bridgeable Yes

Low Impedance Load Capability Yes

RMS power 4 x 125 watts

Speaker Level Input Yes

Low input Yes

High pass filter Yes

tarihinde Musa Can Koca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
(düzenlendi)

Amplinizin rms gücü 4x125 watt,büyük ihtimal 4 ohm dadır ve 8 ohm da 60 wrms civarı verecektir,kapıya takacağınız 8 ohm hoparlörlerin rms güçleri 50-80 wrms civarında ise paralel bağlayarak 4 ohma düşürmenize gerek yok,ayrıyeten siz onları 4 ohma düşürmek için paralel bağlayıp tek kanala sürdüğünüz zaman mono olacaktır ve stereo kayıtlardaki sesleri duyamayacaksınız ki tavsiye edilmez.

3 kanal kullanacağım derken 2 kanalı bridge yapıp kullanacaksanız ampliyi 3 ch olarak seçmeniz gerekiyor.

Kabloyu ise fotoğrafda görüldüğü gibi soketin altından geçirebilirsiniz.

tarihinde Tansel Yavuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

Tansel bey köprüleyip kullanacağım stereo kullanacağım 2 Kanal +1 kanal bass ekleyeceğim

Sebebi 8 ohm olan hoparlörlerin parlelel bağlanınca distirsiyonunun yarıya düşüyor olması

En kaliteli hoparlörlerde bile distirsiyon en dandik Amfilerin distirsiyonundan çok çok daha yüksek!!!,gerçi kulak böyle detayları odyofil değilseniz pek anlamıyor :)

Bu yüzden aslında mümkün olduğunca çok hoparlörleri paralel bağlamak istedik

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
(düzenlendi)
Tansel bey köprüleyip kullanacağım stereo kullanacağım 2 Kanal +1 kanal bass ekleyeceğim

Sebebi 8 ohm olan hoparlörlerin parlelel bağlanınca distirsiyonunun yarıya düşüyor olması

En kaliteli hoparlörlerde bile distirsiyon en dandik Amfilerin distirsiyonundan çok çok daha yüksek!!!,gerçi kulak böyle detayları odyofil değilseniz pek anlamıyor :spiteful:

Bu yüzden aslında mümkün olduğunca çok hoparlörleri paralel bağlamak istedik

Musa bey sanırım bir yerde hata yaptınız,ohmaj düştükçe distorsion artar,yani kalite azalır ama çekilen watt artar.Ev sistemlerinde odyofiller bu yüzden 8 ohm hatta 16 ohm hoparlör kullanılır ki daha kaliteli müzik dinlensin.

Ampliler ise köprü yapıldığında thd oranları artarak daha kalitesizleşirler.

tarihinde Tansel Yavuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Bala

Ya ben anlamıyom bu müzik sistemlerinden. Birisi böyle herkesin anlayabileceği şekilde genel kavramları, ne, ne işe yararları ohmları falan anlatabilir mi? Mesela Tansel Bey :spiteful: biz de arşivleriz.

Yorum bağlantısı
Ruhi Gökhan
Ya ben anlamıyom bu müzik sistemlerinden. Birisi böyle herkesin anlayabileceği şekilde genel kavramları, ne, ne işe yararları ohmları falan anlatabilir mi? Mesela Tansel Bey :spiteful: biz de arşivleriz.

+1

:spiteful:

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
Musa bey sanırım bir yerde hata yaptınız,ohmaj düştükçe distorsion artar,yani kalite azalır ama çekilen watt artar.Ev sistemlerinde odyofiller bu yüzden 8 ohm hatta 16 ohm hoparlör kullanılır ki daha kaliteli müzik dinlensin.

Ampliler ise köprü yapıldığında thd oranları artarak daha kalitesizleşirler.

Teoride bu yanlış bir yaklaşım.. Çünkü ideal amplifikatörler yüke akıttıkları akım dikkate alınmaksızın limitlerine kadar aynı performansı sergilerler.

Ancak uygulamada durum farklıdır.

Düşük empedans, amplifikatörün kapasitesine ve kablo kesitine bağlı olarak toplam harmonik distorsiyonun yükselmesine neden olabilir. Diğer yandan pek çok amplifikatör hem 8 hem de 4 ohmla stabil çalışıp aynı performansı sergileyebilecek kapasitede tasarlanır. Bu durumda kalın kesitli ve daha iyi malzemeden üretilmiş kabloyla aynı distorsiyon performansı sağlanabilir.

Ancak, kaliteli hoparlörler 8-16 ohm olur yaklaşımı yanlıştır. Örnek;

http://www.sigmases.com/plist/hifispa.html

Sanırım Epos'un kalitesiz hoparlörler ürettiğini iddia etmek hata olur... Üstüne üstlük, 4 ohm olarak anılan hoparlörlerin minimal empedansları bazı frekanslarda 2 ohmun dahi altına düşer..

Şöyle bir genelleme yapmak daha doğru olur kanaatindeyim,

Düşük empedanslı hoparlörleri sürmek daha zordur. Daha kaslı amplifikatör yapıları gereklidir. Özellikle daha güçlü demedim farkındaysanız; DAHA KASLI... Yani yüksek akımları rahatlıkla sağlayabilecek yapıda olmalıdır düşük empedanslı hoparlörleri sürecek amplifikatörler. Tabii ek olarak daha kalın kesitli ve daha "iletken" malzemelerden yapılmış hoparlör kabloları da işin ekstrası..

Neticede düşük empedans, yüksek cihaz ve kablo maliyeti demektir. Aynı şekilde düşük hassasiyet de benzeri ek maliyetler getirebilir.

Bu manada, mümkün olduğunca yüksek hassasiyetli (>90dB) ve yüksek empedanslı (8ohm) hoparlörler seçmek, daha ucuz maliyetle daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar..

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hepsi doğru da, bizim arabalarda kullandığımız hoparlör-anfi-teyp gurupları için fazla teoride kalmıyor mu. Fiesta Van için F1 misali özel kauçuk malzemeden lastik üretmeye çalışmaya benziyor, yani ona gelene kadar...

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Teoride bu yanlış bir yaklaşım.. Çünkü ideal amplifikatörler yüke akıttıkları akım dikkate alınmaksızın limitlerine kadar aynı performansı sergilerler.

Ancak uygulamada durum farklıdır.

Düşük empedans, amplifikatörün kapasitesine ve kablo kesitine bağlı olarak toplam harmonik distorsiyonun yükselmesine neden olabilir. Diğer yandan pek çok amplifikatör hem 8 hem de 4 ohmla stabil çalışıp aynı performansı sergileyebilecek kapasitede tasarlanır. Bu durumda kalın kesitli ve daha iyi malzemeden üretilmiş kabloyla aynı distorsiyon performansı sağlanabilir.

Ancak, kaliteli hoparlörler 8-16 ohm olur yaklaşımı yanlıştır. Örnek;

http://www.sigmases.com/plist/hifispa.html

Sanırım Epos'un kalitesiz hoparlörler ürettiğini iddia etmek hata olur... Üstüne üstlük, 4 ohm olarak anılan hoparlörlerin minimal empedansları bazı frekanslarda 2 ohmun dahi altına düşer..

Şöyle bir genelleme yapmak daha doğru olur kanaatindeyim,

Düşük empedanslı hoparlörleri sürmek daha zordur. Daha kaslı amplifikatör yapıları gereklidir. Özellikle daha güçlü demedim farkındaysanız; DAHA KASLI... Yani yüksek akımları rahatlıkla sağlayabilecek yapıda olmalıdır düşük empedanslı hoparlörleri sürecek amplifikatörler. Tabii ek olarak daha kalın kesitli ve daha "iletken" malzemelerden yapılmış hoparlör kabloları da işin ekstrası..

Neticede düşük empedans, yüksek cihaz ve kablo maliyeti demektir. Aynı şekilde düşük hassasiyet de benzeri ek maliyetler getirebilir.

Bu manada, mümkün olduğunca yüksek hassasiyetli (>90dB) ve yüksek empedanslı (8ohm) hoparlörler seçmek, daha ucuz maliyetle daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar..

Kolay gelsin.

Sizin yazdıklarınızda teoride doğru bile olsa malesef pratikde hiç doğru olmuyor.Ev sistemlerinden pek anlamam,araç sistemlerindeki stereo ampliler genelde 4 ohm stabildir ve dolayısı ile 6-8-10-16 ohm stabil oluyor fakat 4 ohm da verdiği güç 100 rms ise 8 ohm bir hoparlör sürüldüğü zaman 50 wrms den fazla veremiyor fakat çok daha kaliteli ve istikrarlı çalabiliyor,ben 4 ohm hoparlör kalitesizdir demedim sesi 8 ohm olana göre daha çatallıdır daha çok rahatsız eder ki bizim sistemlerimizde midbasslarımız 4 ohm olmasına rağmen kullandığımız tweeterlar 6 ohm dur.Sub. ise genelde 2 ohm kullanıyoruz bunun nedeni ise 4 ohm da aynı gücü verebilecek amplilerin çok maliyetli olmasıdır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mevzu derin ve nefis dahil olayım: (Gerçek değerler) ohmlara fazla kafayı takmam zira msela max 50W8 ohm bir hoparlörü max 100W4ohm olarak da sistem kurarken hesaba katabilirsiniz.

Başka bir nokta: Frekans değerlei daha önemli, mesela ev içi tasarlanan hoparlörlerde genelde bas lar için hoparlörlerin cevap verebildiği frekanslar 100-160 Hz civarlarındadır, araba hoparlörleri ise 30-50 Hz dir. Ciddi bir Eq ile bu testi kendinizin de yapması da çok kolaydır.

İlave nokta: Pek duyulmamış bir noktada insan kulağının hoparlörlere olan mesafesi ile frekans algılama farkıdır. Bu bilimsel bir husustur ve zamanında Crx imde bu mesafe değerleri ile bir dizayn yapmıştım (bu uzaklık değerlerini kaybettim :) ). Sadece 2 anfi ile (GM4000 GM200) ve 4 sub + 2 woofer + 4 tiz ile araç içinde ciddi muazzam bir ses elde etmiştim, ön cam çatlamıştı ama değerdi :)

Yani bence frekans , ohmajdan daha önemli derim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...