İçeriğe Yönlendir

Merceksiz xenon sorunu

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Bazı sözüm meclisten dışarı kendini bilmezler yüzünden canımızı tehlikeye atıyolar. Özellikle suv tarzı yada büyük ticari transporter vb. takılan çakma xenonlar direk gözümüzü kör ediyor. Bu işi hakkıyla doğru konumlanmış mercekli fara uygulayanlar için denilecek hiç bişey yok. Hem performanslı hemde güzel bir görüntü elde etmiş oluyorlar ama diğerleri resmen cana kasıt suçu işliyor. Merceksiz çakma xenonlara hayır.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Far konusunda çok cahilimdir, benim C-Max'in farları halojen, gerçekten iyi bir aydınlatma sağlıyor, xenon'a çevirip çevirmemekte kararsızım.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

TÜV muayenelerinde ayırt edilebilse keşke. O zaman epey dökülme olur da bizim insanımız söktürüp muayeneden çıktığında gider bir daha taktırır :D

Yorum bağlantısı
Serkan Çok
TÜV muayenelerinde ayırt edilebilse keşke. O zaman epey dökülme olur da bizim insanımız söktürüp muayeneden çıktığında gider bir daha taktırır :D

+1

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Osram Night Breaker kullanıyorum.. merceksiz zenonlara ve çakma beyaz ampullere (şahin zenonu) karşıyım.. kimisi projektör misali göz alıyor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
özellikle sıkışık trafikte arkanızdan geliyorsa böyle bir görgüsüz, çekilebiliyorsanız sağ şeride çekilin ve sizi geçmesine izin verin. bence bu tür eklentiler trafik tarafından yasaklanmalı ve ağır para cezası uygulanmalı.

Bi de yol mu vereceğiz adama :bomb:

far kontrolunu yapmaz emniyet. Yapsa bi kere dolmuşlardan başlaması lazım. hepsi 100 watt. sis lambası yuvasında.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Tüv'den xenonla geçtim valla demekki benmkiler ayarlı :)

Hafif kusur :)

Ama asıl hata ordaki bir kriterin gözden kaçıyor olması.

Her farda farın karakteriyle ilgili kodlar bulunur. Klasik bir halojen farda HC/HR ifadesini gördüyseniz içinde halojen ampul var demektir.

Xenon ampul takılmışsa bu standardı bozduğunuzu gösterir. Bu kadar hassas kontrolü yapmazlar işte sorun bu. Zaten bakılsa bile hafif kusurdan yine geçer sonuçta her durumda bizim kadar hassas düşünülmüyor arkadaşlar :)

Yorum bağlantısı
Guest Mert Yeldan

İyi güzel diyorsunuzda,

Uzun yolda uzunları yakıyoruz yine önümüzü göremiyoruz, milletin kısalarla gittiği yolu ben uzunlarla gidiyorum o da bir yere kadar.

Her asfaltta fosforlu şerit yok yolu aydınlatmasa bile şeritler belli olsun. ama yok işte olmuyor her yerde

Mercek oturtup bir xenon kit de taktık mı daha bügün konuştum yapacak kişiyle bana maliyeti 700 lirayı buluyor.

Sonar angel far alıp xenon taksam diye düşünüyorum burdaki yorumları okuyunca yine umutlarım yıkılıyor.onunda maliyeti 550 lira xenonlarla birlikte

Geçen 150m aydınlatma mesafa mapüllü connect kullandım oda bi nebze faydalı ama uzunlarda yolu değil dağı bayırı aydınlatıyor.

Burda suç ampüldemi yoksa yansıtıcı çanaktamı anlamadım.

20 küsür milyar para veriyorsun önünü göremiyorsun.

Bir umut Xenon taksan mercek yok diye milletin gozunu alıyor küfür yemekte çabası.Uzunda oda dağıtıyormuş çanaktan dolayı. hadi buyur şimdi.

Ben nasıl aydınlanacam arkadaş. Fiat diyip teneke diyip almadığımız palio bile aydınlatma bakımından daha güvenli.

Hay senin gibi forda

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
İyi güzel diyorsunuzda,

Uzun yolda uzunları yakıyoruz yine önümüzü göremiyoruz, milletin kısalarla gittiği yolu ben uzunlarla gidiyorum o da bir yere kadar.

Her asfaltta fosforlu şerit yok yolu aydınlatmasa bile şeritler belli olsun. ama yok işte olmuyor her yerde

Mercek oturtup bir xenon kit de taktık mı daha bügün konuştum yapacak kişiyle bana maliyeti 700 lirayı buluyor.

Sonar angel far alıp xenon taksam diye düşünüyorum burdaki yorumları okuyunca yine umutlarım yıkılıyor.onunda maliyeti 550 lira xenonlarla birlikte

Geçen 150m aydınlatma mesafa mapüllü connect kullandım oda bi nebze faydalı ama uzunlarda yolu değil dağı bayırı aydınlatıyor.

Burda suç ampüldemi yoksa yansıtıcı çanaktamı anlamadım.

20 küsür milyar para veriyorsun önünü göremiyorsun.

Bir umut Xenon taksan mercek yok diye milletin gozunu alıyor küfür yemekte çabası.Uzunda oda dağıtıyormuş çanaktan dolayı. hadi buyur şimdi.

Ben nasıl aydınlanacam arkadaş. Fiat diyip teneke diyip almadığımız palio bile aydınlatma bakımından daha güvenli.

Hay senin gibi forda

Aracının boyundan büyük şeyi bekliyorsun o nedenle sıkıntı yaşaman normal. İyi bir aydınlatmayı ucuza elde edemezsin.

İlker ile temasa geçip mercek montajı için fiyat almanı öneririm. http://forum.geceucusu.com/index.php?showuser=553

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Bazı araçlarda far şapkası yok, bazı araçlarda da olduğu halde xenon uygulanırken kesiyorlar benimkinde3 şapka var ve önden bakıldığında öyle aman aman bi göz alma yok zaten en düşük ayarda kullanıyorum genelde daha farlardan dolayı sellektör almışlığımda yok... Başka araba alsam gene xenon takarım sarı farlı arabaya araba diyemiyorum malesef gerçekten önünü göstermiyo çünkü...

Bayram dönüşü istanbuldan düzceye Transporterla gelirken hava karardıktan sonra babama bıraktım arabayı sarı farlar cidden artık göstermiyor gibi geliyor... Xenonun en kötüsü bile en azından çizgileri belirgin bi yol yaratıyor... Bazı arkadaşlar kötülesede, haklı olsalarda vazgeçmem...

Karşıdakiler beni mi düşünüyo ki ben onları düşüniyim...

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Mercekli xenon iyidir, Eğer siyah zeminli ise dahada iyidir,birder uygun fiyata ve yeni aldıysanız çok daha iyidir.. :good1:

Çakma zenonlara, sislere ve ampüllere karşıyız..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)
...

Karşıdakiler beni mi düşünüyo ki ben onları düşüniyim...

Karşıdaki seni düşünmüyor olabilir ama kör olursa gelir üstüne çıkar senin :good1:

çok ışık lazım değil görmeniz için. Mesela ben sisleri yakarsam yolu daha iyi göremiyorum. Göz yola adapte olamıyor. Karanlıkta daha iyi. Göremediğinize inanıyorsanız ya çok hızlı gitmeye çalışıyorsunuz ya da görmüyorum sanıyorsunuzdur. Normalde gece sürüşünde zaten görmeden gideriz. karşımıza bişey çıkarsa görülür ancak. Yolu görmeye pek gerek yok şehirlerarası çünkü yol muhtemelen yerindedir. (şaka diye söylemiyorum gerçeken görmenize gerek yok, dag yolu felan değilse)

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Mert Yeldan

Şehirler arası yolda zaten onumu gormuyorum fosforlu parlayan şeritleri takip ediyorum.ZAten araç varsa ışığından anlıyoruz, ama köpek çıktımı şansın yok araca buyuk zarar verecek o hız.

Bide şeritleri parlamayan yollar var orda sürmek baya bir zor..Heryer 4şerit otoban değil ki.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Kendim için evet ama 700 lirada çok değil mi??

Allah muhafaza,bi kazadan sonra,"farlar iyi olsa görür atlatırdım" demek yanında lafı bile olmayacak seviyede bence. Ama bence fiestanın farları gayet yeterli,uzun yolda da kullandım,şehir içinde de. Eğer farın yeri aydınlattığını görmeden önünüzü gördüğünüze ikna olmuyorsanız,1 saniyeliğine farları kapatıp bi bakın. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)
Şehirler arası yolda zaten onumu gormuyorum fosforlu parlayan şeritleri takip ediyorum.ZAten araç varsa ışığından anlıyoruz, ama köpek çıktımı şansın yok araca buyuk zarar verecek o hız.

Bide şeritleri parlamayan yollar var orda sürmek baya bir zor..Heryer 4şerit otoban değil ki.

Yolun sağında bulunan mıcıra bakmanız lazım. Karşıdan gelenlere bakmadan kullanın, daha iyi gördüğünüzü anlayacaksınız.

Şunlara bak gözüme gözüme sürüyorlar diye gözünüz karşıdan gelene kayıyorsa bu alışkanlığınızdan vazgeçmeye çalışın.

Şu da var ki eskiden yollarda kedi gözleri çok daha iyi idi. Ancak çingeneler çocuklar bunları söke söke bozdular ve karayolları genel müdürü her kimse ışık ayarında yaptığı (muayene kusur meselesi) densizlikte olduğu gibi bunları da restore hiçbir zaman etmedi. Muhtemelen genel müdür araç kendi kullanmıyordur gece dar şehirlerarası ucubet yollarda. ucubet yoldan kastım mesela akhisar-soma arası gibi yerler. bir yandan çocuk çoluğun kullandığı maden kamyonları bir yandan traktörler mobiletler jawa lar arkadan otobüs, 20 ile giden hacı murat, yolda çukurlar tümsekler.. abes virajlar dar yollar ve mini köprüler.vs vs.

biraz hızlı gidiyorsunuz gibi bir his var içimde nedense..

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Mert Yeldan

Olayı cana yada mala dayandırıp 700 lira çok değil demek bence yanlış.

Az para değil hatta bir ailenin bir aylık geçim parası ve ben bunu tutup ford'un eksikliğini gidermek için harcayamam.Benim bir aylık maaşımın yarısından fazla bir miktar..

Çok mecbur kalmadıkça çıkmamaya çalışıyorum ama bayram ziyaretleri vs olunca el mahkumsun şehir dışına çıkmaya..

Cihan Bey,

Sorunum zaten kısalarda değil, uzunlarda..Aslında kısalardanda şıkayetcıyım ama far yukseklık ayarını biraz yukarı kaldırdım mı halledebiliyorum.Ama bu seferde uzunları yaktım mı sellektör yiyorum sürekli..

Müstehak bana bir daha farına lastiğine bakmadan araç alırsam.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Olayı cana yada mala dayandırıp 700 lira çok değil demek bence yanlış.

Az para değil hatta bir ailenin bir aylık geçim parası ve ben bunu tutup ford'un eksikliğini gidermek için harcayamam.Benim bir aylık maaşımın yarısından fazla bir miktar..

Çok mecbur kalmadıkça çıkmamaya çalışıyorum ama bayram ziyaretleri vs olunca el mahkumsun şehir dışına çıkmaya..

Cihan Bey,

Sorunum zaten kısalarda değil, uzunlarda..Aslında kısalardanda şıkayetcıyım ama far yukseklık ayarını biraz yukarı kaldırdım mı halledebiliyorum.Ama bu seferde uzunları yaktım mı sellektör yiyorum sürekli..

Müstehak bana bir daha farına lastiğine bakmadan araç alırsam.

300-400 TL'ye yapıyorlar mercek montajını, iyi fiyat vermişler sana.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Az para değil hatta bir ailenin bir aylık geçim parası ve ben bunu tutup ford'un eksikliğini gidermek için harcayamam.

Eksiklik değil de, donanım böyleymiş diyelim. Şart değil xenon far sonuçta.. :rolleyes:

Ama bu seferde uzunları yaktım mı sellektör yiyorum sürekli..

Uzunlarla gidenlere bende selektör yapıyorum...Yanlış yazdınız galiba... :)

Yorum bağlantısı
Guest Mert Yeldan
300-400 TL'ye yapıyorlar mercek montajını, iyi fiyat vermişler sana.

İlker beyle iki gün önce konuştum, bana maliyeti 700 lira.

300'e kim yapıyorsa konuşalım bi

Eksiklik değil de, donanım böyleymiş diyelim. Şart değil xenon far sonuçta.. :rolleyes:

Uzunlarla gidenlere bende selektör yapıyorum...Yanlış yazdınız galiba... :p

Xenon'u savunmuyorum ki, ne yapabiliri soruyordum :)

Evet uzunlarla gidiyorum yolu göremediğim zaman yakıyorum karşıdan gelen rahatsız oluyor budurumdada.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...