İçeriğe Yönlendir

Explorer alırken

Ufuk Şahin

Recommended Posts

Ufuk Şahin

Merhabalar;

Bir süredir forumu takip ediyorum ve gerçekten çok başarılı buluyorum... Lafı çok uzatmadan sizlerden tavsiye ve önerilerinizi rica edicem.

İzmir'de bir arkadaşımın ailesine ait olan hiç görmediğim 97 model bir Explorer a talip oldum(XLT). Araç birkaç yıl kadar kayıptı derken bulundu ve yaklaşık bir yıldır çalışmıyor ve 200 bin km. de. Arabadan iyi anlayan bir yakınım araca bakmaya gittiğinde malesef aküsü olmadığı için çalıştıramamış fakat kaporta ve boyasının iyi durumda olduğunu biliyoruz. Hafta içi bir akü ayarlayıp arabanın diğer masraflarını öğrenmek için tekrar bakmaya gidecek fakat forumdan öğrendiğim kadarıyla arabadan anlamakla explorerı bilmek çok farklı şeyler. Bu yüzden sizlerden ricam İzmir'de bana bu konuda yardımcı olabilecek çok iyi bir usta tavsiyesi... Birde aracın sol arka stop lambası,1 adet janta ve 4 lastiğe ihtiyacı var ruhsat kayıp olduğu için yeniden çıkacak fakat bunun içinde muayene gerekiyor bu halde geçmesi imkansız tabi yaklaşık 12 binlirada taksitlendirilmiş vergi borcu var (umarım taksitlendirildiği için temiz kağıdı alabiliriz?) stop lambasını çok ucuza buldum sıfır fakat Çin malı,yoksa orjinal mi almalıyım? Ayrıca jantlar kötü durumda parlatma ya da kumlama gibi bir işlem ne kadar a mal olur ve bir adet çıkma jant bulabilirmiyim bu konuda da tavsiyeleriniz olursa veya bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çin malı stop veya jant parlatmadan önce şu hususları düşünmek daha verimli olacaktır:

1. Araç sahibi size aracı bedelsiz, yani bedavaya vermeye razı mı?

2. 1-2 yıldır aracı kimler nasıl kullanmış?

3. Çalıntı kaydı düşülmüş mü?

Yorum bağlantısı
Ufuk Şahin

Aracı vergi borcu karsılığı almayı düşünüyorum tabi masrafları çok değilse,aracı kimin kullandığı belli ama nasıl kullandığı hakkında bir fikrimiz yok malesef.Araç için çalıntı ihbarı yapılmadığı için bir sorun yok.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Motoru-şanzımanı çok iyi kontrol ettirmek gerekir. 2 yıldır bakım yapıldığını- güzel benzin alındığını da hiç sanmam yani bence çok da ucuz sayılmaz.

Yorum bağlantısı
Ufuk Şahin

Açıkçası biz de tam olarak pazarlığımızı yapmadık. Motor veya şanzımandan kaynaklanabilecek büyük bir masraf yada sorun olursa bunu da pazarlığa dahil edebiliriz.Fakat şuan ki asıl sorunumuz aracın durumu hakkında detaylı bilgi alabilmek ve bunuda işinde ehil kişilerce yapılmasını istiyorum.Aracı ben almasam da satılabilmesi için bunları bilmek ve yaptırmak şart olacağı için bir şekilde arkadaşıma yardımcı olmak istiyorum.Daha öncede söylediğim gibi araç İzmir de ve aracın sahibi olan arkadaşım ve Ben Eskişehir de yaşıyoruz arkadaşım yarın İzmir de olacak ve bir şekilde bu sorunu çözmek istiyoruz.Tabi ki tavsiye ve önerileriniz ile birlikte...

Yorum bağlantısı
Ufuk Şahin

Malesef İzmir'e ben değil arkadaşım gelecek. Linkteki aracıda görmüştüm daha önce çokta beğendim fakat bu aralar sadece bahsettiğim aracı alabilirim. Tabi onuda gözüm keserse. İlginize teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bu araçlar maalesef vergiden ve Otosanın, Amerikan otolarındaki iş bilmez yedek parça düzeninden çok kaybetti.

Yorum bağlantısı
Ufuk Şahin

Bunlar da aracın bir hafta önce çekilen fotoğrafları.

dsc00385jm5.jpg

w800.png

dsc00384xx2.jpg

w800.png

dsc00386wj9.jpg

w800.png

dsc00387ib8.jpg

w800.png

dsc00388uw0.jpg

w3264.png

dsc00389az2.jpg

w3264.png

dsc00390kd7.jpg

w3264.png

dsc00394vz2.jpg

w800.png

dsc00395yl0.jpg

w800.png

Çağlar bey aracı İzmir'de gösterebileceğim bir yer tavsiye edebilirmisiniz ve bu aractaki parça eksiklerini orjinal olmayan parçalarla tamamlamak herhangi bir sorun yaratırmı sizce

Yorum bağlantısı
Ufuk Şahin

Ruhsatı yok fakat trafikte 97 model gözüküyor. Yıllar önce gümrükten alınmış.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bu resimdeki Explorer Otosan ithali değil, 95 bile olabilir ama madem 97 yazıyor öyle de olaibilir. Bence 12.000 Tl bedel başından geçenlerle beraber yüksek bir meblağ, dost acı söylermiş. Yazık olmuş...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bana kalsa uak durun derim, başınıza çokiş açar ve parçaydı servisti derken sinir olursunuz...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Malum kriz zamanlarından önce 97-98 temiz Explorer lar 18-22k TL aralığında müşteri buluyordu bilginize.

Yorum bağlantısı
Ufuk Şahin

Aslında başından geçenlere bakınca gerçekten almak akıl karı değil gibi fakat alsam da almasam da araçtaki sorunları bir şekilde öğrenmemiz gerekiyor... Malesef araçtaki problemleri öğrenmeden de kesin bir karar veremiyorum.Sanırım en iyi bilgiyi yarın aracı İzmir de herhangi bir ford servisine bırakarak alacağız.Bu arada şunu da belirtmeliyim fiyat konusunda kesin birşey konuşmadık hala,sizce bu durumda ne kadar eder?

Yorum bağlantısı
Ufuk Şahin

İlk masrafımız belli oldu: Şanzıman araç ikinci vitesten yukarı çıkmıyormuş tamirciye göre yaklaşık 4bin lira masrafı varmış... Aranızda bu tarz bir problem yaşayan varsa ve nasıl çözüldüğünü paylaşırsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Alyaprak
İlk masrafımız belli oldu: Şanzıman araç ikinci vitesten yukarı çıkmıyormuş tamirciye göre yaklaşık 4bin lira masrafı varmış... Aranızda bu tarz bir problem yaşayan varsa ve nasıl çözüldüğünü paylaşırsa sevinirim.

hocam araç adana otobana girerkenki gişelerde hiç bulunumu ordada aynısı 2-3 sene boyunca yattı renkte buydu ama gişeler taşınınca arabayıda göremez oldum moralim bozulmuştu niye bilmiyorum ama neyse vitesin 2 den yukarı çıkmama sebebi araç 4*4 lowda olmasın çünkü benim aracımda 1-2 ay önce 4*4 low konumunda takılı kaldı ve araç en fazla 90 civarı hıza çıkıyordu oda 2. vites galiba öncelikle aracın o konumda olup olmadığına bakın sonra şanzımana girin derim ben boşuna 4000TL vermeyin

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bu araçların arızalarında mekanik-elektronik sebepleri çok iyi ayırt etmek gerekir. Ayrıca 3 diferansiyelli bir araçtır, ve söz konusu beyaz Explorer için alınabilir bir araç demek maalesef çok zor.

Yorum bağlantısı
Ufuk Şahin

Bir süredir foruma giremiyor ve araçla ilgilenemiyorum fakat ben bu aracı almasamda çalışır ve sorunsuz hale gelmesini sağlamak istiyorum... Şanzıman işini İzmir'de halledip aracı diğer sorunlar için aracı İstanbul'a götürmeyi düşünüyorum böylece en azından kurtarıcı masrafından kurtuluruz. Yavaş yavaş çıkma parçada toplamaya da başladık. Çağlar bey explorer konusunda forumda bir arkadaşa Osman Bey'i tavsiye etmiş ve telefon numarasını vermiş. Bende görüştüm kendisiyle ve sorunu İatanbul'da çözmek daha kolay olacaktır diye düşünüyorum.Aracın Adana'da olma ihtimali vardı daha doğrusu heryerde olabilir çünkü İki yıl kayıptı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...