İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2001 hararet ve su eksıltme

Rana Olson

Recommended Posts

Rana Olson
(düzenlendi)

Merhabalar,

Aracimiz hafta sonu hararet yapti (buhar bile cikti). Suyunu doldurktan sonra tekrar yapmadi. Yinede bugun araci kontrolole goturdum... Bayigi bi isittik araci yinede haraet yapmadi. Kaldirip altini kontrol ettiler hic bir sizinti gorulmedi arabanin alti kupkuruydu. Fan da cok normal calisiyordu..Daha sonra son anda usta, ranyatorun koruklu (koruklu dedi harhalde emin degilim) kisminda haifce bi kirmiz pas lekesi mi gordu ne gordu bende anlamadim... Ha iste radyotorden dedi ama kesmis dedi su... ister buna tikayici dedi harhalde(bi sivi deligi bulup kapatiyormus) atariz yada radyoturu dergisitiriz dedi....

Anlamadigim noktalar:

Radyatorden su sizsa ole sak diye keser mi? Biz harretten sonra 190 km yol gittik (arada duruup su ekledik eksilltitmi bilmiyorum esim sanirim 5 lt doldurdu ama asirisi dolduruncada atiyormus zaten)....

Radyatoru degistirsek mi? yoksa o gecici cozum mu uygulasak mi?

Umarim anlatabilmisimdir!

Tesekkurler!

Rana

tarihinde Rana Olson tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı
(düzenlendi)

Motor suyunda bulunan antifriz in aşırı olması durumunda,içinde güçlü çözeltiler olduğundan sağlam yerlerden bile su zızıntısı olabilir,antifriz in rengide pembe olduğundan görülen sızıntı o renktedir..Aslında problem fazla antifriz den kaynaklanıyor olabilir, o yüzden derecesini ölçtürüp,eğer fazlaysa su ile dengeleyip tekrar gözlem altına alabilirsiniz..Normal ölçülerdeyse, radyatör kaçırmaya başlamıştır,değişmesi gerekir...Gerçi kaçaktan sonra bolca su ilavesi yapılmış,antifriz kaynaklıysa kesilmişte olabilir...

tarihinde Osman Dumanl? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bu delik tıkayıcı hangi yöntem ile buluyormuş suyun kaçtığı yeri :) As fargo kamyon devrinden beri motor parçaları artık değişti...

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

sanırım şu ürün gibi olanlar 10 lt suda etkili imiş bide gerçekçi ise güzell.

link

Yorum bağlantısı
Rana Olson
(düzenlendi)
Motor suyunda bulunan antifriz in aşırı olması durumunda,içinde güçlü çözeltiler olduğundan sağlam yerlerden bile su zızıntısı olabilir,antifriz in rengide pembe olduğundan görülen sızıntı o renktedir..Aslında problem fazla antifriz den kaynaklanıyor olabilir, o yüzden derecesini ölçtürüp,eğer fazlaysa su ile dengeleyip tekrar gözlem altına alabilirsiniz..Normal ölçülerdeyse, radyatör kaçırmaya başlamıştır,değişmesi gerekir...Gerçi kaçaktan sonra bolca su ilavesi yapılmış,antifriz kaynaklıysa kesilmişte olabilir...

Osman Bey'in yukarida soledikleri cok mantikli geldi.... SAnirim bir sure gozlemlemek gerekiyor.... Ancak merak ettigim konu bu Antifriz'in derecesi neden dolayi artiyor sadece zamanla su eksilmesinden mi yoksa baska sebeplerde mi var?

Birde bizim ustada siz buna atifriz kattiniz mi diye sordu aslinda bende ole baktim adamcagizin yuzune anlamadim tabi... Ama katmamistik ta zaten :) Ay Araba sahibi olupta arabadan anlamamak ne kotu birsey ya!

Tekrar tekrar soluyorum bu forumu bulduguma COK mutuluyum! Cevap verdiginiz icin cok tesekkurler....

Tesekkurler!

Rana

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Antifriz soğuk havalarda motor suyunun donmamasını, yaz aylarındaysa hararetin çabuk yükselmemesini ve suyun dolaştığı tüm sistemin pas ve korozyon olmaksızın temiz kalmasını sağlayan,ancak doğru orantıda suyla karışarak işe yarıyan bir sıvıdır...Derecesinin yükselmesi demek, antifriz in fazla olmasıyla orantılıdır..Antifriz fazla oldukça sıfırın altındaki çok düşük ısılarda motor suyunun donması engellenir..Suya karıştırılan antifriz az olduğu zamanlarda bu koruma,daha alçak değerlere taşınır...-15,-14,-11,-7 gibi...Sadece antifriz hiç bir işe yaramaz...

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal
Bu delik tıkayıcı hangi yöntem ile buluyormuş suyun kaçtığı yeri :) As fargo kamyon devrinden beri motor parçaları artık değişti...

Arkadaşın şahini radyatörden su sızdırıyordu,böyle bir ürün kullandı ve sızıntı kesildi,yıllarca sorunsuz bindi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Arkadaşın şahini radyatörden su sızdırıyordu,böyle bir ürün kullandı ve sızıntı kesildi,yıllarca sorunsuz bindi.

Çağlar servisçi, bilmez o radyatöre yumurta kırmayı falan.. :p

Yorum bağlantısı
Sait Ertürk
Çağlar servisçi, bilmez o radyatöre yumurta kırmayı falan.. :D

yanında bide sucuk deymee keyfine :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...