İçeriğe Yönlendir

Zaman Paradoksu

Emre Gülşen

Recommended Posts

Emre Gülşen

> George Carlin Amerika'da 70 ve 80 li yılların bir komedyeni idi. Biraz ağzı bozuk olarak bilinirdi. 11 Eylül den (9-11) ve karısının ölümünden sonra şöyle yazmıştı.

>

> Tarih içinde zamanımızın paradoksunu şöyle sıralayabiliriz :

>

> Daha yüksek binalarımız, ama daha kısa sabrımız var; daha geniş oto yollarımız, ama daha dar bakış açılarımız var.

>

> Daha çok harcıyoruz, ama daha az şeye sahibiz; daha fazla satın alıyoruz, ama daha az hoşnut kalıyoruz.

>

> Daha büyük evlerimiz, ama daha küçük ailelerimiz; daha çok ev gereçleri, ama daha az zamanımız var. Daha çok eğitimimiz, ama daha az sağduyumuz; daha fazla bilgimiz, ama daha az bilgeliğimiz var. Daha çok uzmanımız, ama yine de daha çok sorunumuz; daha çok ilacımız, ama daha az sağlığımız var.

>

> Çok fazla alkol ve sigara tüketiyoruz, çok savurganca para harcıyoruz, çok az gülüyoruz, çok hızlı araba kullanıyor, çok çabuk kızıyoruz, çok geç saatlere kadar oturuyor, çok yorgun kalkıyoruz, çok az okuyor çok fazla TV izliyoruz ve çok ender şükrediyoruz. Mal varlıklarımızı çoğalttık, ama değerlerimizi azalttık. Çok konuşuyoruz, çok az seviyoruz ve çok sık nefret ediyoruz.

>

> Geçimimizi sağlamayı öğrendik, ama yaşam kurmayı öğrenemedik. Yaşamımıza yıllar kattık, ama yıllara yaşam katamadık.

>

> Aya gidip gelmeyi öğrendik, ama yeni komşumuzla karşılaşmak için caddenin

> karşısına geçmekte sorunumuz var. Dış Uzayı fethettik, ama iç dünyamızı edemedik.

>

> Daha büyük işler yaptık, ama daha iyi işler yapamadık.

>

> Havayı temizledik, ama ruhumuzu kirlettik. Atoma hükmettik, ama önyargılarımıza edemedik.

> Daha çok yazıyoruz, ama daha az öğreniyoruz.

> Daha çok plan yapıyoruz, daha az sonuca varıyoruz.

>

> Koşuşmayı öğrendik, ama beklemeyi öğrenemedik. Daha fazla bilgiyi depolamak, her zamankinden daha çok kopya çıkarmak için daha çok bilgisayarlar

> yapıyoruz, ama git gide daha az iletişim kuruyoruz.

>

> Zaman artık, hızlı hazırlanan ve yavaş sindirilen yiyeceklerin; büyük adamlar ve küçük karakterlerin; yüksek k

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Çağın Amarikanyasını anlatmış.

Yorum bağlantısı
Galip Özel

Ne diyeyim, maalesef tüketim odaklı insanlar olduk hepimiz. Bize biçilen role uygun yaşıyoruz, daha da kötüsü maalesef bunu kanıksamışız. Bir günün 24 saatinde neler yaptığınızı, bu kısa ömrümüzü nasıl geçirdiğimizi düşünün?

Özellikle büyükşehirlerde bunu daha fazla hissedebiliyor insan, o yüzden hep kaçmak istiyorum küçük şehirlere.

Yorum bağlantısı
Galip Özel
o tarafta gözün var ama o tarafın gözlükçüde gözü var mı?

Gözlükçü olur, olmazsa eczane olur. Öyle parada pulda gözümüz yok be Amaç, ekip biçebileceğim bir bahçe, sıkıntı çekmeyeceğimiz bir gelirimiz olsun yeter bana. Deli gibi çalışmaktan bıktım, kendime aileme zaman ayırmak, düzgün yaşamak istiyorum...

Yorum bağlantısı
Galip Özel
Büyükşehir, küçükşehir farketmez. Sen tüketim odaklı olmayı bırak. Etrafındakilere faydalı olmaya çalış. Daha fazla tatmin olursun. Kişisel olarak tatmin olduktan sonra dünya yalaaan.

Valla Hakan faydasını-yararını geçtim, büyükşehir beni çok boğmaya başladı. Geçen hafta yanımızda ki binada ki yaşlı teyzenin ekonomik durumu olmadığı için ambulans almadı, tanıdıkları arabaya bulmaya çalışmış kimse yardımcı olmamış. Bu sabah 17 km lik yolu 1 saat 10 dk da gittim, arada minibüsçülerle küfürleştim... İşyerine geldiğimde tansiyonumu ölçtüler 17-12 çıktı?

Yorum bağlantısı
Galip Özel
Ama bu olay farklı. Büyükşehirde de olsan, kişisel tatmin alabileceğin bir yer illa ki bulursun? Sen o gomünüs ruhunu bir kenara bırak, mevlevi ol, ney dinle, sema dön. Bak nasıl kendine gelecen :D

Heralde kişisel tatmin olabileceğin yerler mutlaka vardır, sosyal imkanlar vs buralarda gani ama ne kadar faydalanabiliyorum? Hem zaman kalmıyor hemde bu şehir artık bu kalabalığı taşıyamıyor, pazar günü balığa gideyim dedim burnumdan geldi, akşamları dışarı çıkmak desen ayrı bir risk, eşinle şöyle çıkıp hava alabileceğin, yürüyüş yapabileceğin bir sahil bile yok. Her sahil şeridini bir çay bahçesine, yada bir işletmeye peşkeş çekmişler, denizi bile göremiyoruz yahu.

Ben içimde taşıdığım ruhtan memnunum valla Hakanım, bunca zaman iyi bile dayandım artık kaldıramıyorum. Makine gibi değil, insan gibi yaşamak istiyorum. Bana biçilen rolü değil, kendi yazdığım senaryoyu oynamam lazım... :)

1- Emmi bahçesiyle ilgilenemiyor herhalde, versin sana ek biç.. :)

2- İzmirli arkadaşların deyimi ile Amaç'ta izmirin toprak ağasıymış, Verir herhalde sana birşeyler.. :rolleyes:

1- Emmi bedavaya günahını vermez, mutlaka ırgatlık yaptıracak birini arıyordur. ektirdiği bahçenin mahsulatının %80 i kendi alır, %20 sini marabalara bırakır :D

2- Ağalık düzeniyle işim olmaz, toprak istesem mezara girerim, bolca var :)

Yorum bağlantısı
Amaç Keskin

bende satılık toprak moprak yok, ama sana ilaç adı vereyim:

edit: gaalip okuduktan sonra bu mesaj kendi kendini imha edecektir

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Bardağın dolu taraına bakmak lazım; :rolleyes:

-Yollar bomboş olsa sabah fazladan 1 saat uyurduk.(ayda 30 saat eder boşa giden)

-Trafikte dolmuşçular olmazsa bağırıp çağırıp stres atamayız,makas atanlar olmasa kelime dağarcığımızı geliştiremeyiz.

-İşe,okula yetişmek için gazlamasak hayatımızda doğru dürüst adrenalin olmaz.

-Yapacak bi sürü güzel şey bulsak forum boş kalır. :D

Yorum bağlantısı
Galip Özel
bende satılık toprak moprak yok, ama sana ilaç adı vereyim:

edit: gaalip okuduktan sonra bu mesaj kendi kendini imha edecektir

İyiymiş gerçekten :rolleyes:

Ben de okudum.

Çahtırma ebbeçir :D

Bardağın dolu taraına bakmak lazım; :)

-Yollar bomboş olsa sabah fazladan 1 saat uyurduk.(ayda 30 saat eder boşa giden)

-Trafikte dolmuşçular olmazsa bağırıp çağırıp stres atamayız,makas atanlar olmasa kelime dağarcığımızı geliştiremeyiz.

-İşe,okula yetişmek için gazlamasak hayatımızda doğru dürüst adrenalin olmaz.

-Yapacak bi sürü güzel şey bulsak forum boş kalır. :)

Cihan bu kafaya ulaşmak için ne kullanıyosun, yoksa Zıctıred kapsüle başladınmı :D

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Mehmet Gürcüoglu

Kapitalist sistemin buyruklarını sorgulamak herkesin harcı değil çünkü insan kendisiyle çelişir :B)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...