İçeriğe Yönlendir

Fusion 17' jant, yay ve lastik seçimi..

Gökhan Çiftçi

Recommended Posts

Gökhan Çiftçi

Arkadaşlar uzun zamandır aklımda olan birşey var.. Fusiona 17' jant arkalara 4, önlere 5 cm yay ve lastik almak istiyorum.. Lastiklerinde kalın olması tabiki tercihimdir.. Yalnız kime sorsam pek verim alamayacagımı, aracta çamurluklara sürtme yapacagını yada araç üzerindeki yolcu yük v.s.. ağırlık arttıgı zamanda çok çok aşırı sürtmeler olacagını söyluyorlar.. Yardımcı olursanız sevinirim.. Saygılarımla..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

205 45 17 ve 205 50 16 ebatlarını takıp Jantın ET değeri 35-45 aralığında olursa sürtmez.

Bence 16" jant ebatını kullanın. Arabanızın süspansiyonu sert, yayda takmayı düşünüyorsunuz. Dahada sert bir araba olacak. Dolayısıyla lastiğinize daha çok yük binecek. Yollarımızda çok kötü.

16" ebatı ile 17" ebatına göre çok daha rahat, konforlu gezersiniz. Cebinizede çok dokunmaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fiestaları olduğundan çok büyük görüyorsunuz gibi geliyor bana...

Bu gibi durumlar da tehlikeli sonuçlara yol açıyor...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Gözümde Türkiye şartlarında Fiestanın lastik ebatı 195 50 15'tir. Cebiniz biraz daha sağlamsa kaliteli güçlü lastik ile max 195 45 16 kullanılabilir. Tabi 16 ebatında karşılaşılabilecek durumlar önceden kabullenilmeli.

Fusion ve Focus için 205 55 16 ebatı sağlıklı.

16 görüntü olarak çokta kötü durmaz. Focus veya Fusion'a 15" derseniz yakışmaz.

Yorum bağlantısı
Gökhan Çiftçi

Teşekkurler değerli yorumlarınız için.. Bakalım nasıl yapacagım.. Öyle gözüküyorki iyice araştırmam şart.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Bahsettiğiniz uygulamaları Fusionumda yapmış biri olarak konuşuyorum;

-Arkalara hangi markanın olursa olsun kaç cm alırsanız alın, Önlere 2cm daha falzasını takmanız lazımki aynı hizada dursun! önlere 50mm yay takmayı gözünüz kesiyorsa takın. komple 35mm takacam derseniz Kartal gibi arka aşağıda ön yukarıda gezersiniz!!!

-Jant'a gelince; 17" jant Taktım (hemde 35 ofset) Ona rağmen sürtme falan olmadı. 18" bile takılabilir sürtme falan olmaz. Ancak kısıtlı jant marka ve model var.

-Jantla ve yayla çok çok sert oluyor araç, alt takımı dağıtmaya birebir.

İllaki birşeyler yapacam diyorsanız Benden size ufak bir tavsiye;

-Önler için Eibach veya Vogtland 40mm, Arkalar için yine aynı markaların 30mm olanından takın. Ama şunu unutmayın o lastik çamurluğun içine hiç bir zaman girmeyecektir :D (önler için söylüyorum)

- Jant olarak ne yapın ne edin Fiesta ST jantı bulun, Hadi bulamadınız ET değeri 40-42 olan 16" bir jant alıp üzerine 205-55-16 lastik takın, 50 yanak demiyorum az biraz daha fazla yakma pahasınada olsa 55 kullanın inanın çok faydasını görürsünüz konfor olarak.

Son olarak şunu söylemek istiyorum Arabanın yaylı halini anlata anlata bitiremem. Yol tutuş ve görüntü gerçekten süper :) janta bile gerek kalmıyor...

Yorum bağlantısı
Amaç Keskin
Bahsettiğiniz uygulamaları Fusionumda yapmış biri olarak konuşuyorum;

-Arkalara hangi markanın olursa olsun kaç cm alırsanız alın, Önlere 2cm daha falzasını takmanız lazımki aynı hizada dursun! önlere 50mm yay takmayı gözünüz kesiyorsa takın. komple 35mm takacam derseniz Kartal gibi arka aşağıda ön yukarıda gezersiniz!!!

-Jant'a gelince; 17" jant Taktım (hemde 35 ofset) Ona rağmen sürtme falan olmadı. 18" bile takılabilir sürtme falan olmaz. Ancak kısıtlı jant marka ve model var.

-Jantla ve yayla çok çok sert oluyor araç, alt takımı dağıtmaya birebir.

İllaki birşeyler yapacam diyorsanız Benden size ufak bir tavsiye;

-Önler için Eibach veya Vogtland 40mm, Arkalar için yine aynı markaların 30mm olanından takın. Ama şunu unutmayın o lastik çamurluğun içine hiç bir zaman girmeyecektir :D (önler için söylüyorum)

- Jant olarak ne yapın ne edin Fiesta ST jantı bulun, Hadi bulamadınız ET değeri 40-42 olan 16" bir jant alıp üzerine 205-55-16 lastik takın, 50 yanak demiyorum az biraz daha fazla yakma pahasınada olsa 55 kullanın inanın çok faydasını görürsünüz konfor olarak.

Son olarak şunu söylemek istiyorum Arabanın yaylı halini anlata anlata bitiremem. Yol tutuş ve görüntü gerçekten süper :) janta bile gerek kalmıyor...

pek anlamam ama jant, teker hastası onur birşey diyorsa doğrudur

Yorum bağlantısı
Gökhan Çiftçi

Önlere 2 cm fazlasını takmanız gerekir demişsiniz.. Peki bu işi biraz abartıp 6 ya 4 taksak nasıl olur :) Ancak tekerlerin çamurluk içerisinde olma mevzusuna gelince o görüntüyü pek sevmiyorum açıkcası.. Bu sorunu kalın teker büyük jant olarak ne şekılde çözebilirim Onur bey ?

Yorum bağlantısı
Alaattin Çakıroğlu
Önlere 2 cm fazlasını takmanız gerekir demişsiniz.. Peki bu işi biraz abartıp 6 ya 4 taksak nasıl olur :) Ancak tekerlerin çamurluk içerisinde olma mevzusuna gelince o görüntüyü pek sevmiyorum açıkcası.. Bu sorunu kalın teker büyük jant olarak ne şekılde çözebilirim Onur bey ?

araçtaki performans kaybı sizi üzecektir.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

60/40 yay bulabilirseniz takın. Ama istediğiniz şey jantların tam çamurluk hizasında ve arabanın da jantların hemen üzerinde olması galiba. Bu sefer çok hassas dengeler üzerinde çalışmak gerekir.

En temizi;

7" genişlikte,17" çapta, 38~42 ET arası bi jant bulup 205 40 17 jant lastik kombinasyonu üzerine 60/40 yay takıp,çamurluk içlerini traşlamak olur. Et değeri ve genişlik çok önemli rol oynar. Kesinlikle 17 jantla 35 Et üzerine çıkmayın(25,20,15 gibi değerler daha dışarda duran jant anlamına gelir).

Yorum bağlantısı
Gökhan Çiftçi

Bilgileriniz için çok teşekkürler.. Peki ya maliyet açısından bakarsak olaya ?..

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Minimum maliyet(Kumho lastik,ucuz seri bi jant,vogtland yay vs) En kötü 1600-1800 lira gibi bişeyd tutar sanırım. Üst limit yok. Oz ultraleggera jant alır üstüne Pirelli P zero nero takar,Eibach ya da koni kit takarsanız;3500-4000 liraya anca çıkar sanırım.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Cihan; 205-40-17 değilde, 205-45-17 yada 215-40-17 tam denk geliyo orcinal fusion lastik ebatlarına (orj: 195-60-15)

Bu arada 7,5" genişlik ve 17" çap jant kullandığımızda Sürtme yapmıyor (ET35ve ET42 olduğu taktirde)

Yay olarak 3cm'e 5cm Tavsiye ederim. Ayrıca Aracın orjinal jant-LAstik ebatlarının Çok dışına çıkmayın. (genel Çap aynı kalsın yani)

Jant Olarak TFT ve Kazera'da uygun 1-2 model bulmuştum... 1000TL civarı (17")

Lastik olarak Cihan'nında Dediği gibi Kumho iyidir, Lassa'da düşünülebilir... 600TL-800TL arası (205-40-17)

Yay 60mm de var 40mm de. Fiesta'yla aynı yayı kullanıyor Sonuçta Fusion. 2 takım yay; 600TL-700TL arası (Vogtlan,Maxtrac vs.)

Not: 1 takım Sıfır 35mm maxtrac yay var bende ilgilenirseniz ÖM Atın. Arkalar için işinizi Fazlasıyla görür, Ama Önler için (5cm) Bulunabilirse Mutlaka ve mutlaka Eibach yada Vogtland alın. Çünkü 5cm'de araba gıdım esnemiyor, Küt küt gidiyorsunuz. O yüzden mümkün olduğunca en kalitelisini seçin.

Yorum bağlantısı
Gökhan Çiftçi
(düzenlendi)

Bugün sevdiğim bir kardeşimin yanına ugradım kendısı lastık ve jant işi yapıyor.. Jant ve lastik olayına girmeden önce kesinlikle yay bulmamı söyledi ve takım halinde değilde çift bulmamı söyledi.. En idealinin önlere 5 arkalara 3 olacagını söyledi.. Peki önlere 2 adet 5cm, arkalara 3 cm 2 adet nasıl temin edicem.. ?

tarihinde G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fusion'a yay mı... ? Bence yanlış yaparsınız.. Zaten hoplayıp zıplayıp duran bir araç... Rahatsız olur söker satmak için ilan köşelerinde sürünürsünüz..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Arkadaşınız jant işi yapmıyor olsa, bunları yazmazdım ama.

1. Hiçbir gündelik kullanım amaçlı aile aracı segmentindeki araca farklı yükseklikte yay takılmaz

2. Lastikten önce yay değişimi değil, amortisör değişimi daha iyi yol tutuş sağlar, orjinal amortisöre yay takmak, fazlaca verim sağlamaz.

Bu arada forumda satılık yay da mevcut: http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?showtopic=175687

Yorum bağlantısı
Onur Demir
Fusion'a yay mı... ? Bence yanlış yaparsınız.. Zaten hoplayıp zıplayıp duran bir araç... Rahatsız olur söker satmak için ilan köşelerinde sürünürsünüz..

Ufff Kafam :D

Eskiden olsa çoktan satmıştım, Şimdi çok fazla düşmüyorum üstüne :D

Ben önlere taktığım 5cm yaydan şikayetçiydim (uyumsuz yay getirmişti ondan)... onun haricinde 35mm yaydan gerçekten hiç bir sıkıntım yoktu konfor açısından, Tek sorun işte önler gerçekten havada duruyor.

Kendim sattığım için söylemiyorum. Ama sadece arkalar için işinizi fazlasıyla görür. Komplede kullanabilirsiniz. Ama dediğim gibi aracın önü havada kalıyor. Siz bilirsiniz.

Fusion farklı bir araçtır. Her jant-Lastikçi-yaycı bilmez bu arabanın iyi-kötü huylarını !!! Dikkatli olmakta fayda var :D

Yorum bağlantısı
Gökhan Çiftçi

Arkadaşlar karar verdim fusionu satıyorum... :good1::(

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Selçuk Kuralay

arkadaşlar benimde ford fusion 1.4 tdci var üzerinde olan 195 60 15 celik jant ve lastiğimi bi arkadaşım seninle 205 45 17 olan jant ve lastiğimle değişelim dio 17 jant benim araca performans olarak ağır gelir mi yada herhangi bi sorun yaşarmıyım düşünceleriniz için teşekkürler

Yorum bağlantısı
Selçuk Kuralay
Selçuk 17" lerin markası ve modeli ne ?

ya onur kardeşim msn ye girsen de görüşsek resim ekleyemiyorumda yardımın için sağol

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...