İçeriğe Yönlendir

Hizmet Birleştirme

Tamer Topaç

Recommended Posts

Tamer Topaç

Hizmet birleştirme nedir?

Sigortalının daha önceden başka bir sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak geçen hizmetlerinin, mevcut hizmetleri ile birleştirilmesi işlemidir.

Ülkemizde sosyal güvenlik hizmetlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu (Devredilen T.C.Emekli Sandığı, S.S.K., Bağ-Kur) özel sandıklar tarafından verilmesi nedeniyle, çalışanların birden fazla sosyal güvenlik kurumuna tabi hizmetleri bulunabilmekte, emeklilik hakkının elde edilebilmesi için bu hizmetlerin birleştirilerek, toplam sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısının tespit edilmesi gerekmektedir. Hizmetlerin birleştirilmesini düzenleyen 2829 sayılı kanunun 8 inci maddesi gereğince; emekli aylıkları son yedi yıllık fiili hizmet süresi içinde, fiili hizmet süresi fazla olan kurumca, hizmet sürelerinin eşit olması halinde ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu kurumca aylık bağlanmakta ve ödenmektedir. Bağlanan aylığa hizmetin geçtiği her sosyal güvenlik kurumu, tabi olunan süre ile orantılı olarak katkıda bulunmak suretiyle emekli aylığı ödenmektedir.

Ancak bu işlem kurumlar arasında gerçekleştirilen teknik bir konu olup, emeklilere herhangi bir şekilde yansımamakta, tahsisin yapıldığı kurumdan ilgili aylığını almaktadır.

Hizmet nasıl birleştirilir. . . ?

Sigortalı bir personelin, daha öncesi diğer sosyal güvenlik kurumlarında geçen hizmetlerinin birleştirilebilmesi için kuruma bir dilekçe ve aşağıda belirtilen belgeler ile müracaat edilmesi gerekmektedir.

*Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,

*Noter tasdikli imza örneği,

*Yedek subaylık hizmet birleştirilmesi varsa terhis belgesi,

*Sigorta kartı fotokopisi veya sigorta sicil numarası,

Kurum ilgili kurumlar arasında yapılacak yazışmaların tamamlanarak hizmet birleştirme işlemi gerçekleştirildiğinde, sigortalıya da gerekli bildirim yapılmaktadır.

*Belirtilen yazı, istenilen evraklar ve kıstaslarda Sosyal Sigortalar Kurumu baz alınmakla beraber Devredilen T.C.Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun Geçici 20.Maddesine Göre Kurulmuş Bankalar ve Reasürans Şirketlerinin Özel Sandıklarında değişiklikler gösterebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Ayhan Onaran

Aklıma gelmişken sormak istiyorum.Babam Bağkur emekisi.25 yıl 7 ay falan hizmet süresi görülüyor.Buna istinaden de 48 yaşında falan emekli oldu.Yani 98 yılında.Şimdi buraya kadar sorun yok ancak geçenlerde sgk ya girip baktığımda emekli durumu : YAŞLILIKTAN DOLAYI diye yazıyor.Bu durumda kısmi emekli olmuş sayılmaz mı? Veya orada böyle yazıyordur da aslında Normal emekli mi olmuştur? Bildiğim kadarıyla yaşlılıktan emekli olanlar mecburi emekli sayılıp düşük maaş alıyorlar.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Özgür Bey, emekliliğiniz yakın ise şu an bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik kurumuna müracaat etmenizin ardından, kurumunuz sizin adınıza işlemlerinizi yürütecektir.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Galip Yıldırım
(düzenlendi)

slm tamerbey benım 6000 gun ssk +2000 gun bagkur um var 1 sene sonra emeklı olcam fakat bagkur pırımımın olması emeklı maası mı dusurur mus..oyleyse anlamadıgım (hem fazladan 2000 gun daha pırım yatırmısım buna ılaveten dolayısıyle kazancta artmıstır nasıl olurda maas dusuk olur.. bagkur u aktarmıstım ssk ya emeklılık anında yok saydırabılırmıyız

tarihinde Galip Y?ld?r?m tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Tamer Topaç
(düzenlendi)
slm tamerbey benım 6000 gun ssk +2000 gun bagkur um var 1 sene sonra emeklı olcam fakat bagkur pırımımın olması emeklı maası mı dusurur mus..oyleyse anlamadıgım (hem fazladan 2000 gun daha pırım yatırmısım buna ılaveten dolayısıyle kazancta artmıstır nasıl olurda maas dusuk olur.. bagkur u aktarmıstım ssk ya emeklılık anında yok saydırabılırmıyız

Galip Bey,

SSK mı önce, Bağ-Kur mu ?

Bağ-Kur önce, sonra ya da arada ise, fazladan yatan prim emekli maaşınızı düşürmez.

Ancak Bağ-Kur primleriniz sonra ise, yani son 2000 gününüz Bağ-Kur' a yattı ise, Bağ-Kur' dan emekli olmanız gerekiyor ve bu durumda da toplam 9000 iş günü aranacaktır.

Hangi kurumdan emekli olacağınızı bilmiyor iseniz,

Şöyle bir formül vereyim.

Emekli olunacak kurumun belirlenmesi için, son 7 senenin ortalaması alınır.

360*7=2520 gün,

2520/2=1260 gün,

Her iki kurumda da 1260 gün var ise, en son prim yatan kurumdan,

1259 gün son kuruma, 1261 gün ilk kuruma yattı ise, ilk kurumdan,

1259 ilk kuruma, 1261 son kuruma yattı ise, son kurumdan emekli olunur.

Herhangibir kurum primini yok saydıramazsınız.

tarihinde Tamer Topa tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Tamer Bey;

Ben 2000 yılında 12 ay emekli sandığına bağlı olarak yedek subaylık yaptım.Ancak hizmet birleştirmesi için emekli sandıpı sicil nosu lazım ve bu numarayı terhis belgeme yazmamışlar.Bu no yu nereden öğrenebilirim.25 yıl sonra emekli olacağım zaman birleştirme işlemi için çok geç olabileceğinden şimdidem yaptırmak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Tamer Bey;

Ben 2000 yılında 12 ay emekli sandığına bağlı olarak yedek subaylık yaptım.Ancak hizmet birleştirmesi için emekli sandıpı sicil nosu lazım ve bu numarayı terhis belgeme yazmamışlar.Bu no yu nereden öğrenebilirim.25 yıl sonra emekli olacağım zaman birleştirme işlemi için çok geç olabileceğinden şimdidem yaptırmak istiyorum.

Terhis belgeniz hizmet birleştirme işlemi için yeterli bir belgedir. Ancak, emekliliğinize 25 yıl var ise SSK bu işlemi yapmayacak olup, emekli olacağınız zaman yapacaktır.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Burak Yenersoy

Sayın Tamer TopaçvBeyefendi,

13 sene tam ve eksiksiz bağkur ödemelerimden sonra , son 4 senedir ssk'ya tabi olarak primlerim yatırıldı. (Son 4 yıl ödemelerim ssk'ya oldu).

Emeklilik şartlarıma göre ssk'dan emekli olacağım.

Fakat kendi emeklilik şartlarım gereği 54yaş + prim gün sayısı olan 5750 gün + 25 yıl hizmet süresinden, sadece prim ödeme gün sayımı tamamladım. Hizmet süresi olan 25 yıl dolmadı, birkaç sene eksik kalıyor.

Tabiki 54 yaşımı bekleyeceğim, fakat prim ödeme gün sayım tam olmasına rağmen, hizmet süresini doldurmak için hala ssk'ya prim ödemek zorunda mıyım acaba emekliliğe hak kazanmak için??

İnternette gördüğüm emeklilik şartlarıma görev ""hizmet sürem eksik""" 25 yıla tamamlamak için 6 sene kadar. Fakat prim ödeme gün sayım fazlasıyla tamamlandı..

Ssk prim ödemelerimi sona erdirirsem,sadece 54 yaşını bekleyecek miyim? yoksa 54 yaşımda emekli olabilmem için 25 yıl hizmet süresini tamamlamak için ssk'ya prim ödemeye devam etmem gerekecek mi??

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...