İçeriğe Yönlendir

Trafik cezasına itiraz...

Malik Altındiş

Recommended Posts

Malik Altındiş

Arkadaşlar dün eve bir ceza geldi.61-1b1 madde yani sislerden yazmış polis. ceza saat 08.15 te yazılmış ama o saatte ben kesinlikle evdeydim ve aracım da garajdaydı.cezayı bi ihtimal 20.15 te yazma ihtimali var o saatte muhtemelen ben dışardayımdır ve sislerim de yanıktır.şimdi ben bu duruma itiraz etsem sonuç alabilr miyim?

bir de ceza maddesi şöyle; Sis ışıklarını sisli, karlı, yağmurlu hava dışında diğer farlarla birlikte yakmak. ben hiç bir zaman birlikte yakmıyorum.sadece park+sis yakıyorum.bu açıdan bakarsak yırtma ihtimalim var mı?

son olarak da ceza kağıdına şöyle açıklama yazmış; sis farlarını sisli havalar dışında kullanmaktan. oysaki ceza maddesinde de yazılıdığı gibi yağışlı havalarda da yakılabiliyor.15 mayısta yazmış o gün hava bulutlu gösteriyor balıkesir de.yağmur yağmış da olabilir yani.

durum bundan ibaret.sizce nasıl bir yol izleyeyim? eğer itiraz edersem ve sonuçlanması 15 günü geçerse,indirimli ödeyebilir miyim?yoksa 15 günü geçti diye %25 lik indirimim de yanar mı?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

bence eğer sislerin açık geziyorsan ve ceza yediysen adalet yerini bulmuş demektir. hiç kıvranmanın gereği yok burda sis farlarını açık gezmenin olumsuz tüm yanlarını belirttik. Yaağmurlu havalarda sis farları yere daha yakın açıda ilerlediği için yerden parlama yaparak daha fazla göz alacağı içinde yasaktır.

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)
Arkadaşlar dün eve bir ceza geldi.61-1b1 madde yani sislerden yazmış polis. ceza saat 08.15 te yazılmış ama o saatte ben kesinlikle evdeydim ve aracım da garajdaydı.cezayı bi ihtimal 20.15 te yazma ihtimali var o saatte muhtemelen ben dışardayımdır ve sislerim de yanıktır.şimdi ben bu duruma itiraz etsem sonuç alabilr miyim?

bir de ceza maddesi şöyle; Sis ışıklarını sisli, karlı, yağmurlu hava dışında diğer farlarla birlikte yakmak. ben hiç bir zaman birlikte yakmıyorum.sadece park+sis yakıyorum.bu açıdan bakarsak yırtma ihtimalim var mı?

son olarak da ceza kağıdına şöyle açıklama yazmış; sis farlarını sisli havalar dışında kullanmaktan. oysaki ceza maddesinde de yazılıdığı gibi yağışlı havalarda da yakılabiliyor.15 mayısta yazmış o gün hava bulutlu gösteriyor balıkesir de.yağmur yağmış da olabilir yani.

durum bundan ibaret.sizce nasıl bir yol izleyeyim? eğer itiraz edersem ve sonuçlanması 15 günü geçerse,indirimli ödeyebilir miyim?yoksa 15 günü geçti diye %25 lik indirimim de yanar mı?

geçmiş olsun arkadaşım, seni tanımıyorum ama neden park+sis yakıyorsun? havalı olsun diye mi? güzel göründüğünü mü düşünüyorsun? biliyorsun sisler, sisli havalarda ya da sağanak yağmurda karşıdakiler seni görsünler diye yakılan güçlü ışıklardır. dolayısıyla normal havalarda karşıdakini rahatsız eder aslında. böyle yakan çok insan var da o yüzden soruyorum yanlış anlama. ancak gece kısa falar yakılır, hiç ışık yoksa ya da yol boş ise uzun yolda uzunlar yakılır diye biliyorum ben. senin şanssızlığın bir sürü kişi böyle sisleri gereksiz yere yakarken cezanın sana yazılmış olması. acaba onlara da yazıldı mı? ben buna sinir olurum; bir sürü kişi park eder aynı yere, bir tek sana ceza gelir mesela. yine de geçmiş olsun diyorum tekrar. ceza indirimi 20 gün değil miydi? 20 gün geçmeden ödersen indirim var diye biliyorum. ayrıca sisteme girildiyse cezayı kaldıramazsın. mahkemeye vermen gerekir sanırım. :)

not: ceza maddesi söylediğin gibiyse (61-1b), park cezası. sisler için madde: 64/1-b-1

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Malik Altındiş
(düzenlendi)

Murat Bey haklısınız maddeyi yanlış yazmışım.park cezası da geldi de onun maddesine bakmışım,ikisi de aynı gün geldi :lol2: Ayrıca yanlış anlamadım söylediklerinizi haklısınız zaten.

ben de göz aldığının farkındayım ama gündüz yandığı çok fazla belli bile olmuyor.gece kesinlikle yakmıyorum.güzel göründüğü için yakıyorum.belki de aracımda sis farı olduğu için yakıyorumdur,olmasa yakmam;yani şu mantık olabilir bu sis farının parasını vermişim yakayım bari :)

bu arada tekrar altını çizeyim ben de göz aldığı için kızıyorum yakanlara ama dediğim gibi geceleri açmıyorum ve gündüz göz alıyor diyenlere de katılmıyorum.özellikle merceksiz farlara sonradan takılan ve ayarsız xenonlar daha fazla göz alıyor bence.neyse konuyu dağıtmayayım

bir de ceza yazılmış zaten ama dediğim gibi özellikle 08.15 te evdeydim.asıl takıldığım konu bu benim.yaptığım hareket doğru demiyorum

tarihinde Malik Alt?ndi? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Utku Çay
(düzenlendi)

sis farları hakkında baya bi tartışmıştım bi kaç arkadışımızla, o arkadaşlar yoldaki çukurları görmemezi daha kolaylaştırdığını iddia etmişlerdi...

ve ayrıca sis farını gereksiz yakana ceza yazılması tarafarıyım, özellikle de şehirlerarası tek şeritli yollarda

tarihinde Utku tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Malik Altındiş

ceza 61 lira Ersin Bey.

arkadaşlar bir kez daha yineliyorum konu sislerin yanması doğru mu yanlış mı değil.kanun maddesini yazdım.bu maddeye göre bi şekilde cezadan yırtabilir miyim ve itiraz edersem 08.15 te evde olduğumu nasıl ispat edebilirim?

Yorum bağlantısı
Murat Dere

8.15'te evde olduğunu ispat edemezsin de, sen evdeyken nasıl ceza yazarlar? tanıdığın avukat varsa bir görüş derim ben. bu gibi durumlarda ceza kaldırılabilir mi diye. :lol2:

Yorum bağlantısı
Malik Altındiş
8.15'te evde olduğunu ispat edemezsin de, sen evdeyken nasıl ceza yazarlar? tanıdığın avukat varsa bir görüş derim ben. bu gibi durumlarda ceza kaldırılabilir mi diye. :lol2:

valla bence saati yanlış yazmış olabilirler,ya da perşembe liste yapıp cuma mı yazıyorlardır öyle bir şey de olabilir :lol2:

Yorum bağlantısı
Rahim Sarı
(düzenlendi)

Gündüz ya da değil, zevk ve süs olsun diye yakılan sis lambaları sizi rahatlatırken diğer sürücüleri çok rahatsız ediyor. Bazı sürücülerde de arka sisleri yakma alışkanlığı var. Hem arkadaki sürücünün gözünü anormal derecede rahatsız ediyor hem de frenlemede stopların yandığı belli olmuyor. Diğer sürücülerin haklarına tecavüz edildiği düşünüldüğünde verilen ceza az bile. Ödeyip "ucuz kurtuldum" deyin.

tarihinde Rahim Sar? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdar Yeniçeri

Madem sislerin açık gezmeyi seviyosun ; en sağlamı itiraz etmeden vicdanına sor bence :lol2:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bende geçen gün telefonla konuşurken polisle epey bir bakıştık, plakamı not aldığını gördüm, cezası gelsin gidip ödeyeceğim..Suçluyum kabul ediyorum... :lol2:

Yorum bağlantısı
Malik Altındiş
(düzenlendi)
Gündüz ya da değil, zevk ve süs olsun diye yakılan sis lambaları sizi rahatlatırken diğer sürücüleri çok rahatsız ediyor. Bazı sürücülerde de arka sisleri yakma alışkanlığı var. Hem arkadaki sürücünün gözünü anormal derecede rahatsız ediyor hem de frenlemede stopların yandığı belli olmuyor. Diğer sürücülerin haklarına tecavüz edildiği düşünüldüğünde verilen ceza az bile. Ödeyip "ucuz kurtuldum" deyin.

ısrarla söylediğim gibi sorunum doğru veya yanlış olduğu değil.arka sis konusunda hemfikiriz.ancak gündüz ön sisler gözümü hiç almıyor benim.ha bu demek değil ki yakmak serbest...ben onu savunmuyorum.ucuz kurtulunacak bi durum olduğunu da düşünmüyorum.

Madem sislerin açık gezmeyi seviyosun ; en sağlamı itiraz etmeden vicdanına sor bence :unknw:

yani gündüz dışarıda olduğum bi saat olsa zaten tereddüt etmeden öderim.hatta bu sis cezasını getiren postacı aynı anda bir tane de park cezası getirdi saatine yerine baktım koydum kenara.ödeyeceğim.

vicdan konusunda da bu park cezamla ilgili yaşadığım olayı yazayım.yolun sağ tarafında 20 dak. durmak serbest.sol taraf yasak.ben sola koydum geldi fotografını çekti evraklarını ver dedi.ben de sağ tarafta sabah bırakılıp akşama kadar orada duran arabaları da gösterdim.aldığım cevap; 'evet onlara yazmıyorum sana yazıyorum,git beni şikayet et kime edebiliyorsan?' bu cevabın üstüne vicdan muhsebesine gerek bile görmüyorum.diğerleri neden ödemiyor da ben ödüyorum?

demek istediğim o ki yapacak bir şey yok hata yapıyorsak cezasını çekeriz.ama kaçma şansımız varsa sonuna kadar bu şansı değerlendirmeye çalışırız.ödeyeceğim bu cezayı bir fakire sadaka versem içim daha rahat eder.ihtiyacı olan birisine gitti derim en azından,nereye gittiğini de görürüm gözlerimle :good1:

bu arada kimsenin söylediğini yanlış anlamıyorum.siz de benim yazdıklarımı yanlış anlar,kırılırsanız özür dilerim.öyle bir niyetim yok zira :)

tarihinde Malik Alt?ndi? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

madem saati yanlış diyorsunuz yine vicdanınızı rahatlatmak için açık gezdiğiniz zamanlara sayarsınız. :unknw:

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel
madem saati yanlış diyorsunuz yine vicdanınızı rahatlatmak için açık gezdiğiniz zamanlara sayarsınız. :)

bende sana katılıyorum süha kardeş :good1:

Yorum bağlantısı
Malik Altındiş
madem saati yanlış diyorsunuz yine vicdanınızı rahatlatmak için açık gezdiğiniz zamanlara sayarsınız. :good1:
bende sana katılıyorum süha kardeş :good1:

vicdanımı rahatlatmak adına bu cezayı öderken yanında,her gün emniyet kemerimi takmadığım ve sislerim açık gezdiğim,dönüş kurallarına uymadığım,aracımda ceset torbası bulundurmadığım için,ilk yardım çantamdaki sargı bezinin standartlara uygun olmamasından vs. vs. aracımı devlete bağışlayacağım :)

Yorum bağlantısı
Serdar Yeniçeri

Arkadaşlar elbetteki arasıra bazı cezaların haklı haksız kesilebilmesi başımaza gelmesi doğal trafik sorunu ortada. gücümüzü aşmadiğinda aşırıda bir haksızlık olmadığında bu tarz cezaları öderken ben şu mantıktayım;

bir bireyin devlete yükümlülüğü ve buna karşılık devletin ona sağladıkları...

şimdi anlayamanlar için söyle izah edeyim bir kanser hastasının sgk ya tedavi masrafları küçümsenecek rakamlar değil.hastaneler okullar camiler ve bunlara ayrılan paralar tamamen bizlerin ödediği ceza ve vergiler ile toplandığına göre belkide hayatınızda bir defa yanlışlık ile 40 lira bir ceza ödediğinizde aslında bunun çok büyütülecek bir olay olmaadiğini izah etmek istedim.vicdandan kastimda açıkçası biraz bu bakış açısıylada alakalıydı.umarım yanlış anlaşılmaz.

Yorum bağlantısı
Malik Altındiş
Arkadaşlar elbetteki arasıra bazı cezaların haklı haksız kesilebilmesi başımaza gelmesi doğal trafik sorunu ortada. gücümüzü aşmadiğinda aşırıda bir haksızlık olmadığında bu tarz cezaları öderken ben şu mantıktayım;

bir bireyin devlete yükümlülüğü ve buna karşılık devletin ona sağladıkları...

şimdi anlayamanlar için söyle izah edeyim bir kanser hastasının sgk ya tedavi masrafları küçümsenecek rakamlar değil.hastaneler okullar camiler ve bunlara ayrılan paralar tamamen bizlerin ödediği ceza ve vergiler ile toplandığına göre belkide hayatınızda bir defa yanlışlık ile 40 lira bir ceza ödediğinizde aslında bunun çok büyütülecek bir olay olmaadiğini izah etmek istedim.vicdandan kastimda açıkçası biraz bu bakış açısıylada alakalıydı.umarım yanlış anlaşılmaz.

yok yok yanlış anlamadım merak etmeyin,esprili konuşuyorum :D zaten sık sık ceza geliyor bana ve daha hiç itiraz etmedim bunda da saat yanlış oldugu için bi heveslendim ne yapayım,umut :yuuh:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yeni araçlar gündüz farları ile gelmeye başladı, bakalım kaç tanesi sis farı yakmış diye ceza yedikten sonra distribütörlere patlayacaklar :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...