İçeriğe Yönlendir

Sıralı Sistemde benzinden gaza geçiş

Faruk Yener

Recommended Posts

Faruk Yener

arladaşlar kafama takılan bir soruyu sizlerle paylaşmak istedim. Ben LPG taktırdığımda ustaya kısa mesafede kullanacağımdan gaza erken geçmesini istedim, malum havalar soğukken motor hemen ısınmıyor. Benzinden gaza geçiş süresi uzuyor, 5 km gideceğim yolu benzin ile gidersem LPG bir anlamı kalmayacaktı. 30 derece olarak ayarladı 2-3 dk çalıştıktan sonra gaza geçiyordu. Havalar ısınmaya başladı şimdi araç hemen gaza geçiyor, Şamandırayı değişmem gerekiyordu, bugün bu olayı anlattım ve ısıyı şimdi 40 derece olarak ayarladı, bunun standardı var mıdır, kış aylarında düşürüp yaz aylarında yükseltmek motora zarar verir mi. :nazar:

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

herkesin tavsiyesi bu yönde. ocakta taktırdım. 40 dereceye ayarlandı. Ustaya "niye 40? daha düşük ayarlayanlar var" dedim. Tavrı çok netti: "Ben ayarlamam. Başkasına da giderken sen bilirsin ama tevsiye etmem. Çok ısrar edersen yazın belki 30 falan yaparız" dedi. Elletmeyi düşünmüyorum. Kış boyunca Kayseri'de sabahları 700-800 m'de, akşamları biraz daha erken gaza geçti. Ama bu kış da pek öle kış olmadı ama.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Neden en az 40? Çünkü patlar. Ciddiyim. Ekonomi yapacaz diye çekilecek dert,alınacak risk değil aslında ya. Benzin olmuş 3.17.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benimki 30 derece diye biliyorum..10 aydırda böyle kullanıyorum..Herhangi bir sorunu olurmu? Yazında öyle çok çabuk geçmiyor kışa göre mesefa yarı yarıya ancak azalıyor..

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Kit fiyatları da almış başını gitmiş. Ben arabaya 3500 lira harcamışım şimdiye kadar. Adam,araba çakmak gazıyla çalışsın diye benden 2100 lira istiyor. :kafa: 2100/3=700 lt benzin demek. 100km de 10lt yaksam=70000 km eder. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kit fiyatları da almış başını gitmiş. Ben arabaya 3500 lira harcamışım şimdiye kadar. Adam,araba çakmak gazıyla çalışsın diye benden 2100 lira istiyor. :) 2100/3=700 lt benzin demek. 100km de 10lt yaksam=70000 km eder. :)

Atiker taktır.. :kafa:

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel
Kit fiyatları da almış başını gitmiş. Ben arabaya 3500 lira harcamışım şimdiye kadar. Adam,araba çakmak gazıyla çalışsın diye benden 2100 lira istiyor. :) 2100/3=700 lt benzin demek. 100km de 10lt yaksam=70000 km eder. :)

:kafa: 7000 olmasın!!!

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Neden en az 40? Çünkü patlar. Ciddiyim. Ekonomi yapacaz diye çekilecek dert,alınacak risk değil aslında ya. Benzin olmuş 3.17.

benimki 30 derece, eminim. şimdi ben ve arabadakiler tehlike altında mı? kimse 30 derecede tüp patlar demedi. elinde örnek mi var Cihan? korkutma oolum beni. (buradaki "oolum" kelimesi samimiyetten kullanılmıştır). şimdi ben bunu yükseltmeli miyim? :kafa:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lpg'nin sıvı halden gaz hale geçebilmesi için 40 derece sıcaklığa ihtiyacı oluyor... En sağlıklısı bu.. 25 dereceye kadarda araçlar pek sorun göstermiyor...

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)
:lol2: 7000 olmasın!!!

70x100= 70000. vohaha. Bi sıfır çok olmuş. 7000km gitmek yerine o kadar yol boyunca hesap tutturmaya çalışacam. :p

Atiker felan takmam.Benim canım da malım da kıymetli.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

ben geçen yıl filtre değiştirirken geçiş ısısını(değil sıcaklığını aslında) 36 dan 32 dereceye düşürdüm.

Ondanmıdır bilmem benzinden gaza geçişlerde 4-5 sn devir dalgalanması oluyor(gaz kelebeğini ve rölanti valfini temizlettim gene aynı)

Kışın gaza geçiştede pek bir kısalma hissedemedim ayrıca.

Keşke hiç elletmeseydim.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa Tüfekçi

Geçen bakımda lpg nin yanında benzin tüketiminden yakındım ( beniznden lpg ye geçene kadar olan süredeki tüketim :) ) 40 dereceymiş evvedlen şimdi 30 a düşürdü. Ama 10 litre lpg tüketimi 11 e çıktı :) (ki bakm sonrasında tüketimin biraz düşmesini bekliyordum ben ) şehir içinde 12 litreye kadar sorun olduğunu düşünmesemde. bu olay ne kadar normal. :)

Şimdi benzin tüketimini gözlemliyorum bir kii depo lpg bitsin bakalım benizn tüketimi ne alemde olacak :) eğer azalmasa olursa normal karşılayacam yoksa lpgcinin canını sıkacam :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tekrar ölçüm yap bakalım.. bu lpg tüketim artışının sebebi bu havalarda 10 derecelik fark olamaz gibi..

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas
(düzenlendi)

Derecesini bilemicem ama,(yaz -kis farketmiyor)10-15 saniye sürmüyor gaza gecisim....Vialle LPI inin artilarindan birisi erken gaza gecis olayi :good1:

tarihinde Mustafa Mermertas tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Benimki de en çok 25 saniye sürüyor :blush: öyle 500 600 metre sürseydi hapı yutmuştum :good1:

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Demişim o zaman. Kurban olaymış ulaştırma bakanı o fiyata. Benzin 3.68

Demişim iyi demişim,hala 2000 lira diyorlar telefexe.

benimki 30 derece, eminim. şimdi ben ve arabadakiler tehlike altında mı? kimse 30 derecede tüp patlar demedi. elinde örnek mi var Cihan? korkutma oolum beni. (buradaki "oolum" kelimesi samimiyetten kullanılmıştır). şimdi ben bunu yükseltmeli miyim? :D

Demiş hocam,iyi demiş. Bu düşük sıcaklıkta yanan motorlarla ilgili bi sürü yazı vardı forumda ya aramadım. :) Dolayısıyla bulamadım. :p

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas

Cakmak gazi hosuma gitti ... :lol: Bizim aldigimiz gazin cakmak gazindan farki var mi ki ??kokusal manada ben pek fark koklamiyorum :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...