İçeriğe Yönlendir

İkaz Panosu Anahtar

Ahmet Türker Taştepe

Recommended Posts

Ahmet Türker Taştepe

Merhaba arkadaşlar

Aracımın ikaz panosunda 2 gündür anahtar uyarısı aralıksız yanıyor. Sanırsam bu uyarı "servise git biraz para harca" demeye getiriyor.

Velhasıl arabanın trigerinden debriyajına, frenlerinden yağına, suyuna, filtrelerine, bujilerine kadar birçok parçası yeni değişti. Bu ışıldayan anahtarı söndürmek için ne yapabilirim?

Veya öylece kalsa sorun teşkil eder mi?

Hazır konu açmışken bir sual daha sormak isterim.

Aracı her ilk çalıştırdığımda, hareket ettikten sonra 10-30 saniye içerisinde ön-alt taraftan bir metal sürtme sesi geliyor. Sadece bir kere yapıyor, kontak kapatana kadar birdaha yapmıyor. Ama her ilk kontak açıp harekete geçince, bu sürtünme sesini kimi zaman yumuşak kimi zaman sert bir şekilde istisnasız duyuyorum. Pedal kısmından da hissediliyor. Debriyajdan şüpheleniyordum. Set olarak değişti, hiçbir şey farketmedi. Vites kutusu veya şanzıman mı acaba dedim. Her şekilde denedim. Boşta, 1de, 2de, bazen hiç vites değiştirmeden. Sanırım bunlarla da ilgisi yok. Ama araç harekete geçmeden dakikalarca da çalışsa bu sürtünme sesi gelmiyor. Harekete geçtikten sonra yapıyor. Tecrübelerinizi veya tahminlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler herkese.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

anahtar uyarısı immo değil midir?

ya da km bağımlı alakasız servis ışığıydı galiba?

tarihinde Sani Ger?on tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

mondi.jpg

Bir sorun teşkil etmez.. .

Kılavuzda tarif edildiği gibi söndürün...

Yorum bağlantısı
Ahmet Türker Taştepe

Teşekkür ediyorum Mehmet hocam. Bir sorun teşkil etmeyeceği kanaatim vardı ama yine de dostlara, üstadlara bir danışayım, fikir alayım dedim.

Bir de şu alttan gelen sesin nedenini bir bulabilsem. Sorun çıkarmayacak olsa bile merakım çatlatacak beni. Hayırlısı bakalım, çıkar birgün kokusu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sese yorum yapmak çok zor...

Osman Usta'nın sihirli küreyi bulup onunla bakmak lazım..

Tarif ettiğiniz ses, hiç duyduğum bir ses değil malesef...

Yorum bağlantısı
Guest U?ur Demir

mehmet abi bu ikaz panosu 2000 mondeolara takılabiliyormu?

normalde yok ama bi sorayım yinede

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yanan o lambanın herhangi bir sistem ile bağlantısı yok, 14.000 km veya 8 ay aralık ile yanar. Söndürmesi de kolaydır, OK içindeki reset tuşuna ataş bastırmak yeterli. Bu sürtünme sesi, yola çıkmadan bile, ilk direksiyon çevirmenizle de yapıyor mu bir bakınız?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Arkın Aknar

o ses 94 mondeomda aldığım 2005 senesinde beri ilk harekette geliyo ben abs nin yaptığı düşüncesindeyim

Yorum bağlantısı
Arkın Aknar

rampa aşağı bi yerde çalıştırıp boşta hareket edin ayagınızda fren pedalının üzerinde hafif kuvvetle dursun o sesle birlikte pedal aşağı düşecektir.bende olan durum bu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...