İçeriğe Yönlendir

Dikiz Aynaları

Emrah Talay

Recommended Posts

Volkan Aydogdu

Connectin güzel yanlarından birisiydi bu fakat son üretimlerde alttaki bombeli aynayı kaldırmışlar...Bu aracı aldığım günden beri çok rahatım bu konuda alt bombeli aynalar ile yan tarafınızdan ve arkadan geleni çok rahat seçebilirken üstündeki dikiz aynası ile aracınızın bi kısmını da görüp buna göre kendi mesafenizi ayarlayabiliyorsunuz...Dikkat ettim sınıfında bu tarz aynası olan başka araçta yok sanırım...Yakıt sarfiyatını artırsada bence çok önemli...+Görüş paketi olarak eklenen özelliklerden daha etkili veya güven verici olduğunu da ekleyebilirim...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Arkada 3 kişi oturuyor ya da eşya ile kapalıysa sol aynayı arkayı da gösterecek şekilde ayarlarım. Aksi takdirde arabayı görmeyecek şekilde ayarlarım. Park ederken ayar değiştiririm. Bazı yeni araçlarda otomatik olarak geriye takılınca aşağıyı ve arabanın yanını gösterecek şekilde her iki ayna da değişiyor.

Kör noktanın asıl önemli olduğu yer arabanın arka köşesi ve özellikle sol arka. Sağ arkayı gözle görmek mümkün kafa çevirip ama sol arkayı göremiyorsunuz. O nedenle ayar yaparken etraftaki yapılara ağaçlara bakıp orta dikiz aynasından gördüğünüz şeylerin devamını yan aynadan görebilecek, fazla boşluk kalmaycak şekilde ayarlayabilirseniz yeterli olur. Şehiriçi kent trafiğinde biraz daha açık olması, uzun yolda biraz daha dar olması uygun.

Aslında aynaya yapıştırılan küresel parçalar da fena değil. Yardımcı oluyor.

Bir arabamda ayna kırık iki parçadan oluşuyordu. Hangisi olduğunu unuttum.

Unutmadığım bir başka şey ise reno 12 lerin ilk orijinal çıktıklarında sol aynanın da bombeli olmasıydı. Kırıldıktan sonra aynacıda normal ayna takılınca çok dar bir alan göstermeye başlamıştı.

Bir de Endonezya'da gördüğüm araçların kaput üzerine ayna koyma alışkanlığı var. Bunu motorsiklet trafiği çok olduğundan kör noktadaki motorcuları kaçırmamak için ekstra koyuyorlar.

Resim:

Toyota-Harrier.jpg

Yorum bağlantısı
Misafir
Bence az da olsa aynalar aracı görmeliki arkadan gelen ile mesafe kontrolu yapılabilir.

kesinlikle katılıyorum. Tabi bu birazda alışmakla ilgili birşey, sürekli aynı aracı kullanınca o bahsettiğiniz mesafe kontolünü kestirebiliriz kanımca..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sancak Zengin

Aynaların tamamen araçtan bağımsız olması bence ani bir durumda araca diğer aracın yada cismin vurmak üzere olduğunu görmemiz konusunda sıkıntı yaratacağı düşüncesindeyim. Sadece 1-2 cm lik arabanın tamponu görünse daha iyi olmaz mı? Sonuçta devamlı otobanda araç kullanmıyoruz.. Yüksek süratlerle gelen birini kör noktada kalması da bana biraz mantıksız geldi. Şöför yola kosantre olmamışsa zaten aynada kar etmez.İstanbul trafiği arabalar iç içe gidiyor bence arabayı korumak açısından 1-2 cm iyi olur.

Bunlar benim görüşüm sadece elbette hatalı olabilir ancak tartışarak doğruya ulaşabiliriz.

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

geçenlerde tv 8 de bir programda fotoğraflarla anlattılar.90 derece iyidir.yanaşırken biraz zor ama sağ aynayı aşağı indirmek yeterli oluyor bana

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Ben arka kapı kolları dikiz aynasının uç köşesinde göreceğim şekilde ayarlıyorum ve arkadaki arabanın ışığı gözümü almıyor. Zaten her iki dikiz aynasında da kör nokta bölümü var.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Aynaları 90 derece yapıp kendi aracımızı görmeyecek şekilde ayarlamıştım burayı okuduktan sonra. Ancak bugün bir sokakta geri geri gelirken, yol ortasındaki bir çukuru göremedim doğal olarak vearka tekerlek çukura girince egzozu sürttüm biraz, Allaahtan tampona birşey olmadı.

Sonra aynayı arka çamurlukları görecek şekilde ayarladım. Bizimkisi de 90 olmasın da 80 derece olsun. Kazasız günler diliyorum.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sancak Zengin
Aynaları 90 derece yapıp kendi aracımızı görmeyecek şekilde ayarlamıştım burayı okuduktan sonra. Ancak bugün bir sokakta geri geri gelirken, yol ortasındaki bir çukuru göremedim doğal olarak vearka tekerlek çukura girince egzozu sürttüm biraz, Allaahtan tampona birşey olmadı.

Sonra aynayı arka çamurlukları görecek şekilde ayarladım. Bizimkisi de 90 olmasın da 80 derece olsun. Kazasız günler diliyorum.

Evet daha öncede bu ve benzeri sorunlarla karşılaşılabilineceği konusunda uyarılar yapılmıştı demekki yanlış değilmiş.. Garantici insanlarız biz 5-10 dereceden birşey olmaz :) daha dikkatli olursak o açığı kapatırız diye düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Mehmet Yığılı

Son 5 sene içinde bu konuda gelişmeler oldu mu :c)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Son 5 sene içinde bu konuda gelişmeler oldu mu :c)

Açılar aynı hala, nasıl olmalı bi değişiklik :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...