İçeriğe Yönlendir

Uzun süre aracı çalıştırmamak

Akif Tanık

Recommended Posts

Akif Tanık
Buda olur tabii, sıvı gres yerine bulursanız mum sprey daha iyidir gemide gelen araçlara uygulanıyor, yanlız fare savar kedi kuyruğu olayına bittim süper ;)

Yalnız askerlik uzun dönemmi? Gerçi olmasada farketmezde, araç uzun süre yatacaksa 6 ay bile yatsa takoza almak gerekir yada mutlaka arada bir sürmek lazım yoksa lastik kasnakları şeklini kaybeder döndüğünüzde balans yapan ve döndüğünde yukarı aşşağı oynarmış gibi görünen lastiklerle karşılaşırsınız.

Ali abi askerlik uzun mu kısa mı belli değil.Sınava gircez bakalım inşallah istediğimiz olur Allah'ın izniyle...Şu mum sprey işini bi araştırayım.Bende aracı takoza almak istiyorum seninde bahsetmiş olduğun lastik sorunundan dolayı...

arkadaşlar zaten gerekeni yazmışlar

mantıklı olan 2 seçenek var

1. arabayı satıp bankada değerlendirmek gelince o parayla daha iyisini alırsın

2. aracı güveneceğin bir arkadaşına verip haftada bir gün 10-15 dk mahallede tur atmasını sağlamak

Cemal bey bütün seçenekleri önüme koyup bi değerlendirm yapacağım inşallah...görüşlerinizi için gerçekten çol sağolun, bunlarıda aldım listeye ;)

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Recep Mura

Allah nasip ederse umre için 12 gün boyunca yurt dışında olacağımdan aracım bu süre içinde çalışmayacak acaba sıkıntı olmaması için yapmam gerekenler nelerdir? Akü kutup başlarını sökmek vb. gibi önlemler almalı mıyım yoksa bu kadar süre için gerek yok mu?

Ayrıca dün sabah giderken 1.5 km sonra birden motor ikaz işareti ( motorariza.jpg) yanıp sönmeye başladı hemen sağa çektim bunun hayra alamet olmadığını bildiğimden, ancak farkedemedim kendimi stop etti ben mi ettirdim sonrasında akü lambası ve diğer lambalarda yandı indim kaputu açtım herşey normal gözüküyordu yalnızca motor suyu minimum seviyesinden 1 parmak kadar aşağıdaydı zaten motor tam ısınmadığından hemen su ilave ettim tekrar kontrol ettim ve kaputu kapattım bismillah deyip çalıştırdım normal çalıştı sonrasında 10 km gittim sıkıntı olmadı öğleden sonra yine 15 km kadar yol gittim tekrarlamadı. Acaba bu motor suyu eksikliğinden yapabilir mi? motor suyu haznesinden su sızıntısı var gibi eğer terleme vb. den alt kısmına başka yerlerden su gelmediyse ama ellimle gezdirdim farkedemedim belki bir yerlerden sızdırıyor olabilir ama hafif hafif olsa gerek bir ara ya kendim yada ustaya gittiğimde kontrol ettireyim diyorum sanırım geçici bir durumda sizce ne olabilir neleri kontrol etmeliyim...

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Semih Başalp

ben de gideceğim ağustosta tek korktuğum şey arabam olacak :( satma nedeni olacak neredeyse, mumyalayıp odama alıcam sanırım :)

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Borga Tansel

Başka konu açmadan buradan devam edeyim.

Kısmetse bende Kasım ayından itibaren askere gidiyorum. Aracı garaja alıcam ve babam 2 haftada bir marş basacak. Onun dışında yapılacakları Çağlar Abi sıralamış sağolsun. Şimdi benim asıl sorum şu. Benim 2.sene bakımım yaklaştı ve bakımını yaptırıp öyle gidicem askere. Bu bakımda neleri yaptırmalıyım neleri yaptırmamalıyım? Araç daha 13500 km'de ve dizel :) 

Yorum bağlantısı
Misafir

Başka konu açmadan buradan devam edeyim.

Kısmetse bende Kasım ayından itibaren askere gidiyorum. Aracı garaja alıcam ve babam 2 haftada bir marş basacak. Onun dışında yapılacakları Çağlar Abi sıralamış sağolsun. Şimdi benim asıl sorum şu. Benim 2.sene bakımım yaklaştı ve bakımını yaptırıp öyle gidicem askere. Bu bakımda neleri yaptırmalıyım neleri yaptırmamalıyım? Araç daha 13500 km'de ve dizel :)

Marş basmanın yanında 1-2 kilometre de olsa gezinse iyi olur. Sürekli aynı taban üzerinde lastik beklerse tabanı bozulacaktır. Klima da 2 haftada bir 10 dakika kadar kışın da dahil çalıştırılmalıdır.

Bakımda da acil olmayan parçaları değiştirmeyin. Örneğin fren balatanız bitmişse değiştirmenize gerek yok. Dönüşte değiştirirsiniz. Bakımda bence hava filtresi, polen filtresi, yağ filtresi ve yağ filtresini değştirmeniz yeterli olacaktır. Dönüşte elektrik sisteminizi gözden geçirirsiniz tamam olur.

Bu arada insan vücudu da arabalara benzetilebilir. Çok kilometre yaptıkça evet eskiyoruz ama, hareket etmezsek daha da çabuk eskiyoruz.

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Marş basmanın yanında 1-2 kilometre de olsa gezinse iyi olur. Sürekli aynı taban üzerinde lastik beklerse tabanı bozulacaktır. Klima da 2 haftada bir 10 dakika kadar kışın da dahil çalıştırılmalıdır.

Bakımda da acil olmayan parçaları değiştirmeyin. Örneğin fren balatanız bitmişse değiştirmenize gerek yok. Dönüşte değiştirirsiniz. Bakımda bence hava filtresi, polen filtresi, yağ filtresi ve yağ filtresini değştirmeniz yeterli olacaktır. Dönüşte elektrik sisteminizi gözden geçirirsiniz tamam olur.

Bu arada insan vücudu da arabalara benzetilebilir. Çok kilometre yaptıkça evet eskiyoruz ama, hareket etmezsek daha da çabuk eskiyoruz.

Arabanın pek gezme şansı yok maalesef. Babam yaşlandı pek araç kullanamıyor. Ancak garaj içerisinde ileri geri şeklinde hareket ettirebilir ki ben öyle yapmasını söyleyeceğim. Klimayı da söylerim.

2.sene bakımında mazot filtreside değişiyor normalde. Acaba onu değiştirtmesem mi?

Yorum bağlantısı
Misafir

Arabanın pek gezme şansı yok maalesef. Babam yaşlandı pek araç kullanamıyor. Ancak garaj içerisinde ileri geri şeklinde hareket ettirebilir ki ben öyle yapmasını söyleyeceğim. Klimayı da söylerim.

2.sene bakımında mazot filtreside değişiyor normalde. Acaba onu değiştirtmesem mi?

Bence gereksiz. Dönüşte değiştirirsiniz. Yol yapmayacak bişey olmayacak.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...