İçeriğe Yönlendir

Bir haftada 5 farklı dizel araç..

Nuri Başer

Recommended Posts

Nuri Başer
(düzenlendi)

Bir süredir iş arkadaşım için dizel araç aramaktaydık ve sonunda bugün 1.5 DCi Clio III aldık hayırlısıyla.. bunu bulana kadar bir hafta boyunca 5 farklı 2.el dizel araç bulduk, denedik, kullandık, fiyatını kıyasladık..

1- 2008 Laguna 1.5 DCi 6 ileri 39.000 TL

2- 2007 Focus 1.6 TDCi (benim araç) 29.000 TL

3- 2006 Astra HB 1.3 CDTi 25.000 TL

4- 2006 Clio III 1.5 DCi 22.300 TL

5- 2009 Fiesta 1.4 TDCi Titanium 30.000 TL

İzlenimlerim:

Laguna: 1.5 DCi motor kulağa tıfıl gelse de o koca lagunayı çok iyi sırtlıyor, akıcı bir sürüşü var, iç tasarım çok güzel, kalite hissi veriyor, sessiz ve geniş hacimli bir araç.. renaultdan bukadar iyisini beklemiyordum doğrusu.. yakıt sarfiyatı oldukça makul..

Focus: kendi aracım diye demiyorum Chipsiz hali bile bu 5 araç içerisinde en güçlü ve yırtıcı motora sahip diyebilirim.. iç mekan gürültüsünde liderlik koltuğuna oturan focus yakıt konusunda da diğer araçlardan bonkör (motor hacmini de düşünmek lazım), hacim ve bagaj olarak emsali (aynı sınıf olmasa da karşılaştırdığımız araçlar içerisinde) araçlardan geniş (laguna hariç), kalite hissi ortanın üzerinde.. sürüş keyfi tartışılmaz..

Astra: Dizayn olarak başarılı olsa da 1.3 motor olmamış diyebilirim.. focustan sonra kağnı gibi geldi.. iç mekanı kalite hissi veriyor fakat çok kullanışlı değil.. yola güzel oturuyor, gidişatı güzel, yüksek hızlarda sürüşü keyifli.. yakıt sarfiyatı şaşılacak derecede az.. baktığımız araçta 2 kapı değişik olduğundan fiyatı makuldü.. emsalleri 27-28 civarı..

Clio III: tercihimizi bundan yana kullandık.. şirin bir araç, oldukça temiz kullanılmış.. 1.5 DCi motor 70 PS.. çok atak ve yırtıcı değil ama yumuşak sürüşler için yeterli.. oldukça tasarruflu.. araç focusa göre sessiz.. pedal titreşimi biraz fazla.. iç hacim iyi bagaj ise biraz küçük.. donanım yeterli düzeyde.. far, yağmur, park sens. dij. klima, abs, 6 hava yastığı, yol b.syrı mevcut.. fiyat makul.. kilometreside diğerlerinin içinde en düşük olanıydı.. (36k km)

Fiesta: 1.4 TDCi 68 PS motor ancak bukadar iyi olabilirdi.. lagunanınkinden kalır yanı yoktu.. oldukça seri ve atak bir araç.. iç hacim dıştan bakıldığında küçük gibi gelse de içine girince öyle olmadığı anlaşılıyor. dizayn uzay çağının yeniliklerini taşıyor desem yeridir, ön konsol uzay aracı gibi.. konforlu ve kalite hissini ortanın üstünde hissettiren bir araç.. bagaj clio gibi küçük.. Fiyat olarak bize uymadı..

sürçi lisan ettiysek affola..

tarihinde Nuri Ba?er tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Hayırlısı Nuri abi.

Ekonomi amaclı alındıysa aralarında en mantıklısı Clio. Ordaki oracların çoğu yakıt tüketimi olarak ekonomik, fiestada ekonoik ama 22.300 nere, 30000 nere...

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Aman Nuri senmisin bu.. ;)

Bende kimmiş bu yeni üye diyordum.. ;)

Yazlık modasına uyduk abi.. :)

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
1.5 dci motoru , Röno nun yüzyıl keşfi gibi bir şey.

:D

özellikle Lagunadaki çok hoşuma gitti.. 1.6 TDCi yi aratmıyor..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Hyundai'deki 1.5 110 hp dizel motor ile aynımı?

Hyundai ile kia nın kullandıkları aynı gibi.. ama renault yu bilmiyorum..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)
Aman Nuri senmisin bu.. :(

Bende kimmiş bu yeni üye diyordum.. :D

Resmi ilk gördüğümde bende yeni üye sanmıştım:) Nuri abimize ben alıştım, herşey var,

İyi bir polis,

direksiyonu sağlam,

arabadan anlar,

iyi bir ticaretci,

balık tutmaya gider,

dağa tırmanır:)

Bugünde gitar eklendi:)

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1.5 dci moroe o kadar farklı segmentlerde kullanılıyor ki: (bildiğim kadarı ile)

Clio-Megane-Laguna-Micra-Quashqai-Dacia Mpv-Logan

Beygir güçleri farklı ama temel motr aynı. Bu bir başarıdır, Ford da bu motoru alıp kullansa, Focus Dci dan başka alınacak araç kalmaz diye korkuyorlardır.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Resmi ilk gördüğümde bende yeni üye sanmıştım:) Nuri abimize ben alıştım, herşey var,

İyi bir polis,

direksiyonu sağlam,

arabadan anlar,

iyi bir ticaretci,

balık tutmaya gider,

dağa tırmanır:)

Bugünde gitar eklendi:)

Eyvallah ayhan kardeşim.. :(

daha çok var.. maket, yağlı boya, foto.. :D çok işlevli amatör..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Eyvallah ayhan kardeşim.. :lol2:

daha çok var.. maket, yağlı boya, foto.. :D çok işlevli amatör..

1001 in 1 :(

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Nuri abi bu CSI da gördüklerimiz bizim poliste de var mı? Veya gerçek mi? Kızılcıklar oldu mu?

Derin konular Yavuzcum.. Teoriler gerçek Pratikler çakma.. daha doğrusu şöyle söyleyeyim, Türkiye şartlarında iş yoğunluğu tonla olduğundan böyle ince eleyip sık dokuyacak ne zamana ne de personele sahibiz.. adamlar bir olaya bir hafta kafa yorarken ben bir günde 5 olaya bakıyorum :( mesela Bundes Kriminal de bir uzmana günde maksimum 4 iş bakabilirken yurdumda bu sayı 20 yi bulabiliyor.. :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ee 3 çip yemiş artık oda ekonomi peşinde olmadığının farkında :)

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Nuricim, ara viteslerde deviri yükseltip kırmızı çizgiye getirdiğimizde shift up (Vites yükselt) ışığı yanar ya. 3. chipten sonra, deviri ne kadar yükseltirsem yükselteyim artık "vites yükselt" diye uyarı lambam yanmıyor.

Sende durum nasıl?

Sefa hocam bende yanıyor sıkıntı yok.. o yazılımdan kaynaklı olabilir.. yani basit bir code ile eklenip kaldırılabilir diye düşünüyorum.. basit koşullu bir uyarı lambası.. devir = x ise lamba = on tarzında..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

ben 2006 laguna 1.9dci kullandım. 6 vites varmış ama bakmadım görmedim, 5 viteste 180 i görmüştü araç.

bu arada renault'larda da turbo var bildiğim kadarı ile ama niye tdci kullanmıyorda dci yazıyor?

Yorum bağlantısı
Fırat Bozkurt

Her markanın kendi dizellerine verdiği isim farklıdır, bazı istisnalar hariç tabi pejo citroen hdi kullanır, reno nissan dacia dci kullanır, vw audi seat skoda tdi kullanır, fordun ki de tdci ve tddi dir, marka gibi düşünün.

Yorum bağlantısı
Emre Gülşen

tdi=turbo diesel injection

crdi=common-rail diesel injection

hdi=high pressure diesel injection

tdci=turbo diesel common-rail injection

dci=diesel common-rail injection

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
tdi=turbo diesel injection

crdi=common-rail diesel injection

hdi=high pressure diesel injection

tdci=turbo diesel common-rail injection

dci=diesel common-rail injection

cdti: common-rail turbo diesel injection :D

Yorum bağlantısı
Emre Gülşen
(düzenlendi)

Tadı Değişilmez Canına İşler

tarihinde Emre G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

aklımda şu sıralar Seat cordoba 1.4 dizel 80hp 3 silindir (direk püskürtme) var

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...