İçeriğe Yönlendir

Hız Kurallarının Önemi

H.Cenk Bayrakçı

Recommended Posts

Burak C. İlhan

Bugun buna benzer bi olay Çayyolunda vardı. Opel Astra aşırı hızdan virajı alamayıp elektrik direğine çarpmıştı.O anın fotoğraı olsa herşeyi belli ederdi ve o arabadan sağ çıkan olduğunu hiç sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Gökhun Batur

Bu görüntüleri gördükce hızdan korkmaya başlıyorum. Gerçekten kötü bir durum, Her araçta kaza yapınca bu ibre sabit kalıyormu? Nasıl bir sistem kullanılıyor.

Merhabalar.Sayfalar arasında dolaşırken gördüm sorunuzu. Biraz geç olmuş deseniz haklısınız ama :good1: günümüz araçlarının birçoğunda araç hızı şanzıman çıkış mili 'nden ölçülüyor. Çarpmanın şiddeti bu milin söylediği hızı göstergeye ileten telin kopmasına neden olacak kadar büyükse o noktada kilitlenip kaza ile ilgili bilgi de sunuyor. Büyük darbelerde aracın beyni de felç olan bir insanınki gibi öylece kilitlenip kalıyor şeklinde birşeyler de okumuştum birzamanlar. Hız sensörlerinin ani darbe almasına bağlı bir durum olduğunu söyleyen tamirciler de var. Tezlerin hepsi mantık kurallarına uygun. Bilemedim şimdi ben de :unsure2: Umarım yardımı olmuştur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Allah'ım sen çocuklarımızı koru...

Dikkat arkadaşlar, daha dikkat.. Özellikle okul giriş saatleri; servisten inen koşuyor...

Kendi çocuğumuza bir şey olursa, ne hale geliriz bir düşünün.. Böyle bir olaya sebebiyet verildiğinde ruh ve vicdan halimizin ne hale geleceğini de hayal bile edemiyorum...

Lastikleriniz kötü ise değiştirin, fren bakımlarınızı periyodik olarak yaptırın.. Trafikte dikkatinizi dağıtacak, teyp, navigasyon, telefon gibi cihazlarla uğraşmayın. Gerekiyorsa sağa çekip durup tekrar yürüyün. Yorgun ve uykusuz olarak araç kullanmayın.. Alkollü olarak direksiyona geçmeyin.

Allah bu tür olaylardan da hepimizi korusun...

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yavaş gidilirse bir şey olmaz, çarpsan bile kurtulabilir. Bir çarpışma deneyi vardı , okumuştum, 30 ile çarpınca pek bir şey olmuyor, 70-80 ile çarpınca ölüm neredeyse muhakkak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Çok üzüldüm allah ailesine sabır versin :(

Yorum bağlantısı
Özgür İncigülcan

Yazık yazık gerçekten eğitimsizlik başka birşey değil,herkes ehliyet alıyor lanet olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Dikkati elden bırakmamak lazım.Herkes araçta hoşlandığı müzikleri dinler ya ben dinlememeye çalışıyorum.Müzik temposuna kapılıp hız yapan çok.Yüksek ses açıp etrafından olup bitenleri iyi yorumlayamayan çok..Trafiği okumak lazım.Çoluk çocuk çıkabilecek yerleri iyi analiz etmek lazım.Bazen sağa sola bakıyorum,çok dikkat ettiğim halde araç parkları yüzünden net görüntü alamıyorum.Dört yol ağızlarında bir çoğumuz selektör yapıp korna basıp geçiyoruz..Oysaki yolu tamamen görmeden yürümemek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çocuk bu Yunus..

Her zaman dikkatli olmak lazım... Bizimkiler parkta oynuyor, park evin yolunun üstünde. Beni geriden görünce koşmaya başlıyorlar..

Yada bakkal parkın karşısında, yani sokak geçmesi gerekiyor.

Olmadı topları yola kaçıyor..

D1210 kamyon ile ehliyet imtihanındaydım.. Hoca beni denemek istedi galiba, panikle, yola top fırladı dedi..

Öyle bir durdum ki.. araç içindekiler ve aracın kasasında sırasını bekleyen bir çok sürücü adayı sağa sola vurdu..

Niye durdun ? dedi.

Arkasından çocuk geliyordur dedim... Tamam geç kasaya dedi.. Bir sonraki gelsin dedi..

Çocuk bu, ne zaman nerede olacağını kestiremezsin.. Her zaman hazırlıklı olmalısın...

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Adaylar kasada mı gidiyordu? :)

Ya tamamda haberi okumadım ama adam 50 ile gidiyorsa çocuk yola atlıyorsa o adam nasıl dursun.3 yaşında çocuğu sokağa bırakanda hiç mi hata yok?

Dar sokaklarda iyice yavaşlamak lazım, 50 bile fazla olur bazen.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Çocuk bu Yunus..

Her zaman dikkatli olmak lazım... Bizimkiler parkta oynuyor, park evin yolunun üstünde. Beni geriden görünce koşmaya başlıyorlar..

Yada bakkal parkın karşısında, yani sokak geçmesi gerekiyor.

Olmadı topları yola kaçıyor..

D1210 kamyon ile ehliyet imtihanındaydım.. Hoca beni denemek istedi galiba, panikle, yola top fırladı dedi..

Öyle bir durdum ki.. araç içindekiler ve aracın kasasında sırasını bekleyen bir çok sürücü adayı sağa sola vurdu..

Niye durdun ? dedi.

Arkasından çocuk geliyordur dedim... Tamam geç kasaya dedi.. Bir sonraki gelsin dedi..

Çocuk bu, ne zaman nerede olacağını kestiremezsin.. Her zaman hazırlıklı olmalısın...

Bravo Mehmet Abi.. Bende yola çıkan bir topun peşinde çocuk olacağını düşünüp ani fren yaparım... Ki birçoğundada koşan bir çocuk mutlaka vardı..

Yanlız abi kasada bekleyenlerde yaralanabilir dikkat kaş yapayım derken göz çıkarma :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben ehliyet alırken Fatma girik Söz Fato da diye bir program yapıyordu.Yeni başlamıştı..Hiç unutmam arkada oturan yetkili kişiler programı izledin mi dedi.İzledim dedim.Adamın yüzüne nasıl tükürdü öyle yaa falan diye konuyu derinleştirdiler.Ben hep dikiz aynasından bakarak cevap vermiştim..Aferin sana arkanı dönmeden güzel iş çıkarttın demişti.Mehmet abi yazınca birden aklıma geldi..Aslında konuyla da biraz ilgili araç kullanırken arkamızı dönüp bakmamakta önemli bir konu :) Dikiz aynalarını düzgün kullanmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Her zaman denildiği gibi '' Kurallara uyalım, uymayanları uyaralım '' ama uyarırkende daha temkinli olalım, malum magandalar fazlasıyla piyasada......

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Görünmeyen top ve arkasındaki çocuğu ezmemek için frene asılan sürücü adayı faciaya neden oldu.Araç kasasındaki sırasını bekleyen diğer adaylara malesef hiç sıra gelemeyecek.. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Çocuk bu Yunus..

Her zaman dikkatli olmak lazım...

Araç kullanırken kaza yapmaktan çok korkuyorum ama bir çocuğa çarpmaktan ya da Allah korusun bir çocuğun ölümüne sebep olmaktan öyle korkuyorum ki. Suç yüzde yüz onda olsa da, bilerek önüne atlasa da o sadece bir çocuk. Onun vicdan azabıyla nasıl yaşanır bilmiyorum.

Bizim eve yaklaşırken binaların arasına girdiğim yerde hızımı 30'a kadar düşürüyorum, kimi garip garip bakıyor ama doğrusu bence bu.

Görünmeyen top ve arkasındaki çocuğu ezmemek için frene asılan sürücü adayı faciaya neden oldu.Araç kasasındaki sırasını bekleyen diğer adaylara malesef hiç sıra gelemeyecek.. :D

Herkesin bir sırası var, kiminin sırası yatakta gelir, kiminin ki kamyon kasasında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Ben ehliyet alırken Fatma girik Söz Fato da diye bir program yapıyordu.Yeni başlamıştı..Hiç unutmam arkada oturan yetkili kişiler programı izledin mi dedi.İzledim dedim.Adamın yüzüne nasıl tükürdü öyle yaa falan diye konuyu derinleştirdiler.Ben hep dikiz aynasından bakarak cevap vermiştim..Aferin sana arkanı dönmeden güzel iş çıkarttın demişti.Mehmet abi yazınca birden aklıma geldi..Aslında konuyla da biraz ilgili araç kullanırken arkamızı dönüp bakmamakta önemli bir konu :) Dikiz aynalarını düzgün kullanmak lazım.

Ayhan Abi sizin zamanınızda bayağı şaşırtmaca varmış...

Babamda anlatır hep sınav esnasında babama duuur diye bağırmış. Babamda durup boşa almış. Sonrasında boşa al arabayı demiş. Babamda boşta zaten diyince tamam demiş :)

Keşke şimdide öyle şeyler olsa ben direk kalkış yaptım 3'e tam atacaktım. Sen araba kullanmayı biliyorsun geri geri yanaş dedi. Sınav 1dk. Bile sürmedi :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Ara sokaklarda 30 km/h ı, şehir içi yollarda ise 50-55 km/h i geçmiyorum, arkadan gelip sellektör yapan hıyarlar oluyor aldırmıyorum. Çocuğu falan geçtim kedi, köpeğe bile çok üzülürüm.

Araç kullanırken bazen yanımdakileri duymuyorum, kızıyorlar bizi dinlemiyorsun diye. Trafiği dinliyorum ne yapayım diyorum.

Bazen eğer yanımdaki ile konuşursam 1-2 dakikaklık yolun nasıl geçtiğimi hatırlamıyorum ve o an ürperiyorum.

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Keşke şimdide öyle şeyler olsa ben direk kalkış yaptım 3'e tam atacaktım. Sen araba kullanmayı biliyorsun geri geri yanaş dedi. Sınav 1dk. Bile sürmedi :)

Zaten sıkıntıda burada, araba sürmeyi bilenler ehliyetli, kullanmayı bilenlerse çok az.... (sen ters yazmışsın ama.... :) )

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...