İçeriğe Yönlendir

Fiesta ya da Focus, lpg ya da dizel?

Guest Serdar Kaya

Recommended Posts

Guest Serdar Kaya
(düzenlendi)

Merhaba, 99 lpg'li mondeo kullanıyorum. Arabayı çok fazla kullanmadığımdan, mondeo'nun -biraz fazla- olan yakıtı bir problem oluşturmuyor.

Ekim ayından itibaren iş gereği araba ile günlük en az 100 km. kullanımım olacak. Bu nedenle, daha küçük bir araba almayı düşünüyorum. Aklımda Fiesta ya da Focus var, fakat her ikisi hakkında da tam net bilgiye sahip değilim. Özellikle fiesta'nın dizel olanı mı yoksa 1.4 benzinli/lpg olanı mı daha az yakıt tüketir bu konuda kararsız kaldım. (Yakıttan kasıt, maliyet) Bir kaç kişi, focus alacaksan hiç satma, mondeo ile devam et dedi. Bu konuda siz ne dersiniz?

tarihinde Serdar Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Serdar bey, ben aracıma(fiesta 1.4i benzin) BRC marka lpg taktırdım ve şu anda çok memnunum.Aracımın şehir içi yakıt tüketimi 0.16 ykr'ye düştü.30TL'lik gazla 200km yol gidiyorum(Şehir içi).

Yarın yola çıkıyorum inşallah şehir dışı ne kadar yaktığını da yarın test edeceğim.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Bugün aracımı şehir dışında da test ettim .366 km'lik yolu 50TL'lik gazla geldim.(klimalar yol boyunca full açık)Bu da demektir ki şehir dışı gazla tüketim 0.136 Ykr.

Bana fiyat oldukça iyi geldi, sizler nedersiniz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mondeo dan sonra fiestaya biraz zor sığarsınız. Focus benzinli, Mondeo dan fazla tüketecektir. Focus diesel den hoşnut kalırsınız.

Yorum bağlantısı
Guest Serdar Kaya

Şu an benim Mondeo ile şehir içi/dışı yakıt tüketimim (lpg olarak) şimdiye kadar en az 10.5lt en çok 11.5lt /100 km şeklinde oldu. Yani kilometrede en iyi ihtimalle (Ankara'da lpg 1.47 tl. ), 0.15 kuruş, en kötü ihtimalle 0.170 kuruşu gördüm. Ayrıca Bora var bizde, ben hep onunla kıyaslıyorum. Bora ile şehir içi 8lt/100 km lpg tüketimimiz var. Yani Bora'daki tüketim 0.12 kuruş oluyor. Fiesta'nın 1.4 olması nedeni ile Bora'dan daha az yakmasını bekliyorum.

Süleyman bey, litre olarak hiç hesap yaptınız mı acaba? Böylece daha iyi kıyas yapmış olurum, çünkü Ankara'daki lpg fiyatları genelde düşük oluyor.

Çağlar bey, sizin dediğiniz de doğru, zor bir geçiş olacak. Aslında arabayı satmak istemiyorum, alıştım iyice :nazar: Ama, aylık 150 - 200 ytl kadar bir fark olacak gibi görünüyor ilk hesaplamalarımda. Bu nedenle değiştirmeyi düşünüyorum.

Fiesta'nın dizel olanının Lpg'li olanından daha ekonomik olması gibi bir ihtimal var mıdır acaba? Genelde lpg daha ucuz oluyor ama, bu düşük motorlu araçların benzinli olanlarında fark azalıyor gibi gördüğüm kadarıyla. O nedenle konuyu sizlere danışmak istedim.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin
(düzenlendi)
Şu an benim Mondeo ile şehir içi/dışı yakıt tüketimim (lpg olarak) şimdiye kadar en az 10.5lt en çok 11.5lt /100 km şeklinde oldu. Yani kilometrede en iyi ihtimalle (Ankara'da lpg 1.47 tl. ), 0.15 kuruş, en kötü ihtimalle 0.170 kuruşu gördüm. Ayrıca Bora var bizde, ben hep onunla kıyaslıyorum. Bora ile şehir içi 8lt/100 km lpg tüketimimiz var. Yani Bora'daki tüketim 0.12 kuruş oluyor. Fiesta'nın 1.4 olması nedeni ile Bora'dan daha az yakmasını bekliyorum.

Süleyman bey, litre olarak hiç hesap yaptınız mı acaba? Böylece daha iyi kıyas yapmış olurum, çünkü Ankara'daki lpg fiyatları genelde düşük oluyor.

Çağlar bey, sizin dediğiniz de doğru, zor bir geçiş olacak. Aslında arabayı satmak istemiyorum, alıştım iyice :nazar: Ama, aylık 150 - 200 ytl kadar bir fark olacak gibi görünüyor ilk hesaplamalarımda. Bu nedenle değiştirmeyi düşünüyorum.

Fiesta'nın dizel olanının Lpg'li olanından daha ekonomik olması gibi bir ihtimal var mıdır acaba? Genelde lpg daha ucuz oluyor ama, bu düşük motorlu araçların benzinli olanlarında fark azalıyor gibi gördüğüm kadarıyla. O nedenle konuyu sizlere danışmak istedim.

Hemen yapayım hesabını; 50TL'ye 1.67Krş'tan aldığım 30Lt gaz ile 366km yol geldim.

tarihinde S tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...