İçeriğe Yönlendir

Bağlama?

Yiğitcan Coşar

Recommended Posts

Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)

Arkadaşlar bi soru sormak istiyorum...

Şimdi bir şirket adına banka kredisiyle filo olarak birçok araç topluca alınmış... Bunlardan bir tanesi parası ödenerek satılmış ancak alan adam şirket sahibinin yakın arkadaşı ve parasını ödediği halde kredi bozulmasın diye ruhsatı üzerine yapılmamış... Ancak şirket borçları ödeyememiş ve araç hacizli duruma geçmiş... Bu durumda araç hem rehinli hem hacizli olarak gözüküyor...

Bu durumdan kurtulmanın bir yolu var mı ?? Polis bir çevirmede aracı bağlar mı??

tarihinde Yi?itcan Co?ar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Peki hacizli olan her araça yakalama emri veriliyor mu ??

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak

Araç sorgulamada hacizli olarak gözükmesi bağlama emri çıkmışmı demektir yani??

Yorum bağlantısı
Murat Mat

Yiğitcan bey, Trafik sorgulamada araç ruhsatında sahip kim yazıyor ise ve MTV. 'de şerh koyulmuş ise aracı bağlarlar.

Aracın mülkiyetinde aksini ispat edemediğiniz için hiçbir şey yapamazsınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hacizli yada rehinli demek bağlanacak anlamına gelmez..

Plakadan sorguladığınızda yakalama varsa.. "Hacizli Yakalamalı" şeklinde yazar..

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
Yiğitcan bey, Trafik sorgulamada araç ruhsatında sahip kim yazıyor ise ve MTV. 'de şerh koyulmuş ise aracı bağlarlar.

Aracın mülkiyetinde aksini ispat edemediğiniz için hiçbir şey yapamazsınız.

Bu nasıl görünür ki ? Mtv sorgulamada nerde yazar yani ?

Hacizli yada rehinli demek bağlanacak anlamına gelmez..

Plakadan sorguladığınızda yakalama varsa.. "Hacizli Yakalamalı" şeklinde yazar..

Mehmet abi sorgulamada sadece rehinli ve 3 tane haciz var görüniyordu 1 tane haciz kalkmış... Yani şu anda 1 rehin 2 haciz görünüyor... Yaklamalı diye birşey yazmıyor bu sorun olmaz anlamına mı geliyor yani? en azından trafikte kalabilir olarak ?

Eğer aracın gerçek sahibi ile ruhsat sahibi şirket arasında yapılmış bir sözleşme varsa (el sözleşmesi de olur, noter sözleşmesi olmasına gerek yok) ruhsat iptal davası açılarak araç üzerindeki hak geri alınabilir. Burada önemli olan, sözleşmeyi mahkemeye delil olarak sunmak, imzalayan şirket sahibinin sözleşmeyi yapanın kendisi olduğunu, aracın diğer şahsın olduğunu mahkemede itiraf etmesi.

Peki Sefa abi herhangi bir sözleşme yapılmamış fakat şirket sahibi yinede ben bunu sattım derse ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet abi sorgulamada sadece rehinli ve 3 tane haciz var görüniyordu 1 tane haciz kalkmış... Yani şu anda 1 rehin 2 haciz görünüyor... Yaklamalı diye birşey yazmıyor bu sorun olmaz anlamına mı geliyor yani? en azından trafikte kalabilir olarak ?

Peki Sefa abi herhangi bir sözleşme yapılmamış fakat şirket sahibi yinede ben bunu sattım derse ?

1. Bölüm.. : Evet..

2. Bölüm.. : Mahkeme böyle bir şey kabul etmez.. Mahkeme kabul etse alacaklı kabul etmez.. Bence bu iş yaş..

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Alacaklı dediğimiz banka yani... Haklısınız adamlar zaten paralarını alamıyorlar birde malların elden gittiği düşünüldüğünde haklılar...

Yorum bağlantısı
Murat Mat

Yiğitcan bey,

Emniyet Genel Müdürlüğünün, www.trafik.gov.tr adresindeki, interaktif sorgulamalardaki,araç sorgulamalar bölümünde en basit bir şekilde plakadan sorgulama yaparak aracın durumunu öğrenebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hiçbir yazılı-yazısız kağıt bu arabayı kurtarmaz. Tersinden düşünün, böyle bir araba anlaşması yoktu, şirket battı, X şahsı elinde bir A4 kağıdı ile, ben bu arabayı parasını verip 2 sene önce almıştım vs. diyor. Banka müdürü olarak cevabınızı alayım :yahoo: ?

Maalesef sektörde sıkça karşılaşırız, hatta geçen zamanda ikinci el araç alacakken, satıcıyı uyarmıştım, bu ruhsattaki firma kimin diye, arkadışının mış, hiçbirini tanımazken: sen bu arabayı satamassın, araştır dedim; 2 saat sonra satış iptal oldu.

Ruhsat ismi asıldır, gerisi hikaye.

Yorum bağlantısı
Çağdaş İbiş

Bu konu içinde bi soru sormak istiyorum.

Diyelim plaka sorgulamada iki farklı icra dairesinden "Hacizli Yakalamalı" ibaresi çıkan bir arabanın yerini yurdunu biliyoruz, bunu şikayet edebilir miyiz, edersek kendi başımıza da iş açar mıyız :oghk:

Yorum bağlantısı
Serkan Çok
Hiçbir yazılı-yazısız kağıt bu arabayı kurtarmaz. Tersinden düşünün, böyle bir araba anlaşması yoktu, şirket battı, X şahsı elinde bir A4 kağıdı ile, ben bu arabayı parasını verip 2 sene önce almıştım vs. diyor. Banka müdürü olarak cevabınızı alayım :) ?

Maalesef sektörde sıkça karşılaşırız, hatta geçen zamanda ikinci el araç alacakken, satıcıyı uyarmıştım, bu ruhsattaki firma kimin diye, arkadışının mış, hiçbirini tanımazken: sen bu arabayı satamassın, araştır dedim; 2 saat sonra satış iptal oldu.

Ruhsat ismi asıldır, gerisi hikaye.

yapılan akit ne olursa olsun zaten 1 ay içinde üzerine alma zorunluluğu var bildiğim kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Noter satışından sonra üzerine almassan, 150 TL ceza ve mahkemeye çağrılma mevcut.

Yorum bağlantısı
Çağdaş İbiş
(düzenlendi)
Abi bu sorularla nereye varmayı hedefliyorsun merak ettim :) Teşhircilik had safhada gördüğüm kadarıyla :lol2:

Teşhircilik ne demek len sen biliyon mu :) seni de ihbar ederim bak :lol2:

Şöyle diyebiliriz; sorumlu bir vatandaş olarak devletin kolluk kuvvetlerine ve adalet sistemine yardımcı olmak istiyorum.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Araç kaydında yakalamalı görünüyorsa polise ihbar ederseniz yakalayıp otoparka çekiyorlar, tecrübeyle sabittir :p

Hatta Polisle duygusal bağınız varsa aracın bulunduğu bölge veya güzergahı söylemeniz yeterli..

Hem de kaç defa oldu bu tecrübe hatırlamıyorum :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
Sizin yapacağınız; Şirket sahibi ile aranızda eski tarihli bir satış sözleşme yapacaksınız. Bu sözleşme ile mahkemeye Ruhsat İptal Davası açacaksınız. İlk mahkemenizde doğal olarak şirket sahibi aracın kendisinin olmadığını itiraf edecek. Böylece dava 2-3 sene sürmeyip hemen sonuçlanacak. Mahkeme kararını ve ruhsatı alıp ilgili yerlere giderek aracı üzerinize alacaksınız. Elinizdeki mahkeme kararı olduktan sonra hiçbir güç ruhsatı üzerine alamazsın kardeşim diyemez.

Eğer bunu mahkeme kabul ettiyse bile üst mahkeme bozabilir, çünkü çok fazla suistimale açık bir şey.

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Bankanın elinden arabası alınıyor, banka ruhsatın arkasına trafikten satılamaz yazdırmış..

Banka davaya çok rahat müdahil olup devri engelleyebilir..

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak

Sefa abinin dedidğini biz gece yiğitle konuştuk aslında bi yandan mantıklı geliyo ama bi yandanda saçma geliyo. eğer böyle birşey olabilseydi o adam o zaman diğer arabaları böyle satabilirdi diğer araçlarıda hacizden kurtarabilirdi. böyle bir durumda mahkeme bunu nasıl kabul edebilirki???

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
Bu konu içinde bi soru sormak istiyorum.

Diyelim plaka sorgulamada iki farklı icra dairesinden "Hacizli Yakalamalı" ibaresi çıkan bir arabanın yerini yurdunu biliyoruz, bunu şikayet edebilir miyiz, edersek kendi başımıza da iş açar mıyız :lol2:

Usta sanırım böyle bi durumda başına büyük bir bela açmış olursun :)

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Valla İstanbulda Ankarada olsa kovalarlarmı bilmem ama Düzcede olursa öyle bişeyler adamın hayatından endişe edebilirsiniz emin olun :lol2:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...