İçeriğe Yönlendir

Elektronik bulunmayan otomobiller

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba ,

Günümüzde 0 km üretilen, eski Skoda Lada Wolkswagen Kaplumbağa , Chevrolet Nova vb gibi elektronik aksamı az (Elektronik yakıt besleme, Elektronik ateşleme vs) Mekanik ağırlıklı otomobiller üretiliyormu. Turbinli Otomatik şanzımanlar, Mekanik enjeksiyonlu motorlar, bu tip otomobillerin ömürleri bir hayli yüksek. Üstelik şöfer kendisi onarabiliyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

tospaa 2002 yılına kadar enjeksiyonlu olarak meksika'da üretiliyordu.

pug 405'ler iran'da hala sıfır üretiliyor.

tabi motor teknolojisi nedir bilinmez şu anda.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Nedense içimde yeni otomobiller hakkında kuşku doğmaya başladı .

Bakıyorum tamamı elektronik sistemlerle donatılmış. Şanzımanı bile değiştiren robot kollar yapılmış.

Motorun çalışmasını yakıtın gelişini hesaplayan işletim sistemleriyle doldurulmuş.

Ayrıca mazleme kalitesi düşüyor gibime geldi. Sanki yeni otomobillerin göreceli çalışma ömrü 10* yılı gecmiyecek gibi.

Beni 10 sene sonra yeniden araba aldırmaya zorlatacaklar sanki. Ayrıca tvlerde bakıyorum 1970 yapımı Mustangler

dodge challengerler, Wolkswagen Beetle'ler banamısın demeden yollarda ilerliyorlar.

Oysaki 1990 model bmw 5 serisi arabanın elektronik göstergeleri 150 bin dolmadan rahmetli olmuş.

Fiat tempranın elektronik göstergeleri 70 bine varmadan çalışmaz durumda parçasıda yok denecek kadar az.

Sadece göstergemi. 2003 2005 connectlerin hepsinin derdi şu aptal elektronik yakıt pompası.

Birkaç fazla devre yüzünden 4 milyara uyduruk pompa satılıyor. 950 derecede şekillendirilmiş 1 kilo metal nasıl olurda bu fiyatta .

Yorum bağlantısı
Ahmet Böcek
(düzenlendi)
:flowers: çok haklısınız ali bey.daha 3yıl öncesine kadar nova kullanıyordum.çekiş ve süspansiyon olarak harikaydı.yola yayılışı mükemmel.birde kalkışlardaki kafa kaldırması yokmu adamı zevkten deli ediyordu tarihinde Ahmet B tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Herşeyin suçlusu katalitik konvertör. O parçaya çiğ benzin gelmemesi gerekmekte, bu yüzden enjeksiyonlu yakıt sistemi gerekiyor, bu da beyin gerektiriyor. Focus segmentinde 800 kg, ıvır-zıvırı olmayan araç bulsam, hemen alırım.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Kocabaş
(düzenlendi)

bir akrabamda 93 model corolla var otomatik kapı dışında hiç bir elektronik kısmı bulunmayan bir araç :)

bazen özeniyorum ne güzel beyin yok , sensör yok :lol2:

sorun çıkarsa ne çıkarabilir ki :)

tarihinde R?dvan Kocaba? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Abs yok

Asr yok

Ebd yok

Esp yok

immo yok

yol bil. yok

cc yok

bunları eski araç zevkine değişmem şahsen. Elektronikçi olarak aracıımın elektronik donanımlı olmasını akıllı uslu olmasını tercih ederim. :)

Elektronik aksam özünde ne kadar pahalı olabilir ki ?

Yorum bağlantısı
Serkan Çok
Abs yok

Asr yok

Ebd yok

Esp yok

immo yok

yol bil. yok

cc yok

bunları eski araç zevkine değişmem şahsen. Elektronikçi olarak aracıımın elektronik donanımlı olmasını akıllı uslu olmasını tercih ederim. :)

Elektronik aksam özünde ne kadar pahalı olabilir ki ?

elektronik aksam ve fiyatını bana sormadın sanırım :)

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Türkiyede bile bu tür araç üretiliyor. Tofaş, Kuzey asya üklelerine ihracaat olarak Doğan ve şahin üretimini seyrek de olsa yapıyor. Bazı parçalarıda bizim fabrikadan gidiyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Artık 30 sene kullanılabilecek otomobil yok. İnsanlarımız buna alışamıyor 97 corolla ya efsane deyip dünya paralar verebiliyor.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
elektronik aksam ve fiyatını bana sormadın sanırım :lol2:

işte benimde dediğim bu !! parçalar özünde pahalı değil geçen iş yerindeki mercedesin havalandırma motorunun biri bozulmuş ( araçta 11 adet ) değişimi yapıldı 350 € civarı. Arızalanan parça sadece torku kuvvetli olan şanzımanlı bir 12v 1.5 A lik motor. 13€ T.C. satışı :p

şimdi bizde merso nun parçası pahalı diye binemiyoruz halbuki pahalı değil..

Yorum bağlantısı
Rıdvan Kocabaş
Artık 30 sene kullanılabilecek otomobil yok. İnsanlarımız buna alışamıyor 97 corolla ya efsane deyip dünya paralar verebiliyor.

evet yakınımdaki bir çok insan efsane nitelendirilen corollalara 12-13 lira para verdiler :lol2:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sadece araçlar değil kullandığımız her türlü mal sanki kullan at zihniyetiyle üretiliyor.Bilgisayar kasalarından tutunda evimizdeki buzdolapları,çamaşır makinelerine kadar..Dayanıklı tüketim eşyaları artık dayanıksız oldular.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...