İçeriğe Yönlendir

Sel suyu içinde kalmış araca müdahele ve tamir şekli

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Park halinde iken sel suyuna-çamuruna maruz kalmış araçta:

1. Ulaşılabilen ilk anda akü kutup başları sökülmeli, tercihen akü uzaklaştırılmalı. Akü içine su vs. girmiş ise uygun şekilde geri dönüşüme verilmeli. (Her yetkili akü bayiliğinde yapılabilir)

2. Sudan etkilenmemiş iç aksam var ise öncelikle sökülmeli kuru bir yere ayrılmalı

3. İç-dış her yeri tazyikli su ile yıkanmalı

4. Beyin, sigorta kutuları sökülmeli, ayrıca temiz su ile yıkanıp, tercihen bol Wd-40 ile spreylenmeli ve gölgede kurumaya bırakılmalı

5. Silindir içine su girmiş mi kontrolü yapılmalı, girmiş ise, motor üst kapağı sökülerek gerekenler yapılmalı, direksiyon kutusu-fren hidroliği, şanzıman ve motor yağı bölümü için de aynı hususlar geçerli.

6. Döşeme vs. aksam temizlenerek kurtulabiliyorsa gereken işlem yapılmalı.

7. Geri kalan kablo tesisatı da elden geçirilir.

Sıkça yapılan hatalar:

1. Çırak dahil, dükkana gelen hısım akraba bile bir defa olsun marşa basar (su girmişse subaplara elveda)

2. Araç tekleyerek bile çalışsa bol gaz verilerek şok terapi yapılır (teknik açıklaması henüz bulunanmamıştır ama şahıslar için tıbii tedavi önerilir)

3. Aracın gittiği tamirhanede, ''Bu araba adam olmaz ama istersen satın alayım'' teklifi, ustalar tarafından gündeme getirilir.

Suya maruz kalan araçlarda, layığı ile tamirat yapılmazsa, o an için sorun gözükmeyebilir ancak 6ay-1yıl vs gibi zamanlarda, çok garip arızalar ortaya çıkaibilir, layığı ile tamir işlemi görmüşlerde bu risk çok çok azdır. Tamir işleminin süresi ön görülemez işlemlerden sayılabilir, araç sahibinin de sabrına ihtiyaç duyulur.

Motor çalışr durumda suya girmiş ise, önce can kurtarılır, sonra tamirin icabına bakılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Çağlar abi çok güzel açıklamışşsın hepsine tamamen katılıyorum. Yanlız kasko olduğu sürece kimse bu tarz işlemlerle uğraşmak istemez bir çok insan ben paramı alayım yenisini alırım mantığı ile gidiyor. Ama kaskosu olmayan araç için en mantıklısı bu yöntemler. İnşallah kimsenin aracı böyle bir duruma maruz kalmaz.

Yorum bağlantısı
Fatih Dokcan

Dun tvde gördüm Altur(vw bayisi) 100tane kiralanmış sıfır vw selden zarar görmüş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler

Çaglar bey bu konu hakkındaki bilgilerinize teşekkürler çok şükür başımıza gelmesede madur olanlara bilgi aktarımı yaparsak sizin sayenizde bir çok kişi bu durumdaki aracına nasıl mudahale edecegini bilmiş olur faydalı bir paylaşım :D tekrar teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

ellerine sağlık bugünden sonra inşallah kimsenin canına ve malına birşey olmadan atlatırız.

Yorum bağlantısı
Ayhan Uzun

bilgiler için çok tesekkürler. dilerim bu bilgileri kullanmaya hiç kimsenin ihtiyacı olmaz.

Yorum bağlantısı
Hakan Baha

Bu sayılanları bir servis 3-4 bin liradan aşağı yapmaz sanırım. Ama kaskosu olmayan mecburen yaptıracak ya da yarı fiyatına satacak.

Önümüzdeki sene kaskoların sel ve su basması primlerinde büyük artış olacakmış diyorlar.

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu

çok önemli çok faydalı bir bilgi,paylaşım için teşekkürler,kimseler inşaallah ihtiyaç duymaz

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kasko , her sel baskını zararını zaten ödemiyor. Nokta olarak bilmiyorum ama, sel baskını tehlikesi altındaki havza-semtlerde, poliçeniz bile olsa, ödeme alamıyorsunuz, Konut olarak zaten sigorta yapmıyor.

Yorum bağlantısı
Emre Gülşen
Kasko , her sel baskını zararını zaten ödemiyor. Nokta olarak bilmiyorum ama, sel baskını tehlikesi altındaki havza-semtlerde, poliçeniz bile olsa, ödeme alamıyorsunuz, Konut olarak zaten sigorta yapmıyor.

Çağlar Abi kasko poliçelerinde Sel teminatı için semt yada bölgesel ayrım yoktur.Bahsettiğin ayrım sel teminatı için daha çok işyeri ve konut poliçelerinde geçerlidir.Şirket sel riskini yüksek olarak belirlediği ( mesela bizde İstanbul Ayamama deresi çevresi, Alibeyköy vb yerler ) yerlere konut ve işyeri poliçesi kesmeyebilir yada bu poliçelerde sel teminatı vermeyebilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağlar abi benim kaskomda sel deprem rizikom var aracım sele kapılsa sigorta öder mi?

Öder, ama kendini bilmez bir sigorta şirketi, benim aracımı ödememişlik yapmıştı :s , yani experine bağlı.

Yorum bağlantısı
Hakan Baha

Ya o zaman ne işimize yarayacak sel için prim ödemek. Kaskoda yanardağ patlamasına bile karşı koruma var güya. O zaman bu korumanın kapsamı da mesela bir yanardağın yakınından arabayla geçerken geçerli değil mi?

Sel baskınlarında Çağlar beyin dediği gibi sigorta şirketlerinin arıza çıkarması muhtemel. En iyisi arabayı önce Allaha sonra kaskoya emanet etmek. En iyi kasko ihtiyaç duyulmayan kaskodur.

Yorum bağlantısı
Emre Gülşen
(düzenlendi)
Ya o zaman ne işimize yarayacak sel için prim ödemek. Kaskoda yanardağ patlamasına bile karşı koruma var güya. O zaman bu korumanın kapsamı da mesela bir yanardağın yakınından arabayla geçerken geçerli değil mi?

Sel baskınlarında Çağlar beyin dediği gibi sigorta şirketlerinin arıza çıkarması muhtemel. En iyisi arabayı önce Allaha sonra kaskoya emanet etmek. En iyi kasko ihtiyaç duyulmayan kaskodur.

Sel teminatı bulunan bir poliçede şirket ödeme yapar, ancak sel teminatında muafiyet uygulaması varsa muafiyete denk gelen tutara kadar olan hasarı ödemez.Şu an sektörde Deprem ve Sel teminatlarına uygulanan muafiyetler birçok şirket tarafından kaldırılmıştır.Poliçelerinizi kontrol ederek muafiyet olup olmadığını görebilirsiniz...

Yanardağ konusu genel olarak Deprem+ yanardağ püskürmesi teminatı olarak geçer.Bu teminatta depremde vardır.Tabiiki yanardağ püskürmesi düşük bir risk ama.Sigortanın mantığı önceden tahmin edilemeyen risklere karşı önlem almaktır.

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Gülşen
Öder, ama kendini bilmez bir sigorta şirketi, benim aracımı ödememişlik yapmıştı :) , yani experine bağlı.

Büyük ihtimalle poliçede sel muafiyeti vardı ( Örneğin; Sigorta bedeli üzerinden %10, %5 gibi ) Yada sel teminatı yoktu.Bu teminatlar seçimli teminatlardır.Ancak son yıllarda şirketler Kasko poliçelerine standart olarak vermekteler bu teminatları ( Deprem, Yanardağ Sel, Terör, Grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri,Kötü Niyetli HAreketler. vb. )

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Konu detayım: Kaskolarım genelde göktaşı düşmesine kadar kapsamlıdır, Exper de eski meslek okulundan emekli hoca idi, ama maalesef motor dersi vermek zorunda kalmıştım, sonuçta hasar müdürü onayı ile işi hallettik ki, zaten seneye de experlikten emekli olmuştu.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

bir çok sigorta şirketi seli kapsamlarından çıkartmış galiba...bugün internette okudum...

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Bu gelen selle kaç liralık ödeme yaptı acaba sigorta şirketleri? Araba ve evler için. Açıkçası arabaların sel kapsamından çıkarılması bana kasko şirketimi değiştirtir. Kimse bilerek ve isteyerek arabasını selin içine sürmez herhalde...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...