İçeriğe Yönlendir

Çocuklar arabadan inince kontrol edin

Mehmet Barın

Recommended Posts

Mehmet Barın

Evimin önünde park yerim var %20 eğimli,

benim ikiz oğlanlar akşamdan arabanın(transit)içine girip oynadılar,vitesi boşa almışlar, :good1:

bende fark etmeyip kilitleyip eve girdik.

Ertesi gün annemi bindirdim sağ kapıdan,kapıyı kapattım araç sallanınca araba gitmeye başladı kendisi.

Nasıl atlayıp sağ kapıdan elimle frene bastım onu ben biliyorum. :)

Arabanın el freni azıcık kaçırıyor,tek binen de ben olunca erteledim. :D

Siz siz olun çocuklarınız aracın önüne bindikten sonra kontrol etmeyi ihmal etmeyin,

ben mi ben zaten kontrol ediyordum ama akşam üşendim gözle kontrol ettimdi,karanlıkta. :p

Bir daha mı.. :lol2:

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Geçmiş olsun...

Ben küçükken başımıza böyle bişey gelmişti eniştemin arabasıyla pikniğe gitmiştik deniz kenarı uçurum gibi bi yerin kenarında bi yeşillikte durduk, enişteminde el freni çekme gibi bir alışkanlığı yoktur viteste bırakıp inmiş.. bizde kuzenlerle bindik bi anda araba ileri doğru kaymaya başladı uçuruma doğru... Annemde o sırada bagajdan bişey alıyormuş farkedince bagaj kapağından tutup bağırmaya başlamıştı o anda benden yaşça büyük olan kuzenim el frenini çekmişti de böyle atlatmıştık..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Allah korusun ihmale gelmeyecek şeyler..Çocuk binmeden olmuyor tabii elbet binecekler ama mutlaka kontrol şart.Bende en çok çakmaklıktan falan korkarım öyle çocuk bindiği zamanlarda falan...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun adaşım...

Ben her yol koşulunda sonuna kadar çekiyorum artık...

Yorum bağlantısı
Ömer Aydogan

geçmiş olsun, allah korumuş.

Bu aracı aldığımda ilk hoşuma giden özelliklerinden birisi el fren sistemi olmuştu. Kontağı çeker çekmez kendisi kitliyor. Ben ne kadar manuel el freninde dikkat edip, her araçtan indiğimde çeksemde hep aklım kalırdı acaba çektimmi diye. Her araçta olması gereken bir özelllik.

Yorum bağlantısı
Mehmet Barın

Tüm arkadaşların temennilerine teşekkür ederim. :p

Allah korusun ihmale gelmeyecek şeyler..Çocuk binmeden olmuyor tabii elbet binecekler ama mutlaka kontrol şart.

Bende en çok çakmaklıktan falan korkarım öyle çocuk bindiği zamanlarda falan...

Bu çakmak meselesi beni hep düşündürür,çakmağı söksek metal bir cisimle karıştırılınca bir şeyler olması olası mıdır?

Geçmiş olsun adaşım...

Ben her yol koşulunda sonuna kadar çekiyorum artık...

Ben neden Transit biniyorum sanıyorsun :B)

geçmiş olsun, direksiyonuda kaldırımdan tarafa çevirmeyi ihmal etmeyin.

Zaten hep çeviririm,çevirmesem yola çıkacaktık artık. :p

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bu çakmak meselesi beni hep düşündürür,çakmağı söksek metal bir cisimle karıştırılınca bir şeyler olması olası mıdır?

Sigortasını sökebilisiniz, ancak kısa devre anında zaten sigortası atıyor. Ama çakmağa basıp arabanın içinde biryerlere atarlarsa onu bilmem. Benim ufak oğlumda aksine araba durunca el frenini ben çekeceğim diye ısrar ediyor. :p

Yorum bağlantısı
Serkan Çok

geçmiş olsun

benimdebaşıma gelen olayı paylaşmak istedim.

garajda 2 arac vardı bende esyaları aktarıyordum işim geregide bir tomar anahtar benim kız ozaman 3 yaşındaydı.

sen okadar anahtarın arasından arabaya uyanı al kontaga sok bas marşa allahtan el freni cekik ama arabayı duvara kadar yasladı allahtan duvar vardı da araba durdu.ben ne edeceğimi şaşırdım.

kız ağlar ben ağlar cok kötübir his ogünden beri daha dikkatli davranıyorum.

allahdan arabalar clioduda sıkıntı olmadı.

cocuk varsa 1 anlık boşluk inanılmaz sonuçlar doğurabiliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Barın
Sigortasını sökebilisiniz, ancak kısa devre anında zaten sigortası atıyor. Ama çakmağa basıp arabanın içinde biryerlere atarlarsa onu bilmem. Benim ufak oğlumda aksine araba durunca el frenini ben çekeceğim diye ısrar ediyor. :)

Benim ikiz oğullarım var,ikisi birlikte basmışlar çakmağa birde çekip çıkarmışlar,

ben uzaktan görüp elleri yanmasın diye atılıp kaptım benim başparmak yandı Allah'a şükür...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler

Büyük geçmiş olsun,Allah korumuş şu el fren alışkanlıgını hepimiz adet edinmeliyiz araç stop durumunda ve park edince düz yol yokuş yol fark etmez mutlaka el frenini çekelim kural haline getirelim hele yokuş yollarda ön tekeri tam tur (sağ /sol ) mutlaka kaldırıma dayamalıyız hatırlatma geregini duydum. :D

Benim ikiz oğullarım var,ikisi birlikte basmışlar çakmağa birde çekip çıkarmışlar,

ben uzaktan görüp elleri yanmasın diye atılıp kaptım benim başparmak yandı Allah'a şükür...

Ben bu güne kadar kullandıgım araçlarda çakmak sigortasını mutlaka çıkarırım zaten ben sigara kullanmuyorum ama sırf bu tehlikelerden dolayı aracın çakmagını devre dışı bırakırım tavsiye ederim. :good1:

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Aracın duvara yaslanmasına benzer bir tehlikeyi ben kot farkı ve korkuluğu olmayan bir bahçe kenarında küçükken yasamıştım. 10 cm kadar henüz monte edilmeyen korkuluğun temel duvarına araba yaslanarak duruyordu. Ben marşa ısrarla basmayı denesem araçla 1 kat aşağıya inecektim. Çok iyi hatırlıyorum. Çünkü aile büyüklerim dahil etraftaki herkes korku dolu gözlerle bana doğru koşmuştu.

El freni çekmek çok önemli ama çok soğuk havalarda donma riski var. Bu durumda otomatik araçların da çok avantajı var. Otomatik vites park'tan araba çalışmadığı ve fren pedalına basılmadığı sürece çıkmaz. Zaten vites üzerinde yer alan butona da basmanız gerekir.

Çakmak konusuda çok mantıklı. Ben de iptal edeceğim. Sadece uzun yollarda ihtiyaç duyarım. O zaman da kolyaca sigortayı takarım. Sigortayı değilde sadece çakmağı başka bir yere koysak çözüm olur mu? Sonuçta voltaj çok düşük. Tehlikeli olur mu?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Geçmiş olsun.

Çok iyi hatırlarım, ilk arabayı öğrenmeye başladığım zamanlarda babamdan çok kafama şaplak yemişimdir, "Oğlum direksiyonu kaldırım tarafına çevir, iki kez vitesi ve el frenini kontrol et demedim mi ben sana!" DİYE :))

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Osman Coşkun

Çakmağı ısıtıp rahmetlik babamın reno 12 arabasının direksiyonun her iki yanına yuvarlak desenler yapmıştım. Bir ton azar işitmiştim haliyle. Sonra aldığımız broadway de ve palio da çakmak kontağa bağlıydı. Focus ta sanırım kontağı çevirmeden çakmak kullanılıyor. Kontağa bağlı olsa daha emniyetli olurmuş.

Yorum bağlantısı
Veli Coşkun Demir

Sadece çocuklar için değil kendimiz içinde el frenini çekmeliyiz daha dün garajın duvarına dalıyordum cok yakın park ederim. yavrum focus geriye geçmedi 1 geri yaptım yine gecmedi debriyaj tazeleyim dedim oysaki vitesi yine 1e almısım oldugum yerde arabayla birlikte zıpladım. kimse gördümü diye sağa sola bi kac bakıs:) el freni olmasa duvarla bütünleşmiş bir focus:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...