İçeriğe Yönlendir

2009 Focus HB Trend geri vites lambası

Hilmi Eser

Recommended Posts

Hilmi Eser
(düzenlendi)

2009 HB Focuslarda geri vites lambaları neden tektir acaba?Sonuçta sağda olup solda olmaması bir güvenlik açığı değil mi?

tarihinde Hilmi Eser tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bir ampülle güvenlik açığı olmaz, sanmıyorum. Genelde sağ kaldırıma yanaşılacağı düşünülerek sağ tarafa takılıyor. Karşılığınde benim arabada sis var ve o da tek...Sol için lazım olursa ben arka sis lambasını yakıyorum, kırmızı az aydınlatıyor ama işimi görüyor. Çok isterseniz ghia sol stop grubu ile sorun hallolur... :unsure:

Yorum bağlantısı
Görkem Yagtu

Neredeyse bütün markalarda( Ford, VW, Fiat, Nissan vs.) HB arabalarda geri vites lambası ve arka sis lambası tek olur. Bu HB arabaların genel özelliğidir yani bu planlı bir politikadır ve herkes yaptığına göre iyi birşeydir endişe etmeyin :unsure:

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
Neredeyse bütün markalarda( Ford, VW, Fiat, Nissan vs.) HB arabalarda geri vites lambası ve arka sis lambası tek olur. Bu HB arabaların genel özelliğidir yani bu planlı bir politikadır ve herkes yaptığına göre iyi birşeydir endişe etmeyin :)

HB sedanla alakalı değil. Tamamen tasarım maliyetiyle alakalı. Passat'ta tekken Fiesta'da çift örneğin....

Tabiiki çift olması kullanıcının işini kolaylaştırır. Bu meretin uyarı olmaktan başka arkayı aydınlatmak gibi bir görevi var...

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı

Ben çok sorun etmiyorum ayrıca ilk olarak şu şekilde düşündüm trafik kuralları gereiği zaten yol olan bir yerde sola park etme durumumuzda ters şeride park etmiş olmaktayız.. ayrıca bi arkadaşım o şekilde park etmesinden dolayı trafik cezası yedi banada mantıklı geldi bunu yaparak belki o ihlali hatırlamamızı istiyorlardır yani bizi düşünüp güvenliğimizi arttırıyorlar aslında :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Geri vites lambası ve sis farı zorunlu donanım değildir. O yüzden tek de koyarlar, 3 tane de koyarlar.

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

İyi de yol tek yön olabilir, park ettiğimiz yer yol olmayabilir. Hiç parketmiyor sadece dar bir yerden geri geliyor olabiliriz. Solda ışık olmaması eksikliktir...

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
Evet doğru, trafiğin akış yönüne ters olarak park etmek yasaktır. Velev ki nizami park yerine park edilmiş olsun.

(Bu bize has bir saçmalık değil, avrupada da böyle. Hatta orada daha ciddi uygulanıyor bu kural)

Fakat bunu zaten ordakiler ehliyet alırke öğreniyorlar da burdakiler şerit değitirirken bile sinyal vermiyorlar sonra ehliyet alıyorlar..

Yorum bağlantısı
Özdemir Erten
(düzenlendi)
Geri vites lambası ve sis farı zorunlu donanım değildir. O yüzden tek de koyarlar, 3 tane de koyarlar.

geri vites lambası zorunlu olarak biliyorum.fakat herhangi bir sayı sınırlaması varmı bilmiyorum.zorunlu olmasa yönetmelikte kontrolü zorunlu ekipmanlarda yer almazdı.ve bende 2. kez gitmezdim muayeneye. :)

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Talip İnal
İyi de yol tek yön olabilir, park ettiğimiz yer yol olmayabilir. Hiç parketmiyor sadece dar bir yerden geri geliyor olabiliriz. Solda ışık olmaması eksikliktir...

Kesinlikle katılıyorum. Yeterli aydınlatması olmayan otoparklarda manevra yaparken ya da boş bir alanda akşam vakti geri giderken çok sıkıntı oluyor. Fren lambasından sol tarafı takip etmeye çalışıyorum :D

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Park ederken bilindik ve küçük bir tüyo; yanaşmakta olduğunuz tarafın sinyal lambasını kullanabilirsiniz. Deneyin tahminizden daha fazla işe yarar.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Ford'un adetidir bu, benim Fusion'un da geri vites lambası tek taraflıydı.

Yorum bağlantısı
Görkem Yagtu

Arkadaşlar Ford'la ilgili birşey değil bu. Önceki mesajımda da belirttiğim gibi bu genel bir uygulama. Trafik yönüne göre HB arabaların birçoğunda bir tarafta sis lambası diğerinde de geri vites lambası olur. Sadece şu anda sokakta gördüğüm arabalardan örnek olarak resimlerini internetten bulup yolluyorum açıklama olsun diye. Daha birçok modelde bu şekilde.

golfn.jpg

golf2.jpg

bravodb.jpg

almera.jpg

puntow.jpg

deltaks.jpg

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Geri vites lambası bir çok markanın bir çok aracında var. İlk arabam binek reno nun da tek aynası vardı :good1:

Yorum bağlantısı
Guest Mertol Kip
Benim lüks segment olan aracımda bile bunlardan birertane var :good1::D

Sevsinler senin lüks segmentteki arabanı..

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Bu iş tamamen üreticinin maliyetleriyle alakalı. Avrupa ülkeleri dışında arka sis lambası zorunlu olmadığı için o pazarlarda çift geri vites lambasıyla arabaların sürücü tarafı geri vites lambası kırmızıya çevrilip arka sis lambası yapılıyor. Üretici için ekonomik ama kullanıcı için hem saçma hem de çirkin...

Resimlere dikkat ederseniz çift geri vites lambası olduğunu görürsünüz...

ESP-04AC-TSX-RW.jpg

112_0808_04z%202008_volkswagen_rabbit%20rear_view.jpg

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
(düzenlendi)

Aynı Aveo'nun Amerikan ve Avrupa pazarları için üretilen versiyonlarında fark çok net...

0711_01_z%202009_chevrolet_aveo5%20rear_three_quarter.jpg

chevroletaveo20090307re.jpg

tarihinde Can Karacaer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kıvanç Palamutlu
Aynı Aveo'nun Amerikan ve Avrupa pazarları için üretilen versiyonlarında fark çok net...

bu aveo lara amerikada binen varmı ya :D

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
İlker Kadılar
(düzenlendi)

benimde merak ettiğim bir konuydu, tek geri lambasının fabrikanın maliyeti azaltması açısından tek olarak konulduğunun bir alakası olduğunu sanmıyorum.

tarihinde ?lker Kad?lar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...