İçeriğe Yönlendir

Akvaryum için led uygulaması

Ersen Tapan

Recommended Posts

Ersen Tapan
Ersen çok güzel olmuş da üşengeç işi olmuş b'abi. :p Mehmet'in dediği gibi şerit led en iyisi; üzerinde hem dirençleri var hem de ışığı istediğin kadar güzel yayabilirsin. ayrıca daha kuvvetli ve uzun ömürlüdür. üstelik su geçirmeyenlerinden alırsan dadından yinmez. bunlar ileride buharlaşmanın etkisiyle oksitlenme yapabilir. olmazsa çıkarıp kuruttuktan sonra üstüne şeffaf sprey cilalardan sık ki su geçirmesin.

güle güle kullan kardeşim. ;)

Üşengeç işi olduğu doğru :fiuw:

Işıkların dağılmasında bir problem yok ışık suda kırıldığı için her yer eşit görünüyor ama oksitlenme için şimdiden önlem alıcam

( acemi ledci ancak bukadar yapar ) :D

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Ersen güzel çalışma olmuş ellerine sağlık.

Sağol abi..

Güzel olmuş..Ama mutlaka önerileri dikkate almanız gerekli.Çünkü Hem Mehmet abi hem de Murat abi led konusunda çok iyiler :fiuw: Serkan abiye de katılıyorum acil kum lazım..

Yavaş yavaş öğrenecez led işini

ellerinize saglık güzel olmuş, şerit veya şeffaf hortumlar daha güzel olurdu foruma sordunuzmu ??? :D

şerit led ve hortumlara şu aralar yılbaşı zammı gelmiş satıcılar 2 kat fiyat istiyorlar şimdilik bununla idare edicez artık ;)

Bence bu akvaryuma xenon iyi olurdu...:selo::p

Abi zaten xenon gibi oldu balığın iç organları gözükücek nerdeyse :p

ellerine sağlık güzel düşünce.

emmime katılıyorum direnç kullanman gerek,ayrıca buharlaşmdan kaynaklanacak sıkıntı içinde murat abi haklı.

görüntü çok güzel olmuş,kum beyaz olsa belki daha iyi olur yada beyaz taş?

Teşekkürler tavsiyelere uyucam..

xenon :ohooh:

alarmda lazım abi aslında :dance2:

selamlar güzel olmuş güle güle kullanınız. ben arkadaşımın akvaryumuna aypmıştım 3,6,9,12 volt kademeli adaptör kullanmış tım amacım adaptör kademeli olduğu için her kademede ayrı ışık parlaklığı elde etmekti ve çok güz<el oldu geceleri istenilen ışık şiddetine yaralıyor ve kullanıyor sizde güle güle kullanınız.

İyi dilekleriniz için teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Üşengeç işi olduğu doğru :p

Işıkların dağılmasında bir problem yok ışık suda kırıldığı için her yer eşit görünüyor ama oksitlenme için şimdiden önlem alıcam

( acemi ledci ancak bukadar yapar ) :D

fotoğrafı bile güzel, bir de canlısını görsek kimbilir ne kadar beğenirdik. ;)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Tavsiyeler üzerine bugün resimde görülen direnci aldım ama bağladığımda ledlerin verdiği ışıklar çok sönük kaldı , acaba yanlış dirençmi aldım :good1:

Satıcıya 100 ohm 1 watt vermesini söylemiştim.. adaptör 5 v luk ..

s6301648.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Renkleri net göremiyorum burdan...

Şu programa göre bak bakalım kaç ohm bu direnç...

Ayrıca burdan anladığım kadarıyla 1 watt değil bu diren çeyrek watt..

100 ohm direnç ile ledlerin ışığının kesilmemesi gerekir.. Renklerine görede bu direnç 100 ohm değil... Ama kaç ohm olduğunu anlayamadım...

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
(düzenlendi)
Renkleri net göremiyorum burdan...

Şu programa göre bak bakalım kaç ohm bu direnç...

Ayrıca burdan anladığım kadarıyla 1 watt değil bu diren çeyrek watt..

100 ohm direnç ile ledlerin ışığının kesilmemesi gerekir.. Renklerine görede bu direnç 100 ohm değil... Ama kaç ohm olduğunu anlayamadım...

Programa göre 100 ohm tolerans % 5 çıkıyor abi..

Birde direnci paralelmi yoksa serimi bağlamalıyım ;)

tarihinde Ersen Tapan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Renkleri yanlış görüyorum demekki..

Ledi seri bağlayacaksın... Adaptörün çıkışına bağla mesela...

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Özdemir Deniz

konuyu hortlatalım.

LED uygulaması akvaryum bitkilerine fayda sağlamıyor, normal ışığın bitkilere vereceği faydayı vermiyor diye okudum bir çok yerde. düşünceleriniz?

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Güç kaynağını değiştirip bir cep telefonu şarj cihazını bağlayabirsinde. ( 3,7 V olanlardan ) Güzel olmuş güle güle kullan...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şerit led pahalı diye başka şeylerden yapmış.Şimdi bakıyorumda şerit led almayanı dövüyorlar :D

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

güzel olmuş ama muayenede sıkıntı olmaz umarım

:rofl:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

konuyu hortlatalım.

LED uygulaması akvaryum bitkilerine fayda sağlamıyor, normal ışığın bitkilere vereceği faydayı vermiyor diye okudum bir çok yerde. düşünceleriniz?

Ledlerin diğer ampullerden farkı ısı yaymamasıdır..

Su ısıtılıyorsa, ışık yönünden birbirinden farkları olduğunu sanmıyorum.. Sonuçta ikisi de D vitamini veremiyor..

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Dogadaki gerçek olan renk yogunlu ve enerjisinin işlevselliğini faydasının bilğilerini almış ledlerle ışıkla anlatıyor ama ledde renkte olsa yaydıgı bir enerjisi yokki bildiğim bu :unsure2: Ledlerin renklere göre gözle görülebilen ve sadece dalga boyundaki yani ledin verdiği ışığın ne renk yogunluguna göre ne kadar uzaga gittiğinin göstergesini enerji olarak sunmuş.Bunu üzerindeki mercek ile sağlıyor.Emmi sana katılıyorum :good1: akvaryumcuların led pazarına sağlam bir destekcisi gibi anlatım var.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Eski

Akvaryum için aydınlatma seçeneklerini düşünürken resimde görülen kamp aydınlatması için satılan ürünlerden alıp içindeki led leri kullanarak bir çalışma yaptım.

İçini açıp akvaryumun kapağına uygun hale getirdim

Kapak için uygun hale geldikten sonra gerekli yerleri sıcak silikonla izole ettikten sonra elektrik bağlantılarınıda yapıp kapak içine yine sıcak silikonla yapıştırdım..

Son denemeyide yaptıktan sonra işlem başarıyla tamamlandı..

Sonuç bence güzel oldu ışıl ışıl bir akvaryuma kavuştum..

Beta balığımda hayatından memnun :biggrin:

bende 400 lt lik akvaryumuma benzer bir uygulama yapmıştım.üst kapağın içine dört tarafınada beyaz şerit led dolandım.homojen bir ışık elde ettimn.akvaryumda led ışık gerçekten hos duruyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Böcek

Bende akvaryuma led düşünmüştüm daha sonra gün ışığı veren akvaryum içi florasan lamba koydum gayet güzel oldu,bitkilerim de coşdu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...