İçeriğe Yönlendir

Motor Yağ Kanalları Temizleme Sistemi?

Necat Ertan

Recommended Posts

Necat Ertan

Aracımı bugün 30.000 km bakımı için servise (otokoç izmir) bıraktım. Serviste motor yağ kanalları temizlik sistemi diye birşeyden bahsedildi. Çeşitli temizleyici maddelerle bu kanalları temizliyorlarmış. Faydası olur yaptırın dediler, bende carbon clean benzeri bir sistem sandım ancak sadece yağlama sistemi ile ilgiliymiş. Servisteki reklam panolarında aracın daha sağlıklı yağlama yapacağı ve daha sessiz çalışacağından bahsediliyordu. İnternette araştırdım ancak hiçbir bilgi bulamadım. Bilmediğim bir uygulamayı da yaptırmak istemedim açıkçası. Hizmetin bedeli kdv dahil 100 lira.

Tüm servislerde uygulanan birşey ise Çağlar Abi'nin bilgisi vardır diye düşünüyorum. Nedir ne değildir, tartışalım bu başlıkta...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hiçbirine gerek yok, yine şu benim çok sevdiğim marka wurth un şu ürününü alın, yağ değişimine gittiğinizde değişimden hemen önce sıcak motor yağına ekleyin 10 dakka çalıştırın ve yağı boşaltın, yeni yağ ve filtre takın devam edin :) tüm yağ kanallarını turbo dahil temizler tortuları çözer, yeni yağın daha ilk başta kirlenmesini önler vs.

http://shop.wurth.com.tr/product_info.php/...rthcthfmffilkk3

31.5 TL. cik.

Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

Geçen hafta aynı serviste banada teklif etmişlerdi MYST olarak geçiyordu sanırım adı.ama bana önerilen fiyat 90 tl idi bende yaptırmadım.Sonra aracın altına filinkot uygulaması önerdiler onu yaptırdım.Arabamın içindeki gürültü en az %20 civarında azaldı diyebilirim bukadar etkili olduğunu bilseydim yıllar önce yaptırırdım.

Yorum bağlantısı
Necat Ertan
Geçen hafta aynı serviste banada teklif etmişlerdi MYST olarak geçiyordu sanırım adı. ......filinkot uygulaması önerdiler onu yaptırdım.Arabamın içindeki gürültü en az %20 civarında azaldı diyebilirim bukadar etkili olduğunu bilseydim yıllar önce yaptırırdım.

Evet ismi MYST diye geçiyordu, o filinkot uygulamasını ben 2 kez yaptırdım ama dediğiniz oranlarda bir azalma hissedemedim. Belki paslanmaya ve hafif sürtmelere karşı etkili olabilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ford un anlaşmış olduğu bir firma mevcut. Motor yağ kanalı temizleyen makinası +solventi de var, ancak şahsen ben olsam o solvent yüzünden yaptırmazdım. Solvent bazlı olmayan ürünlerin kullanıldığı sistem ile yaptırırdım.

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Ersan Tekin

Şu an 106 TL dediler. İstanbulda daha fazlaymış! Demek servisten servise fark var:)

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Ford un anlaşmış olduğu bir firma mevcut. Motor yağ kanalı temizleyen makinası +solventi de var, ancak şahsen ben olsam o solvent yüzünden yaptırmazdım. Solvent bazlı olmayan ürünlerin kullanıldığı sistem ile yaptırırdım.

Solvent bazlı olmayan temizleyici var mı abi ? Kimyadaki dili deterjandır zaten
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hiç gerek yok deyip yıllar sonra serviste yaptırmak :)

İndirmli bulursam affetmem, işçilik yok yaşının 4 katı indirim var, ayrıca bana özel indirimde var, st tamponu bile dışardan elden getirenlerle aynı fiyata servisten aldım, bu durumda hiç gereği yok olurmu, ayrıca gözümün önünde yeni temizleyici taktılar, hiç affedermiyim, cillop gibi calisiyor motor, şimdi wurth katkıdan başka yeni bir ürün daha çıkarmış, yanma odası kurum temizleyici, şimdi bakim gelince onuda alırım, CC ye gerek kalmadı, 37 idi sanirim, bu fiyata iş tamam heheheh.....
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Az önce servise uğradım bir soralım bakalım diye.120 tl dediler işlem için.Elbette yağ değişimide olacak.Zaten zamanı geldi sayılır.Fiyat aldım komple yağ+yağ filtresi+hava filtresi+temizlik işlemi = 490 tl cik sonra indirimle birlikte 330 tl dediler.Dedim çok para.Ben yağımızı tuzumu getiririm sen işlemi yaparsın.100 tl ye olur aldım.Ayrıca cc de sordum onuda servis 80 tl ye yapıyor.

200 tl ye ikisinide yaptırabiliyorum ama acaba yaptırsam mı bilemedim.Pek bir bilgi de yok ortalıkta bununla ilgili açıkçası.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Hiçbirine gerek yok, yine şu benim çok sevdiğim marka wurth un şu ürününü alın, yağ değişimine gittiğinizde değişimden hemen önce sıcak motor yağına ekleyin 10 dakka çalıştırın ve yağı boşaltın, yeni yağ ve filtre takın devam edin :) tüm yağ kanallarını turbo dahil temizler tortuları çözer, yeni yağın daha ilk başta kirlenmesini önler vs.

http://shop.wurth.com.tr/product_info.php/...rthcthfmffilkk3

31.5 TL. cik.

Würth'ün satış nüdürü arkadaşımdı motor içi temizleme katkısınında her 90,000 km.de bir kullanmamı vede oldukça etkili bir karışım sık kullanmanın çokta faydali değil aksine zararlı bile olabilir demişti.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Würth'ün satış nüdürü arkadaşımdı motor içi temizleme katkısınında her 90,000 km.de bir kullanmamı vede oldukça etkili bir karışım sık kullanmanın çokta faydali değil aksine zararlı bile olabilir demişti.

Doğru demiş, esasında wurth un bu ürünü motor rektefe yada herhangi bir sebeble açılıp kurcalandığında içinde kalabilecek şeyleri temizlemek içindir, düzenli kullanıma uygun değil, zarar verir, kutunun üstündede zaten bakım görmüş motora kullanın tarzı şeyler yazar, ben 80 binde kullanmıştım, şimdi 130 bindeyken serviste cihazla yaptırdım, bundan sonra 80-100 bin km yapınca kullanırım yada yaptırırım, bu tür ürünler sürekli kullanılmaz, conta vs. canına okur.

Kısaca tamir gören motor içindir, yada uzun km yapmış ve yağı düzensiz değişmiş çamurlaşma olmuş motorlarda kullanılır.

Ben rahat duramadım yaptırdım, daha uzun süre kullanmam, zaten sık yağ değişirim, içim rahat etsin diye kullanmıştım, bundan sonra sadece wurth mazot katkısı ve arada CC yaptırırım o kadar, şuan İç temizlik+CC yapılmış motorum süper çalışıyor ve eskisindende sessiz ve canlı, CC+iç temizlik iyi oldu sanırım :)

Tabii önce CC yaptırdım, 100 km den fazla kullandıktan sonra iç temizlik ve yağ değişimi yaptım, tam oldu :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen

80+kdv fiyat verdi Samandıra Atılgan. Yağ ve filtre değişimi ile birlikte 360a anlaştık aracı bıraktım çıktım bakalım çalışmasında falan fark olacak mı? Birde egzoz çok kötü kokuyor faydası olurmu ki.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

80+kdv fiyat verdi Samandıra Atılgan. Yağ ve filtre değişimi ile birlikte 360a anlaştık aracı bıraktım çıktım bakalım çalışmasında falan fark olacak mı? Birde egzoz çok kötü kokuyor faydası olurmu ki.

Kötü koku katalitik konvertör arızasını aklıma getirdi, aracın çekişinde sıkıntı var mı

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bence yok 1 senedir aynı gibi geliyor bana. Aracı almaya gidiyorum bakalım değişiklik olacak mı.

Yorum bağlantısı

CC yaptırmayı ben de çok istiyorum. Araç 127.000 km'de. Bu km'de cc yaptırma diyenler olduğu için karar veremiyorum.

Bir de yağ değişiminden önce temizlik amacıyla, eski yağ boşaltılıp çok kalın yağ+mazot karışımıyla motor bir süre çalıştırılıp

bu yağ boşaltıldıktan sonra değişim yapalım diyenler var. Faydalı bir işlem midir? Duyan, yaptıran var mı?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

CC yaptırmayı ben de çok istiyorum. Araç 127.000 km'de. Bu km'de cc yaptırma diyenler olduğu için karar veremiyorum.

Bir de yağ değişiminden önce temizlik amacıyla, eski yağ boşaltılıp çok kalın yağ+mazot karışımıyla motor bir süre çalıştırılıp

bu yağ boşaltıldıktan sonra değişim yapalım diyenler var. Faydalı bir işlem midir? Duyan, yaptıran var mı?

Diyelimki işe yaradı temizledi motoru, tortulu ve viskozitesi yoğun yağ pompadan geçecek sonra filtreden geçecek yada geçmeye çalışacak vs. sıkıntı olmaz mı ,ben olsam yaptırmazdım

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

aracı aldım düşük devirlerde daha titreşimsiz ilerliyor sanki ama seste bir azalma hissedemedim :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...