İçeriğe Yönlendir

Dizel motor yağ özelliği...

Hilmi Eser

Recommended Posts

Hilmi Eser

2009 dizel Focus sahibiyim.İlk defa dizel araç kullanıyorum.Yağ kontrolü yaptığımda motorda yeteri kadar yağ bulunduğunu, fakat yağın kararmış oldğunu gördüm.Yani benzinli araçtaki gibi bir yağ rengi göremedim.Bilgisizliğimi mazur görün bu dizel araçta mı böyle oluyor yoksa bir problem mi var?Bugün kontrol ettim de...Bir de sıfır araç için; yağ değişimi ne zaman yapılır.İlla 1. periyodik bakımı mı beklemek gerekiyor?Servise 15.000'den önce yağ değişimi için gidemez miyiz?Teşekkürler cevaplarınız için...

Yorum bağlantısı
Hilmi Eser
Öncelikle güle güle kullanın. Filtreniz herdaim temiz olsun.

Eskiden, belki motorun metal çapakları vardır içinde diye, sıfır araçların yağını 1000-2000 km de değiştirirlerdi. Zamanımızın modern motorlarında böyle birşey olacağını düşünmüyorum ama içinizin rahat etmesi için değiştirin gitsin. 30 lira, bilemediniz 50 lira tutar.

Peki üstad bunu serviste yaptırırsak kaça patlar söylediğiniz rakamlar servis için değil mi?

Yorum bağlantısı
Volkan Aydogdu
(düzenlendi)

İlla 15 bini bekliyecem diye birşey yok...10 binde de yaptırabilirsiniz yağ-hava filtresi ve motor yağı değişimiminizi(Hatta ne kadar erken bakım yaptırırsanız o kadar daha avantajlıdır...Gerek motor aşınmaları gerek yakıt tasarrufluğu konusunda)...

Çok yüksek bi fiyat olacağını sanmıyorum sizin focusa hangi yağ konuluyor bilmiyorum o nedenle fiyatı hakkında bilgim yok...ama connectlerin 5 lt lik yağı 100 lira civarı internetten bakın isterseniz yağ ve hava filtresi ile 150 yi buluyor...Servisde ne derler bilemem ama aracınız sıfır ise siz servisinde yaptırın bu işi ve kayda geçirin...Çok kolay bir iş aslında ama...

Bu arada yağ filtrenizden kaynaklı olabilir aracınız şu an kaç km de ve yağı en son kaç km de değiştirilmişti ?

İyi akşamlar hayırlı olsun aracınız...

Link koydum sanırım yasak renklam olduğu için...Google dan ford focıs yedek parça veya motor yağı vs yazarsanız size fikir sağlayacak satış siteleri çıkabilir bunlara nazaran kıyaslamada bulunabilirsiniz...

tarihinde Volkan Aydogdu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yağ ve filtre beraber değişir, maliyeti de 90 TL civarında olmalı. Diesel motor yağ rengine bakarsanız, daha koyu olur sorun değil, seviyesi doğru olsun yeter.

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Yepyeni yağı aracın yağ haznesine doldurun ve marşa basın. 2 dakikalık bir çalışmadan sonra o yağ simsiyah olacaktır. Bu durum gayet normal. Çağlar abinin dediği gibi seviyesi doğru olsun yeter...

Yorum bağlantısı
Hilmi Eser
Yağ ve filtre beraber değişir, maliyeti de 90 TL civarında olmalı. Diesel motor yağ rengine bakarsanız, daha koyu olur sorun değil, seviyesi doğru olsun yeter.
Yepyeni yağı aracın yağ haznesine doldurun ve marşa basın. 2 dakikalık bir çalışmadan sonra o yağ simsiyah olacaktır. Bu durum gayet normal. Çağlar abinin dediği gibi seviyesi doğru olsun yeter...

Dizel motorlardan kaynaklı o zaman...Hayır kapkara görünce birden telaşlandım haliyle daha önce hep benzinli kullanınca...Yağ seviyesinde bir problem yok.Teşekkürler arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...