İçeriğe Yönlendir

Kış d&#246nemi yakıt tüketim değerleriniz nedir?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Evren Erakçora

O kadar fazla beklemeyin 30 saniye bekleyip düşük devirde sürün. Az yakıt türetmek için 3000 deviri geçmeden sürün gaza az basın. Soğukta fazla yakması normal.

Yorum bağlantısı
Doğan Uzgun

60 liralık yakıtla şehiriçi 200 km yaptım ortalama 30 kuruş/km kış şartlarında aracın yakıtı fazla yakması normaldir motor çalışma sıcaklığına geç ulaşıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ömer Faruk Yılmaz

110 hp aracımla depoyu doldurup ş.içi 500km yaptım ve tekrar depoyu doldurdum.. Tam 42 litre mazot aldı. 42yi 5e böldüğümüzde 100km ye ortalama 8.4 litre mazot düşüyor ve mazotu litresi 2.96 liradan aldığım için km başına 0.248 kuruş gibi bir değer çıkıyor. Yol bilgisayarı ortalama tüketimi 8.0 olarak gösteriyor ama gerçek değer ortada 8.4litre :nazar: boş ağırlıgı 1560kg olan bir araç için aşırı bir değer değil bence bu =)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Aynen en son 154 km önce tripleri resetlemiştik. Arac 5050 km sinde , şu an yol bilgisayarı 8,4 değer veriyor.

Yorum bağlantısı
Faruk Dural
(düzenlendi)

Hafta sonu depoyu fulledim km sıfırladım . Gidiş geliş tam 333,2km yol yaptım, bu yolun yaklaşık 50km si şehir içi kalanı şehir dışı. dönüşte aynı yerden aynı pompadan tekrar fulledim. 65,00 TL'lik mazot aldı. Fakat enterasan bi durum var ki şöyle: Yol bilgisayarı yaptığım bu tüketime göre 8,3 gösteriyor.

21,740*2,990=65,00TL

65/333,2=0,195ykr

8,3*2,99=24,817

24,817/100=0,248ykr

Sizce bu değerlerin hangisi doğru? Bana kalırsa yol bilgisayarı tam olarak doğru göstermiyor. Bilginize :D

Haaa bu arada araç 1965 km de

tarihinde Faruk Dural tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Yılmaz

Sizin verdiğiniz değerlere göre ; 21.74lt mazot ile 333.2km yol yapmışsınız. 1kilometreye --> 21.74/333.2=0.65246 litre mazot tüketmişsiniz çarpı 100 yaparsak 100km'ye 6.52 litre mazot tüketmiş oluyorsunuz. 6.52246 x 2.99 = 19.50 çıkıyorki kmye 0.195 kuruş yaktığı anlamına geliyor. Hesabınız doğru fakat yol bilgisayarı ile gerçek hesap arasında 8.3 - 6.5 = 1.8 litre fark var bu normal mi ?

Yorum bağlantısı
Faruk Dural

Bence yol bilgisayarı tam randımanlı çalışmıyor. Bunu şöyle denemeyi düşünüyorum; Aracın yakıt ikaz lambası yandığında yol bilgisayarı 80km gideceğini gösteriyor, ben 80 km yi yakıt almadan gideceğim (yanıma yolda kalmamak için yedek yakıt alarak) km 0 gösterdiğinde araç stop ederse yol bilgisayarı doğru anlamına gelir, eğer araç gitmeye devam ederse yol bilgisayarı verileri yanlış veya yakıt deposunun körlüğünü anlamış olurum. :fiuw:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Dizayn edenler, genelde müşteri yolda kalmasın diye iyi niyet gösterip, %5 tolerans koymuş ise, şanslı biri olarak yolda kalmassınız. Bu arada hangi programcı; kullanıcını son 80 km sinde ki yakıt tüketimini, haangi yüntem ile doğru tahmin edebilir? Dur-kalk trafiğinde 80km olan menzil, siz uzun yolda çıkıp da 90km/h sabit hız ile giderseniz 150 km ye de çıkabilir? Veya tam tersi?

Yorum bağlantısı
Serdar Can

5 aydır 90ps connect kullanıyorum. 20 000km ye geldi. uzun yolda 90km civarında gitmek kaydıyla 5.0lt yakıyor. şehir içinde 9lt yakıyor. şehir içi dışı karışık kullanımım sonucu 7lt yakıyor. ancak gaza yüklenilirse değerler fırlayıveriyor. yol bilgisayarındaki değerler hem tüketim hem de menzil her zaman doğru değer vermeyebiliyor

Yorum bağlantısı
Faruk Dural
Dizayn edenler, genelde müşteri yolda kalmasın diye iyi niyet gösterip, %5 tolerans koymuş ise, şanslı biri olarak yolda kalmassınız. Bu arada hangi programcı; kullanıcını son 80 km sinde ki yakıt tüketimini, haangi yüntem ile doğru tahmin edebilir? Dur-kalk trafiğinde 80km olan menzil, siz uzun yolda çıkıp da 90km/h sabit hız ile giderseniz 150 km ye de çıkabilir? Veya tam tersi?

Aracı aldı alalı ışık hep 80km kala yandı ne kısaldı ne uzadı. Şiçi ş.dışı dahil yalnız 90 -100 km de kullandım 2000 - 2500 devir araları

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Şenol Yılmaz
Benim Aracım 2010 connect glx araç 950 km. de şehir içi kullanımı 11 lt. civarı...Ne zaman düşecek hala bekliyorum.

merhaba;

arabanız hayırlı olsun , ben iki yıldan beri bekliyorum düşecek diye düşmüyor kardeşim. 9,5 - 10 lt aşağı şehir içinde düşmüyor maalesef. söylentilere inanmayın derim. 7 litre yaktığını iddia edenler var. ben daha görmedim. şehir dışında olur ona bişey demiyoruz. şehirler arası 6-7 lt. civarı yakıyor zaten.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Darbaz

ben yarım depo ile artık 280 km den fazla gidemez oldum.

istanbul trafiği sağ olsun

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...