İçeriğe Yönlendir

Civalı termometrenin satışı durduruldu

Ahmet Özdemir

Recommended Posts

Ahmet Özdemir
(düzenlendi)

Bir zamanlar Saatli Maarif Takvimi ile birlikte her evin duvarını süsleyen ve çocukların ateşini ölçmek için ecza dolabında bulundurulan cıvalı termometreleri Sağlık Bakanlığı yasakladı.

SA

tarihinde Ahmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Baha

Çocukken termometreleri kırıp sıvı metal şeklindeki civayla elimizde oyuncak gibi oynardık. Allah korumuş.

Yorum bağlantısı
Vural Dirimeşe
(düzenlendi)
Çocukken termometreleri kırıp sıvı metal şeklindeki civayla elimizde oyuncak gibi oynardık. Allah korumuş.

Orası belli olmaz. Civanın etkileri yıllar sonra çıkabilir.

Ben de çocukken çok oynamıştım.

tarihinde Vural Dirime?e tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Çok ilginç duvarlarımızdaki civa şimdi mi akıllarına gelmiş..Bence Domuz gribi aşısında herhangi bir ters durum olunca sen evde termometreden civa solumuşsun diyecekler :nazar: Taksitksel bişey gibi geldi bana.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kimya öğretmeninin odasında, dolabın arkasına 1 litreye yakın civa dökülmüş (habersiz) 1 yıl içinde vefat etmişti.

Yorum bağlantısı
Selçuk Baysal
Kimya öğretmeninin odasında, dolabın arkasına 1 litreye yakın civa dökülmüş (habersiz) 1 yıl içinde vefat etmişti.

:rolleyes: Çok dikkat etmek lazım gerçekten.Özellikle okul laboratuvarlarında çok dikkat etmek lazım,mazallah bir çocuğun başına bir iş gelse insan vicdan azabından ölür.

Yorum bağlantısı
Servet Korgan

abi iyi hatırlarım bizde laboratuarda sıvı metal civayı avucumuza döküp oynardık, şaşkın şaşkın. metalin sıvısı nasıl olur diye. eğer vucuttan atılımı sözkonu değilse muhtemelen bende de mevcut.

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Bazı metalleri temas ve solunum yolu ile vücudumuza alabiliyoruz, başlıca örneği kurşundur..

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Civa maalesef vücuttan atılmaz...Doğada da; birikim nedeniyle birincil tüketicilerin yok olmasında başrol oynayan ağır metallerden biridir...Şöyle açıklayayım:Fabrika atıkları nedeniyle kirlenmiş bir ekosistemde ilk olarak besin zincirinin en üstündeki canlılar yok olur...Örneğin tek hücreliler bu ağır metalleri eser miktarda alır.Bunların binlercesini yiyen küçük balıklar vücutlarına daha fazla madde almış olurlar...Bunları bol bol yiyen büyük balıklar daha fazla maddeyi vücutlarında biriktirmiş olurlar.Bu balıklarla beslenen diyelim ki balık kartalları çok fazla ağır metal birikimi yüzünden yok olurlar...

İnsan vücudu da civayı atamaz.Hatta bunu yapan bir tedavi yöntemi de yoktur.Birikir...Bu da; başta kanser olmak üzere, vücut kimyasının bozulması sonucu ortaya çıkan pek çok rahatsızlığa neden olur...

Bu uyarı de geç oldu ama en azından insanların uyarılması iyi oldu...Okullarda bile çocukların eline civa döken sınıf öğretmenleri var diye okullara da bu uyarı yazısının bir benzerini göndermişlerdi.Bir kaç yıl önce...

Dünya bunu yıllar önce farketti...Asbest ve ağır metaller kullanılanarak üretilen pilleri yasakladı.DDT yasaklanalı 50 yıl oldu ama ben 90lı yıllarda pek çok çiftçinin bu maddeyi kullandığını hatırlıyorum...Asbestli gemiler Aliağa'da söküldü yıllarca... vs Neyse radyasyonlu fındık dağıtılan okullarda okumuş biri olarak buna da şükür...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...